Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 29

Thread: Alt cub

  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Mogosoaia
    Posts
    166
    Post (Dis)Likes

    Talking Alt cub

    Salut! In urma unor amenintari, nu spui cine, persoana importanta de altfel, in care pomenea si ceva de o planetara...m-am apucat de scris... . In urma cu aproape un an, am reusit sa-mi iau un cud Dennerle 50, pe care il vroiam de ceva timp. Dar cum harnicia ma loveste numai in cele mai ...neinspirate, ca sa nu zic proaste , momente...am sters toate pozele vechi!
    In mare...am vrut initial sa incerc un iwagumi. Am sucit si invartit niste dragonstone, nu vroiau nici cu slujbe sa stea! dupa ce am bagat si scos, nu ma refer doar la pietre , a venit Cornel, si-a bagat si el deshtele si a iesit un plantat.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by sefer jesirah; 29-05-2017 at 21:31.

  2. Likes vazilian liked this post
  3. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Mogosoaia
    Posts
    166
    Post (Dis)Likes
    Asta cam a fost forma finala, inainte sa trecem la plantat, sa povestesc un pic despre dotari. Sticla, Dennerle cub 50l, filtru aferent, lampa din dotare, suplimentat initial cu un Aquael de 11w, apoi cu un led Eheim 7w si in final, cu inca o lampa Dennerle 11w, primita de la Dan Pavelescu. Substrat, Scapers Soil Dennerle, Dragon stone, o lesinatura de mopan, lemn de cactus. CO2, butelie 2kg Dennerle, ph controller Dennerle Evolution Deluxe, reductor Dennerle Quantum, Sonda ph reincarcabila Dupla, numarator bule, valva sens, difuzor, Crystal Line 250 Dennerle. La inceput am bagat niste buline de Vimi in substrat, acum fertilizez cu S7, E15, V30, Plantagold si Carbo Booster. Uneori, alternez cu Scapers Green, NPK Booster si Ferropol.
    Si a inceput munca de chinez in orezarie...dupa ce am fleoscait niste smocuri de Eleocharis mini, Pavelescu mi-a facut onoarea de a-mi spune ca l-am intrecut la capitolul lene! . A urmat niste Blyxa, o Bucephalandra primita de la Varol...bah...la mine 1 iunie vine in fiecare saptamana! Continuarea....in alta zi, deja am bataturi la degetele!
    Attached Images Attached Images
    Last edited by sefer jesirah; 29-05-2017 at 21:31.

  4. Likes victor z, vazilian, Dan Hīncea liked this post
  5. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Mogosoaia
    Posts
    166
    Post (Dis)Likes
    Tre sa mai scriu si sa pun si niste poze, ma ameninta ala cu planetara si-mi sufla in ceafa...
    Mici modificari, am mutat cactusul cu Bucephalandre, si am mai bagat niste plante.
    Attached Images Attached Images

  6. #4
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Cica o bucephalandra. Bai animalule toarna tot: niste bucephalandre, pe care le-am pierdut ca sunt cam praf si am ramas cu una. Cel mai misto din poza aia este prelungitorul. O sa-l ciordesc pe ala

  7. #5
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    mie imi place aranjamentul chiar daca e usor plan asa! poate daca dragoanele alea erau oleaca mai inalte...
    dar imi place!

    lemnul nu-mi place, e prea stingher (poate inca unul ar fi ajutat)!
    iar de plantat: v-ati cam batut joc de potul ala!!! un smoc din ala tre'a impartit in 3, 4 ... si intins pe toata suprtafata! sunt curios daca ai dat bani pe parvula sau ai luat-o moka!!!
    ca daca a fost moka, e... explicabil!



    later edit: sa-ti fac un stand... ca masa aia are alta destinatie!

  8. Likes catalos liked this post
  9. #6
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    In sfarsit v-a venit mintea la cap si reincepeti sa postati pe unde trebuie si nu pe mizeria de FB ....
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  10. Likes catalos, sefer jesirah, GabrielM liked this post
  11. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Mogosoaia
    Posts
    166
    Post (Dis)Likes
    Pozele, sunt de anul trecut. Am zis sa o iau cu inceputul, cu ce mai gasesc din poze vechi. Pe masura ce inaintam cu povestea, vin si cu pozele in ordinea cronologica a faptelor. Pe gazon am dat bani, la Aquasabi.
    Last edited by sefer jesirah; 30-05-2017 at 19:01.

  12. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Mogosoaia
    Posts
    166
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by avl View Post
    Cica o bucephalandra. Bai animalule toarna tot: niste bucephalandre, pe care le-am pierdut ca sunt cam praf si am ramas cu una. Cel mai misto din poza aia este prelungitorul. O sa-l ciordesc pe ala
    Se putea sa nu fi tu tigan! ,,Niste'', erau 2! Chitra ce esti, ma mir ca te-ai indurat!
    Prelungitor programabil, sa-ti cumperi! Ca de aia muncesti si ai salariu'! A, stai! Am uitat ca se duce pe pampersi!

  13. #9
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by cristi_ionescu_79 View Post
    In sfarsit v-a venit mintea la cap si reincepeti sa postati pe unde trebuie si nu pe mizeria de FB ....

    +1

    Ca un īnțelept a grăit omu, să moară Brusli nemuritoru' de nu.. Feisbuci e o mizerie, pierdere de vreme, frecție la ștuț de lemn.

    Dane, cu acvariu ascultă la mandea: las-o bă, că merge așa! Ia de bagă nește vin de la nentoo Ureche și să vezi ce frumos ți se pare fengșuiu' după aia.

  14. Likes catalos, sefer jesirah liked this post
  15. #10
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Sa va scuip sa nu va fie de deochi ... pe voi o singura data ca postati unde trebuie, iar pe liliacu de doua ori ca el posteaza si unde trebuie, dar si ce trebuie ....
    In timp ce voi o ardeti aiurea si offtopic de bucefalandre si pretentii de acuascheipari, liliacu posteaza ontopic de crama lu Ureche ...

    Asa ca ma simt obligat sa fiu ontopic la randul meu, si va rog cat pot eu de frumos din pipota mea acoolista sa ma includeti si pe mine la urmatorul import de la crama ...
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  16. Likes catalos liked this post
Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •