Results 1 to 6 of 6

Thread: Dennerle Fertilizant Plante CO2 Set Bio 120

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Bucuresti
    Posts
    20
    Post (Dis)Likes

    Dennerle Fertilizant Plante CO2 Set Bio 120

    Recent am cumparat un set Dennerle co2, 120 de la petshop. L-am montat conform instructiunilor si dupa 24 ore a inceput sa scoata cate o bula.
    Au trecut cam 5 zile si bulele ies cam asa https://www.youtube.com/watch?v=IkYNrBwcXnI. Aproximativ una la 10 15 sec.

    Se opresc sus in palaria aia de la flipper si se face o bula mare. Testul co2 nu arata nimic, are aceiasi culoare de cand l-am pus.
    https://img.plici.ro/images/2017/05/...768_n7b10f.jpg . Scuze de calitatea imaginii, e apa valurita si nu iese clara.

    Ce nu fac bine?

  2. #2
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Pai nu stiu daca faci tu, neaparat, ceva bine sau rau. Poate era pastila veche, sau gelul ala isi pierduse din proprietati. Mai e si chestia de temperatura.
    Singurul lucru, pe care poti sa-l verifici tu este sa nu scape undeva pe traseu (vreo ciupitura in furtun, vreo imbinare naspa).
    Fliperul ala e bine sa-l pui intr-un flux de apa, sa fie schimbul mai ok. E in regula sa elimine bula aia, prin palarie, asa e normal, dar el face schimbul cu apa din acvariu, stai linistit. Problema e ca daca nu ai un flux calumea de CO2, macar 1b/2s nu cred ca urca alea cum trebuie.
    Dupa ce se termina fa pur si simplu tu bomba cu drojdie, in sticla aia a lor si vezi ce iese. Pe mine ma tinea cam 20 de zile facuta de mine la o temperatura de vreo 24 grade.
    Spor.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Bucuresti
    Posts
    20
    Post (Dis)Likes
    Temperatura cred ca este constanta la sticla. e bagata intr-un suport termoizolant care a venit in cutie. Temperatura in acvariu e 24-25 grade. Pe traseu totul e ok, am verificat si para verificat. Fliperul e pus chiar in fata iesirii apei din filtru .
    Dupa ce se termina sticla, incerc sa fac o bomba. Am luat acest set ca sa nu fiu nevoita sa recurg la improvizatii(mai ales ca nu stiu sa fac o bomba), pana imi iau instalatie de co2.
    Last edited by vio2015; 24-05-2017 at 10:59.

  4. #4
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Ma refer la temperatura ambientala. Reactia din bombe este influentata de temperatura din camera. Cu cat e mai cald cu atat baga mai mult si se consuma mai repede.

  5. Likes catalos liked this post
  6. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Bucuresti
    Posts
    20
    Post (Dis)Likes
    Am inleles acum. multumesc !

  7. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Bucuresti
    Posts
    20
    Post (Dis)Likes
    In sfarsit mi am facut si eu comanda de electrovalva, ultima piesa lipsa la instalatia de co2. Am ramas cu o sticla dennerle 120 in care am pus pastila cu aproximativ 10 zile in urma. Mai are gel in ea. N-as vrea s-o arunc.
    Poate e cineva care o vrea.
    O sa fiu prezenta la evenimentul lui Dan de la Hornbach si o pot lua cu mine.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •