Results 1 to 8 of 8

Thread: Creveti

  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes

    Creveti

    Salutare,

    Nu am stiut unde sa postez...am o intrebare refefitoare la creveti...mi-am luat 4 creveti acum 2 saptamani...pana acum cateva zile totul a fost ok...dar...din cate am vazut in acvariu, mai am 1 crevete....ceilalti nu ii vad de nixi o culoare...si nu stiu de ce au murit.
    Parametri apa:
    26 grade
    Ph=7
    Kh=4
    Gh=3
    Substratul este Scapers soil. Pe langa creveti, am neoni, ancistrus, otocinclus si un corydoras ( cred ca este)
    Crevetii sunt unii albi cu rosu ( red cherry). Ma puteti ajuta cu un sfat ceva?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Birlad
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    Mai multe detalii, te rog. Cit de mari erau RCS cind i-ai introdus in acvariu, ce fel de neoni ai, ... In general, pestii pe care ii ai nu au treaba cu crevetii. Eu am RCS impreuna cu neon negru, Rasbora Espei, Boraras Urophtalmoindes si Microrasbora Galaxy si singura mea grija este sa tin acvariul intens plantat, ca sa aiba unde sa se adaposteasca puietul. Daca erau prea mici si nu aveau ascunzatori, poate doar neonii sa-i fi vinat, desi e putin probabil. Si inca ceva : ai decoruri care ar putea emite cupru in acvariu (nu stiu, ceva din plastic vopsit)? Cuprul este cel mai toxic element pentru creveti, chiar la concentratii foarte scazute.
    Ma gindeam ... daca as putea cumpara timp, as fi cel mai sarac om de pe pamint.

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    Nu earu asa mici...neonii sunt albastri si rosii...ca ascumzatoare am chesti asta:https://www.nevertebrate.ro/Ascunzat...-Pyramid-Rosie si am pus niate plante deasupra..

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Birlad
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    Si apa pe care o folosesti la schimburi?
    Ce fel de plante?
    Ma gindeam ... daca as putea cumpara timp, as fi cel mai sarac om de pe pamint.

  5. #5
    Junior Member bunicul's Avatar
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    36
    Post (Dis)Likes
    daca ai creveti rosu cu alb nu sunt rcs, sunt crs, adica nu sunt neocaridine ci caridine, iar parametrii apei nu sunt potriviti pentru ei

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bunicul View Post
    daca ai creveti rosu cu alb nu sunt rcs, sunt crs, adica nu sunt neocaridine ci caridine, iar parametrii apei nu sunt potriviti pentru ei
    Si pentru rcs este ok?

  7. #7
    Junior Member bunicul's Avatar
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    36
    Post (Dis)Likes
    pentru rcs, da. Ei se adapteaza mult mai usor la conditiile de apa. Eu personal consider ph un pic ridicat. Pe ai mei i-am adaptat la 6,5 + -, ca sa am un ph mai bun si pentru plante

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Birlad
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    RCS se descurca si la peste 7. Eu am undeva intre 7,4 si 7,6 si nu am probleme cu RCS, ca de altfel nici cu Atyopsis gaboensis ori cu Amano.
    Problema mea a fost ca nu am reusit sa urc la 8, sa pot tine Cambarellus. Dar la pH atit de sus, aveam probleme cu restul.
    Ma gindeam ... daca as putea cumpara timp, as fi cel mai sarac om de pe pamint.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •