Results 1 to 5 of 5

Thread: Va rog o ideie daca aveti !!!

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    7
    Post (Dis)Likes

    Va rog o ideie daca aveti !!!

    Buna ziua tuturor si v-as ruga daca aveti o ideie in problema mea spre rezolvare ...
    Am un filtru intern Aquael 1000l/h in bazin si spre nefericire la vizita de dimineata am observat ca sta cam aiurea filtrul intr-o parte .Am vrut sa-l repozitionez ( binenteles primul pas l-am si scos de sub tensiune ) ,dar cind am pus mina pe el mi-a ramas complect in mina .S-a rupt firul de alimentare .Acum am doar 1 cm de fir iesit din corpul filtrului . Cum as putea sa-l lipesc si cum /ce e de facut cu el sa-l pot intrduce din nou in bazin fara sa curentez binenteles pestisor cu el .
    Ma gindeam eu - cositorit - si izolat cu ceva silicon capacul corpului si pe la locasul une iese firul ? sau alte idei ?.... atasez si o poza mai jos
    ..mersi anticipat si o zi placuta . .20170422_092622.jpg
    Last edited by XanderX; 22-04-2017 at 10:33.

  2. #2
    Base member charlie_fd's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti, S2
    Posts
    493
    Post (Dis)Likes
    Daca as vrea sa repar probabil as cositorii firele si izola cu tub termocontractabil. Urmat de ceva silicon, in special daca tubul termocontractabil folosit nu e din cel cu adeziv.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    7
    Post (Dis)Likes
    asa ceva m-am gindit si eu ,doar nu stiu daca e viabil si okey pt.pestisori si nu fac vreo nazbitie sa indrept pestii ci curent ..

  4. #4
    Base member charlie_fd's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti, S2
    Posts
    493
    Post (Dis)Likes
    Izolatia cu temocontractabil este rezistenta la apa (daca se foloseste tubul corect la diametrul firului) Pentru siguranta suplimentara la imersare continua adaugam silicon (si asteptam sa fie complet "uscat"). Cat despre curentat pesti ... nu e cazul. Cel mult faci niste electroliza urmata de o siguranta sarita daca nu ai izolat de apa ambele fire. Mai rau ar fi sa ai tu mana in acvariu daca nu ai izolat corect firul de faza

    Acestea fiind spuse, recomand cu caldura schimbarea filtrului

  5. #5
    Base member barosanu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti-Militari
    Posts
    335
    Post (Dis)Likes
    Personal,pt siguranta ta, te sfatuiesc sa iti iei altul, nu umbla cu improvizatii!!!Siliconu,l nu este atat de sigur si gandestete ca il scoti, sa il cureti si din miscari se desprinde din lipitura, iar apa isi face loc imediat!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •