Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 19 of 19

Thread: Schimb de acvarii

  1. #11
    Member claudiudany's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by fireking View Post
    Hello,

    Asa arata acvariul dupa 2 saptamani de la punerea in functiune. Kitul Quick Starter de la Dennerle face minuni!
    As vrea sa imi spuneti cat de mult pot taia si cum se inmulteste Hygrophila polysperma Sunset ? Vad ca ea creste excesiv de repede...astept pareri/critici legat de acvariu...
    Multumesc.
    Hygrophila polysperma Sunset - Se taie de la jumate, se curata varful de frunzele de la baza si se replanteaza.

    P.S. - Ce substrat ai pus in acvariu (parca nu ai mentionat sau nu am vazut eu bine ).

  2. #12
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by claudiudany View Post
    Hygrophila polysperma Sunset - Se taie de la jumate, se curata varful de frunzele de la baza si se replanteaza.

    P.S. - Ce substrat ai pus in acvariu (parca nu ai mentionat sau nu am vazut eu bine ).
    De data asta am pus skapers soil de la dennerle.

  3. #13
    Member claudiudany's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes
    De ce te-am intrebat de substrat pentru ca mi-am dat seama ca ai pus un substrat care modifica chimia apei (scad PH si KH si au nutrienti). De obicei acestea, timp de 2 saptamani, stiam ca trebuie sa schimbi 50% din apa la 2-3 zile. Nu stiu la cel care il folosesti tu dar stiam la cel de la JBL proscape.
    Eu cred ca o sa folosesc un substrat inert ca sa nu risc sa deciclez filtrul daca fac schimburi prea dese de apa.

  4. #14
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    Pana acum nu am avut probleme cu el...o sa fac maine un test de Ph...nu am facut pana acum..am doar testul permanent de co2/ph, care este mereu verde...

  5. #15
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    M-ai facut curios ai am masurat:
    Am asa Ph=7, Kh=3dH, Gh=4dH...cred ca sunt bine! )

  6. #16
    Member claudiudany's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by fireking View Post
    M-ai facut curios ai am masurat:
    Am asa Ph=7, Kh=3dH, Gh=4dH...cred ca sunt bine! )
    Esti bine - ai spalat substratul de mai multe ori inainte sa il pui (a fost nou nefolosit nu?)?
    Ce vreau sa te mai intreb - ce granulatie are? ma gandesc daca merge cu filtru de substrat de la RESUN.
    Daca l-a folosit cineva cu filtru de fund poate aflam si alte opinii.

  7. #17
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    Nu l-am spalat deloc...are granulatie intre 1-4 mm.

  8. #18
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Birlad
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by fireking View Post
    Hello,

    Asa arata acvariul dupa 2 saptamani de la punerea in functiune. Kitul Quick Starter de la Dennerle face minuni!
    As vrea sa imi spuneti cat de mult pot taia si cum se inmulteste Hygrophila polysperma Sunset ? Vad ca ea creste excesiv de repede...astept pareri/critici legat de acvariu...
    Multumesc.
    Attachment 44581
    Attachment 44582
    Salut!
    Acvariul arata foarte bine
    insa am doua remarci:

    1. Mi se pare mie sau ai in dreapta o Anubias Nana Pinto? Daca am vazut bine si este plantata in substrat, scoate-o repede de acolo si ataseaza rizomul pe un suport (piatra, lemn, radacina) altfel o pierzi.
    2. Hygrophyla se tunde la nivelul unui nod de unde se formeaza o tulpina noua. In functie de orientarea ulterioara a cresterii plantei, decizi la ce nod faci taierea. Dar, inainte de orice, incearca sa o limitezi la baza. Este invaziva si trebuie "inghesuita" cu ceva pietre sau/si radacini, altfel se extinde necontrolat. Este frumoasa cind creste "in buchet", altfel este o tufa rasfirata.
    Ma gindeam ... daca as putea cumpara timp, as fi cel mai sarac om de pe pamint.

  9. #19
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Silviu Man View Post
    Salut!
    Acvariul arata foarte bine
    insa am doua remarci:

    1. Mi se pare mie sau ai in dreapta o Anubias Nana Pinto? Daca am vazut bine si este plantata in substrat, scoate-o repede de acolo si ataseaza rizomul pe un suport (piatra, lemn, radacina) altfel o pierzi.
    2. Hygrophyla se tunde la nivelul unui nod de unde se formeaza o tulpina noua. In functie de orientarea ulterioara a cresterii plantei, decizi la ce nod faci taierea. Dar, inainte de orice, incearca sa o limitezi la baza. Este invaziva si trebuie "inghesuita" cu ceva pietre sau/si radacini, altfel se extinde necontrolat. Este frumoasa cind creste "in buchet", altfel este o tufa rasfirata.
    Salut,

    Merci de remarci. Anubiausl il am de la inceput plantata in nisip si o duce foarte bine...se dezvolta super bine si ii cresc frunze noi...daca era sa aiba ceva...cred ca se intampla deja
    Hydrophyla am tuns-o de la mijloc pana la urma.. o sa pun zilele astea o noua poza cu acvariul.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •