Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 19

Thread: Schimb de acvarii

  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes

    Schimb de acvarii

    Salutare,

    As vrea sa fac un upgrade de acvariu ( unul de 50 L ).
    Vreau sa folosesc de la actualul acvariu urmatoarele: plantele, decorul, sistemul de filtrare si sistemul de CO2 si pestii, bineinteles.
    Imi puteti spune cum pot sa fac sa transfer plantele si pestii in noul acvariu? Trebuie sa il ciclez pe cel nou si cat timp este la ciclat cum procedez cu pestii din acvariul vechi? Daca nu mai am plante in vechiul acvariu mai are rost sa tin co2 in functiune?
    Ca si filtru, inca il mai am pe cel vechi si il pot folosi, dar daca il pun in acvariul vechi, nu se decicleaza?

    Asptet sfaturi si propuneri.

    Merci

  2. #2
    Base member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Sf.Gheorghe- Brasov
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Transferi totul din vechiul acvariu in cel nou , inclusiv 50%din apa veche si nu se decicleaza nimic, practic,filtrul trebuie sa ramana ciclat.

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    Nisipul nu il voi transfera...Este prea putin, si am si substrat si o sa se amestece.
    Daca vreau sa o iau de la capat, cu cilarea noului acvariu, trebuie sa fac ceva anume? Sau doar spal filtrul cum trebuie, bag o capsula de https://www.nevertebrate.ro/Bacterii...Clean-Bio-50ml si astept sa scada nivelul de nitratati si nitriti ( cu plantele vechi in acvariu ) ?

    Merci

  4. #4
    Member claudiudany's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes
    Si eu vreau sa strang echipamente si sa trec de la un nano de 31l la un nano de 80 de litri - fac schimb de flora si fauna. O sa fac in felul urmatorȘ
    In paralel cu filtrul ciclat din prezent o sa merg o perioada cu un filtru cascada ca sa il ciclez si pe el - in acvariul de 31l.
    Nu fac nici eu schimb de substrat asa ca in acvariul mare:
    - voi scoate filtrul mare deja ciclat - FARA SA IL SPAL si il voi pune pe acvariul mare
    - voi trata apa si ii voi pune si bacterii,
    - il voi planta,
    - voi muta instalatia de co2
    - Ii voi da drumul apoi.
    - voi introduce cativa melci pomacea.
    Daca voi urma pasii acestia ciclarea se va face mai repede la acvariul nou.

    Celalalt acvariu ramane neatins in ceea ce priveste vietuitoarele continuand sa functioneze cu filtrul cascada care l-am ciclat prin functionare in paralel cu celalalt.

    Cand se va cicla celalalt voi transfera si vietuitoarele si toata lumea e fericita.

    Quote Originally Posted by fireking View Post
    Nisipul nu il voi transfera...Este prea putin, si am si substrat si o sa se amestece.
    Daca vreau sa o iau de la capat, cu cilarea noului acvariu, trebuie sa fac ceva anume? Sau doar spal filtrul cum trebuie, bag o capsula de https://www.nevertebrate.ro/Bacterii...Clean-Bio-50ml si astept sa scada nivelul de nitratati si nitriti ( cu plantele vechi in acvariu ) ?

    Merci
    Last edited by claudiudany; 10-04-2017 at 21:11.

  5. #5
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by fireking View Post
    Nisipul nu il voi transfera...Este prea putin, si am si substrat si o sa se amestece.
    Daca vreau sa o iau de la capat, cu cilarea noului acvariu, trebuie sa fac ceva anume? Sau doar spal filtrul cum trebuie, bag o capsula de https://www.nevertebrate.ro/Bacterii...Clean-Bio-50ml si astept sa scada nivelul de nitratati si nitriti ( cu plantele vechi in acvariu ) ?

    Merci
    Nimic anume .

    Nu trebuie sa speli nimic, mai ales daca filtrul este o canistra externa, oricum va trebui sa astepti activarea substratului, in aceasta situatie, un filtru intern sau extern gata ciclat este un avantaj enorm pentru bazin.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    Am facut transferul de vineri. Am adaugat in apa Starter Plus de la Dennerle, iar duminica seara am adaugat si pestii din vechiul acvariu ( 2 sanitari si 5 neoni ). Pana acum totul este ok, mai putin acea radacina, care are o mazga alba pe ea. Am tot citit pe forum-uri si ieri am luat un ancistrus. Sper sa isi faca treaba.
    Imi place mult cum a iesit noul acvariu si pare mult mai aerisit!
    Poza este de vineri, de atunci nu am mai facut...Revin diseara cu o noua poza!
    20170407_195135.jpg

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    Buturuga a facut iar mqzga alba...dar nu mai este ca prima data...o parte din ea s-a lipit de frunzele unor plante...e daunatoare? Sa o curat? Sau sa o las in pace ca dispare? Am atasat poze cu mazga de pe buturuga si de pe plante. Fata de ieri a mai trecut! Cred ca ancistrusul si otocinlusul isi fac datoria!20170411_185834.jpg20170411_185827.jpg

  8. #8
    Member claudiudany's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes
    O sa treaca mazga stai linistit. Doar ca miroase cam urat altceva nu face 😀.

  9. #9
    Member claudiudany's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes
    Am trecut si eu azi la prima etapa din ceea ce iti povesteam (montarea unui filtru cascada in paralel cu cel extern pentru a se cicla).

    20170420_185540.jpg20170420_185602.jpg20170420_185520.jpg

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    Hello,

    Asa arata acvariul dupa 2 saptamani de la punerea in functiune. Kitul Quick Starter de la Dennerle face minuni!
    As vrea sa imi spuneti cat de mult pot taia si cum se inmulteste Hygrophila polysperma Sunset ? Vad ca ea creste excesiv de repede...astept pareri/critici legat de acvariu...
    Multumesc.
    20170417_194009.jpg
    20170417_194030.jpg

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •