Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 23

Thread: Acvariu low tech

  1. #11
    Base member Lazar Lucian's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti - Sebastian
    Posts
    356
    Post (Dis)Likes
    Varianta cu lampa si cu schimbul de bec a cazut din pacate, urmatoarea varianta pe lista ar fii SUNSUN LAMPA LED SL-600 RED-WHITE tot de la Tuc Radio

  2. #12
    Base member Lazar Lucian's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti - Sebastian
    Posts
    356
    Post (Dis)Likes
    Am reusit in cele din urma sa aranjez acvariul, mai jos poze cu el inainte si dupa:

    Inainte


    Dupa

  3. Likes cosmin_ruz liked this post
  4. #13
    Base member cosmin_ruz's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Braila
    Posts
    459
    Post (Dis)Likes
    Imi place aranjamentul! Iti doresc succes si sa ne prezinti evolutia in continuare! Cat imi plac conchonius! Imi aduc aminte de copilarie! In cursul anului trecut am introdus in bazin o alta specie pe care o adoram in copilarie-tetrazona green....

  5. #14
    Base member Lazar Lucian's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti - Sebastian
    Posts
    356
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pentru apreciere!
    Folosesc EasyCarbo zilnic in doza recomandata + incepand de astazi o sa incep sa fertilizez cu micro si macro. Din ce am observat deja moss-ul creste, banuiesc ca pentru plantelor dureaza mai mult adaptarea la noile conditii avand in vedere ca au venit dintr-un mediu mult mai propice de la colegul nostru Victor Z (caruia doresc sa ii multumesc cu aceasta ocazie)

  6. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Birlad
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    Arata bine, mai ales arcada facuta din creanga... are personalitate. Nu ma impac cu filtrul ala intern. Pe linga faptul ca este inestetic si ocupa mult loc, foarte curind vei realiza ca iti trebuie un filtru extern, care sa faca o buna filtrare bilogica. Nu stiu ce buget ai dar, cu prima ocazie, ia un filtru extern si echipeaza-l cu medii pentru filtrare biologica (Siporax, Matrix,...).
    Ma gindeam ... daca as putea cumpara timp, as fi cel mai sarac om de pe pamint.

  7. #16
    Base member Lazar Lucian's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti - Sebastian
    Posts
    356
    Post (Dis)Likes
    Filtru intern este plin cu piatra ponce care este echivalentul Siporax, Matrix. Stiu ca ocupa mult loc si este inestetic dar am amenajat acel acvariu cu un buget de 200 si putin lei, asa cum am spus si in primul post este acvariul de la birou (nu este personal)
    Multumesc pt apreciere!

  8. #17
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Birlad
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Lazar Lucian View Post
    Filtru intern este plin cu piatra ponce care este echivalentul Siporax, Matrix. Stiu ca ocupa mult loc si este inestetic dar am amenajat acel acvariu cu un buget de 200 si putin lei, asa cum am spus si in primul post este acvariul de la birou (nu este personal)
    Multumesc pt apreciere!

    Am inteles. Este cu atit mai remarcabil, pentru asa buget ...

    Insa, pentru viitor, retine ca piatra ponce iti ofera mai putin din potentialul mediilor de filtrare de tip Matrix, Siporax.
    Suprafata de colonizare cu bacterii este importanta doar in masura in care apa poate sa patrunda si sa o "hraneasca"
    iar suprafata de contact este maximizata. Porozitatea materialului este invers proportionala cu capacitatea lui de a gazdui
    colonii de bacterii si de a realiza filtrarea biologica eficienta.
    Ma gindeam ... daca as putea cumpara timp, as fi cel mai sarac om de pe pamint.

  9. #18
    Base member Lazar Lucian's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti - Sebastian
    Posts
    356
    Post (Dis)Likes
    Silviu stiu foarte bine ce poate face piatra ponce, acasa am un acvariu de 240 litri brut cu un filtru extern Sun-Sun 403B plin cu piatra ponce iar apa mea este cristal.

  10. #19
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Birlad
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    OK, cea mai buna experienta este cea personala, intotdeauna.
    Ma gindeam ... daca as putea cumpara timp, as fi cel mai sarac om de pe pamint.

  11. #20
    Base member Lazar Lucian's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti - Sebastian
    Posts
    356
    Post (Dis)Likes
    Un mic update:

  12. Likes cosmin_ruz, opincarul liked this post
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •