Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 23

Thread: Acvariu low tech

  1. #1
    Base member Lazar Lucian's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti - Sebastian
    Posts
    356
    Post (Dis)Likes

    Acvariu low tech

    Salutare tuturor,

    Microbul ma urmareste si la munca unde am descoperit un acvariu de 54 de litrii pe care as vrea sa il amenajez, si pentru asta am nevoie de sfaturile voastre pentru un aquascape low tech cu plante nepretentioase.

    Specificatii:

    Acvariu: 60x30x30 putin zgariat pe care vreau sa il colantez cu negru pe spate (alte idei de culoare pt fundal?)

    Iluminare: momentan acvariul are un capac cu un singur neon pe care doresc sa il dau la o parte deoarece am descoperit o lampa la munca cu becuri compacte fluorescente (3m tl1000) Lampa este momentan echipata cu 2 becuri de 9w pe care vreau sa le schimb cu 2 becuri: http://iluminat-special.ro/product_i...4W-865-4P.html Intrebarea mea este urmatoare: credeti ca 48w sunt prea multi pt un acvariu de 54 de litrii si oare o sa reziste lampa daca ii pun becuri mai mari?

    Substrat: as vrea sa folosesc de la colegul nostru Cristi Ionescu substrat negru inert (http://www.tucradio-acvariu.ro/index...ath=57_134_227) in care sa adaug capsule cu fertilizant (http://www.tucradio-acvariu.ro/index...product_id=425)

    Plante: as vrea sa folosesc urm plante: Heteranthera zosterifolia, Eleocharis parvula, Hygrophila polisperma „rosanervig” , Taxiphyllum sp- Flame moss si mai am acum in acvariu o criptocorina.

    Pesti: as vrea o pereche de apisto, 3 otto si inca 5-6 ceva tetra.

    Lemne: mai am pe acasa niste radacini de vita de vie pe care le-am folosit intr-un setup anterior si as vrea sa fac un mic aranjament cu ele

    Pareri? Idei? Credeti ca este posibila si realista idea mea?

  2. #2
    Base member cosmin_ruz's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Braila
    Posts
    459
    Post (Dis)Likes
    48 w nu sunt prea mulți. Co2 vrei să adaugi?

  3. #3
    Base member Lazar Lucian's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti - Sebastian
    Posts
    356
    Post (Dis)Likes
    Nu vreau sa adaug CO2, ma gandeam si eu ca totusi 48w sunt cam multi, sa raman cu 24?

  4. #4
    Base member cosmin_ruz's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Braila
    Posts
    459
    Post (Dis)Likes
    Montează ambele becuri cu posibilitatea de a se aprinde independent.

  5. #5
    Base member Lazar Lucian's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti - Sebastian
    Posts
    356
    Post (Dis)Likes
    Din pacate nu am aceasta posibilitate, sa aprind independent becurile.
    In ceea ce priveste substratul inert + capsule este o idee ok?

  6. #6
    Base member OctavianPopescu's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Ploiesti
    Posts
    431
    Post (Dis)Likes
    Salut,de vreo 2 ani merg tot cam pe acelasi principiu.sfaturi:la 50 l 48 w e foarte mult mai ales daca ai si reflector.visiniu merge asa,dar eu nu am reusit pana acum.am mers la acelasi volum cu un neon t5 de 24 w cu reflector.e destul de suficient.vorbesc strict de "fara co2" si strict de experienta mea.sau 48 w fara reflectoare dar ridicata mai sus lampa ar fi o idee.am mers pe substrat inert dar e o varianta si cum zici tu.parvula cred ca nu ai sanse cu ea,lumina ar fi cam putina 24 w,iar mai mult de atat e greu de controlat in privinta algelor...

  7. #7
    Base member Lazar Lucian's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti - Sebastian
    Posts
    356
    Post (Dis)Likes
    OK, atunci raman cu varianta de 24W si caut o alta varianta de planta tip "gazon" - ceva sfaturi aici din experiente proprii?

    Multumesc pentru raspunsurile de pana acum.

  8. #8
    Base member OctavianPopescu's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Ploiesti
    Posts
    431
    Post (Dis)Likes
    hydrocotyle tripartita mi-a mers foarte bine,acum incerc marsilea hirsuta care merge destul de incet dar merge...tot fara co2,doar carbon lichid,fertilizare micro si macro,2x24w la 100l

  9. #9
    Base member Lazar Lucian's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti - Sebastian
    Posts
    356
    Post (Dis)Likes
    hmmm hydrocotyle tripartita este o varianta, trebuie sa mai caut sa vad ce alte variante viabile mai sunt

  10. #10
    Base member cosmin_ruz's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Braila
    Posts
    459
    Post (Dis)Likes
    Dacă nu ai o suprafață mare de acoperit, încearcă să folosești moss pe post de gazon. E superbă hydrocotyle tripartita, dar lumina redusă, ar putea să o determine să crească pe înălțime.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •