Results 1 to 3 of 3

Thread: LED_uri pentru lampa DYI

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Bucuresti
    Posts
    53
    Post (Dis)Likes

    LED_uri pentru lampa DYI

    Salut,

    Am o nelamurire. Este ok sa ma apuc de o lampa DYI cu primul tip de LED_ur (700mA)?
    Am gasit proiecte cu LED-urile CREE dar imi pare ca sunt mult prea scumpe si in cazul asta ma indrept catre un producator din domeniu.


    LED 3W max 700mA 218.9-284.5lm pret: 4.5lei / bucata



    LED CREE max 2000mA - 156lm - 350mA; 337lm-700mA; 795lm-2000mA - 36.88lei/buc

    Daca imi puteti recomanda de unde sau iau LED_uri pentru un astfel de proiect va sunt recunoscator.


    Multumesc.

  2. #2
    Base member barosanu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti-Militari
    Posts
    335
    Post (Dis)Likes
    Gasesti in Europa si Doraly, chiar si cei de pe Maica Domnului le iau de acolo si le vand mai scump!Gasesti si pasta de lipit termoconductoare pt ele.

  3. #3
    High member adiio's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    535
    Post (Dis)Likes
    Eu am gasit un nene pe O*L sau Ok**ii de la care am luat leduri de 10W. 5 bucati la 15 lei. Un search pe gogu si-l gasesti.
    Mi se par mult mai OK pentru ca nu mai faci serii-paralel-serii... etc. Bataie de cap dupa mine.
    Alimentator 12V/5-6A sursa reglabila in curent si tensiune, toate ledurile (max 5A) in paralel si gata.
    Sursa reglabila in tensiune si curent gasesti tot la el.
    Nu ai nevoie de drivere "profesionale" pentru alimentare.

    17-684.jpg

    Ca sa nu le forjez eu le alimentez in 9V/500mA, sunt 5buc la un cub de 30cm, oricum nu am nevoie de mai multa lumina.
    Ideea este sa pui mai multe pentru a nu le forta si pentru a avea o lumina mai uniforma.
    Iti poti permite la cat costa, zic eu.
    Last edited by adiio; 30-03-2017 at 09:59.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •