Results 1 to 7 of 7

Thread: Nivel potasiu

  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes

    Nivel potasiu

    Am o prolema u plantele care se topesc. Folosesc fergilizare de la masterline, co2 de la butelie. Am luat un tesf de potasiu de la jbl. Din cate imi dau seama nivelul este foarte mare. Acvariul este un nano cube de 30l. Imi puteti da ceva sfaturi?20170328_225652.jpg

  2. #2
    Base member GabrielM's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    ramnicu valcea
    Posts
    402
    Post (Dis)Likes
    Nu poti pune totul in carca fertilizarii. Da mai multe detalii legate de lumina, program lumina, cum anume fertilizezi, cat co2 bagi, ce substrat ai, ce schimburi de apa ai, ce duritate ai , etc si poate asa incercam sa te ajutam
    Fertilizare completa micro PLANT SERUM, macro PLANT SERUM si fier chelat DTPA

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by gabrielpapi View Post
    Nu poti pune totul in carca fertilizarii. Da mai multe detalii legate de lumina, program lumina, cum anume fertilizezi, cat co2 bagi, ce substrat ai, ce schimburi de apa ai, ce duritate ai , etc si poate asa incercam sa te ajutam
    Lumina: 11W de la Dennerle
    program lumina: 12:00->19:30
    fertilizez cu 7ml cand schimb apa si cu 1 ml/zi de carbon lichid
    Substrat: Substrat Nutritiv Dennerle Nano Deponitmix
    Apa o schimb 1 data pe saptamana cam 5 L
    Duritatea inca nu am testat-o
    Co2 aproximativ 20 bule/minut -> testul permanent este verde intens.
    Cand schimb apa adaug cate 6 ml din Dennerle Aqua Elixir si 6ml de Dennerle Clear Water Elixir.

  4. #4
    Base member GabrielM's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    ramnicu valcea
    Posts
    402
    Post (Dis)Likes
    Incearca sa bagi cam o bula pe secunda daca te ajuta plantele, in sensul ca e bine plantat, si daca te ajuta lumina, in sensul ca ai o lumina puternica
    Fertilizare completa micro PLANT SERUM, macro PLANT SERUM si fier chelat DTPA

  5. #5
    Base member GabrielM's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    ramnicu valcea
    Posts
    402
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by fireking View Post
    Lumina: 11W de la Dennerle
    program lumina: 12:00->19:30
    fertilizez cu 7ml cand schimb apa si cu 1 ml/zi de carbon lichid
    Substrat: Substrat Nutritiv Dennerle Nano Deponitmix
    Apa o schimb 1 data pe saptamana cam 5 L
    Duritatea inca nu am testat-o
    Co2 aproximativ 20 bule/minut -> testul permanent este verde intens.
    Cand schimb apa adaug cate 6 ml din Dennerle Aqua Elixir si 6ml de Dennerle Clear Water Elixir.
    Ce acvariu ai defapt, ce dimensiuni si ce litraj? Daca ai duritate mare fertilizanti sunt absobiti putin sau deloc, tu trebuie sa iei in calcul ca majoritatea plantelor le place apa moale
    Fertilizare completa micro PLANT SERUM, macro PLANT SERUM si fier chelat DTPA

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    Un nano cube de 30L. 30x30x35 cm. Duritatea nu am.masurat-o...ce ar trebui sa masor? Dca am duritate mare cum o scad? Merci

  7. #7
    Base member GabrielM's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    ramnicu valcea
    Posts
    402
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by fireking View Post
    Un nano cube de 30L. 30x30x35 cm. Duritatea nu am.masurat-o...ce ar trebui sa masor? Dca am duritate mare cum o scad? Merci
    Din punctul meu de vedere as dubla lumina. Sa nu ai lumina prea veche, mai mult de un an functiune si sa ai spectru sanatos pentru plante. Duritatea o scazi cu apa mai moale sau apa de osmoza, iar ph-ul il scazi cu mai multa aditie de co2
    Fertilizare completa micro PLANT SERUM, macro PLANT SERUM si fier chelat DTPA

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •