Results 1 to 3 of 3

Thread: Anubias Barteri varietatea Nana

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Birlad
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes

    Anubias Barteri varietatea Nana

    DragiColegi,


    M-amhotarit sa scriu acest topic despre o planta care pe mine mafascineaza si imi este foarte draga. Pe linga faptul ca este deosebitde frumoasa si eleganta, in acvariu are o prezenta impresionanta siisi mentine mult timp aspectul bogat, de un verde intens si foarte placut.


    Este vorba de Anubias Barteri varietatea Nana.


    Numa intereseaza sa va prezint informatiile pe care le puteti cuusurinta colecta din diferite surse ci sa va prezint experienta mea cu aceasta planta si motivatia atasamentului meu fata de ea. Totusi, ca o baza de discutie, iata un rezumat al informatiilor depre AnubiasBarteri var. Nana :




    Familie: Araceae
    Tipde radacina : Rizom
    Provenienta: Africa - Cultivar
    Inaltime: 5-15 cm
    Latime: 8+ cm
    Necesarde lumina : Scazuta
    Temperaturanecesara : 20-30°
    Duritatetolerata : 1-20°dH
    pHtolerat : 5.5-9
    Vitezade crestere : Lenta - foartelenta
    Cerintefata de CO2 si fertilizare : scazute-medii


    Mediile in care se dezvolta in mod natural aceasta planta sunt cele din zona riurilor de mica adincime din zona Camerun-ului (Africa) si este o planta care tolereaza valori destul de largi in ceea ce priveste iluminarea si continutul de dioxid de carbon (CO2) din apa. Se poate dezvolta la o iluminare slaba (de pina la 0,3 W/litru) dar zona ei de confort este undeva peste 0,5 W/litru. In ceea ce priveste CO2, nu sunt descrise cerinte specifice dar, ca orice planta, va prospera atunci cind CO2 va fi aditionat in doze cit de mici. Oricum, opinia generala este ca, intr-un acvariu bine populat, se genereaza suficient CO2 pentru ca Anubiassa se “simta bine”. Fiind o plata cu rizom, fertilizarea cea mai eficienta este cea in coloana, in special cu fier. Plantarea se face prin atasarea rizomului pe un suport (lemn, piatra) legat cu atentie cu ata de pescuit, nu prea strinsa pentru a nu leza rizomul. Inmultirea se face prin sectionarea rizomului si legarea lui pe un nou substrat. Se pare ca primul cultivator al plantei a fost Tropica si, la scurt timp, a devenit extrem de populara in lumea acvaristicii din toata lumea. Este foarte potrivita atit pentru acvarii mari cit si pentru acvarii nano. Este considerata una dintre cele mai rezistente plante de acvariu, nu degeaba fiind supranumita “plantade plastic”.


    Acum, iata experienta mea legata de aceasta planta, intr-un acvariu Diversade 118 litri, cu doua neoane de 18 W plus reflectoare, aditit de CO2 minimala (sistem clopot), filtru extern JBL CristalProfi e901 echipat cu prefiltru Eheim intern, substrat fertilizant si decor de pietris si manado. Parametrii apei : duritate 14-16 GH; pH 7,5-7,6.


    Plantarea


    Amdoua Anubias: una pe radacina de Mopani si una pe o piatra. Stiind ca este esentiala sustinerea rizomului la suprafata substratului, am ales sa le pozitionez la cca. 5 cm deasupra acestuia. Cu timpul am inteles de ce este atit de important : Anubias va emite o serie de radacini aeriene care se ataseaza de suport dar se si intind catre substrat, penetrindu-l. Asadar, fertilizarea prin apa este deosebit de importanta ca si inaltimea la care este suspendat rizomul.


    Este iarasi important ca, inainte de a le atasa de suport, sa fie pozitionate cu rizomul paralele cu o (eventuala) latura si undeva pe partea latero-superioara a acestuia. Planta emite initial un rizom principal care se intinde in lungul suportului dar curind (in cazul meu dupa aproximativ 3-4 luni) ea va emite noi rizomi asimetrici. Asadar, trebuie sa anticipam zonele in care viitorii rizomi se vor extinde pe suport, atit pentru a nu limita spatiul vital al plantei dar si din punct de vedere estetic, astfel planta va forma o tufa compacta si frumos etajata. De asemenea, este important sa anticipam zonele in care se extinde planta (chiar cu o crestere lenta, Anubias este foarte “perseverenta” si chiar invaziva). In consecinta, fie o plantam intr-o zona libera, pe care urmarim sa o decoram (dar aici avem nevoie de multa rabdare, un timp destul de indelungat peisajul ramina sarac) fie, in varianta aleasa de mine, linga niste plante stem, care apoi, pe masura extinderii “coloniei” Anubias, pot fi tunse si replantate astfel incit sa creem spatiu vital“invadatorului” si/sau linga un alt decor care poate fi mutat, scos sau repozitiona.


    Iata un exemplu despre al doilea caz :


    [img]http://i.imgur.com/WtFpLJy.jpg?1[img]


    Dezvoltarea


    Anubias, dupa cum spuneam, se dezvolta incet. Emite rar cite o frunza, deregula generata la baza petiolului unei frunze mature. Initial, frunza are aparenta unui fuior care se lungeste si, la un moment dat, se desfasoara. Momentul in care inca nu s-a desfacut este cel mai delicat : in aceasta perioada frunza este foarte fragila si sensibila si poate fi agresata cu usurinta. Nu de putine ori, am vazut frunze tinere ciuntite si care, ulterior, au crescut deformate. Cu timpul insa se dezvolta o masa foliara compacta in care frunzele tinere isi gasesc protectie in aceasta prima perioada de fragilitate. Frunzele au un aspect compact, de un verde foarte intens, aminitind de frunzele de ficus.


    Poate cele mai spectaculoase si utile organite ale Anubias-ului sunt radacinile aeriene. Se dezvolta de la baza rizomului cam in acelasi ritm cu generarea frunzelor si “imbraca” suportul ca niste mici tentacule verzi, strins atasate de acesta. In cele din urma, daca planta este suspendata in apropierea substratului, radacinile se infing in substrat la mica adincime. Au un rol esential in atasarea plantei pe suport in perspectiva momentul in care ata folosita la prinderea plantei dispare. Mie imi par extrem de utile si din alt punct de vedere : avind multi creveti mici (Red Cherry si Blue Pearl) mica “jungla” creata de radacinile de sub planta reprezinta unloc perfect pentru inmultirea acestora. De nenumarate ori, aspirind substratul si mergind cu delicatete pe sub frunzele Anubias-ului, am descoperit adevarate crese de creveti, multi dintre ei mici, aproape minusculi. Radacinile plantei le asigura doua lucruri foarte importante : protectie (prin densitate si textura) si hranire (pentru ca acolo se aduna mici particule de hrana si astfel crevetii nu se expun in cautarea hranei). Am urmarit indelung si cu mare atentie acest aspect si pot confirma ca intre radacinile Anubias-uluistau cei mai multi dintre puii de creveti, profitind de acel mic refugiu.


    Iatacum arata zona “hatisului” :


    [img]http://i.imgur.com/zdr0GoF.jpg?1[/img]


    Iatacum arata una dintre plante dupa 9 luni :


    [img]http://i.imgur.com/r5tanvU.jpg?1[/img]


    Fertilizare


    Majoritatea surselor nu recomanda in mod expres o anumita fertilizare; este pomenita aditionarea suplimentara de fier, ceea ce este valabil pentru majoritatea plantelor. Eu indraznesc sa cred ca Anubias, chiar fiind o planta cu crestere lenta, formeaza totusi o biomasa considerabila raportata la rizomul si radacinile ei; asadar, o fertilizare micro si macro este binevenita si mentine capacitatea plantei de a se dezvolta si rezista in timp. Eu folosesc Tropica universal, apoi fier si potasiu. Fertilizarea o fac la fiecare schimb de apa, calculat la volumul de apa schimbat.


    Inflorirea


    Am tratat separat acest aspect pentru ca este cel mai spectaculos, fiind si rar. Anubias infloreste doar in anumite conditii. Sursele spun ca inflorirea plantei este direct legata de nivelul de fosfati din apa ( la niveluri ale PO2 de 1,5-2,0 mg/litru). Eu indraznesc sa afirm ca nu este de ajuns. Foarte imprtanta este intensitatea luminii, suportul si fertilizarea. Si argumentez : am doua plante, una pe piatra, una pe pe lemn. Prima se dezvolta mai incet, a doua mai rapid. Ambele sunt expuse egal luminii insa singura care a inflorit a fost cea de a doua. La inceput facea cite o singura floare.


    [img]http://i.imgur.com/KzhxdTO.jpg?1[/img]


    In momentul in care, dupa fier, am suplimentat fertilizarea cu potasiu, iata ce am obtinut, la scurt timp :


    [img]http://i.imgur.com/aOGYVYK.jpg?1[/img]


    Pina atunci aparea, cum spuneam, o singura floare, se dezvolta, se maturiza si disparea. Acum vad ca in mai putin de 2 saptamini au rasarit patru. Chiar sunt curios cind se vor opri. Planta de pe piatra insa, se dezvolta dar nu infloreste. Asadar, care sa fie explicatia!?


    Este foarte interesanta evolutia florii (pantru ca are o evolutie). La inceput apare o tija care in virf are o formatiune asemanatoare frunzelor primordiale (poate fi usor confundata cu o frunza noua). In scurt timp se diferentiaza si creste iar formatiunea din virf prind econtur. Dupa o perioada de “burduf” se deschide ca o minuscula cala, atunci cind depaseste ultimul etaj de frunze, la lumina (in poza de mai sus se vede una care numai ce a reusit sa “scoata capul”; astept sa infloreasca). Pentru o perioada de citeva zile ramine deschisa apoi se inchide la loc si ramine asa mult timp, pina imbatrineste si se degradeaza. Este momentul cind trebuie tunsa, cu mare grija. In fine, am avut ocazia sa remarc chiar fenomenul perlarii la o floare de Anubias.
    Iata :



    [img]http://i.imgur.com/9oIkAdU.jpg?1[/img]


    Intretinere si inmultire


    Intretinereaeste foarte usoara si se face la intervale mari de timp. In principal trebuie verificati rizomii secundari si zona in care se dezvolta, eliberarea spatiului din zona in care planta are tendinta de a se extinde si tunderea frunzelor batrine sau alterate. Un aspect delicat este acesta din urma pentru ca se ajunge destul de greu la zona de sectionare a frunzelor, deoarece frunzele cresc total asimetric, intrepatrunse si suprapuse. Este indicata tunderea frunzelor cind acestea se suprapun in mai multe straturi, pentru a face loc celor tinere sa se dezvolte.


    Inmultirea nu este atit de usoara cum este descrisa in unele articole. Intr-adevar, inmultirea consta in sectionarea unui rizom si atasarea lui pe un nou substrat. Este insa bine de retinut ca noua planta trebuie sa aiba cel putin 4-5 frunze pentru a putea sa-si reia dezvoltarea sanatoasa. De asemenea, rizomul se va sectiona in zona dintre doua frunze, nu in proximitatea unei frunze. Astfel, planta poate sa isi reia cresterea de la zona sectionata, generind noi frunze.

    Ca o sensibiliate deosebita mentionez cea legata de dezvoltarea algelor Green Spot Algae (GSA). Le-am avut si eu si sunt foarte inestetice. In cele din urma, cea mai buna solutie au fost melcii mincatori de alge (in cazul meu, Spiral Horn). De altfel prezenta melcilor in acvariul care contine Anubias mi se pare esential, nu numai din punct de vedere al eliminarii algelor dar si dintr-o persepctiva estetica : la fel cum melcii curata peretii acvariului, asa si pe Anubias fac o curatenie “stralucitoare”.








    Infinal, iata o imagine de ansamblu :


    [img]http://i.imgur.com/MUPePPd.jpg?1[/img]


    Se vede cum, la planta din stinga, trebuie sa ii eliberez zona din spate si sa repozitionez plantele care o limiteaza. Cea din dreapta a beneficiat recent de “spatiu vital” prin eliminarea decorului de plastic, mutarea Limnophilei si plantarea Ludwigiei mai in spate.


    Infinal, recomand tuturor celor care vor sa-si creeze un mic colt de vis, de un verde intens, o jungla in miniatura, sa adopte Anubias Barteri var Nano impreuna cu ... multa rabdare!


    Succes!
    Last edited by Silviu Man; 22-03-2017 at 21:15.

  2. Likes catalos, NorbiD liked this post
  3. #2
    Senior Member catalos's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,798
    Post (Dis)Likes
    Articolul dtale este destul de interesant chiar si pt cei mai experimentati (o lecturare cu exemple in amanunt, mai ales cand este insotita si de imagini - intotdeauna este binevenita).

    Pozele sunt faine si ele, doar ca ...... "obi wan kenobi" - ul ala nu are ce cauta "prin iarba".

    In rest - nu pot decat sa iti multumesc personal pt lectura placuta.
    cătălos

  4. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Birlad
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    Ai mare dreptate!

    Jar Jar Binks - singurul lucru din plastic din acvariu, in afara echipamentelor. A fost o concesie facuta fiului meu la amenajarea acvariului (contributia lui la aranjament).
    Evident nu are ce cauta acolo insa ... asta este! Fiul meu este fan Star Wars si cu ocazia asta mi-a amintit cum m-am simtit eu, in 1979 cind am vizionat, in premiera,
    partea a IV-a din saga, A new hope (la Cinema, dupa 4 ore de stat la rind sa prind biletu' de 4 lei 50!). Iti poti imagina ... Aveam fix 12 ani! Asa ca te rog sa nu ma judeci prea aspru.
    Last edited by Silviu Man; 24-03-2017 at 21:13.

  5. Likes catalos liked this post

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •