Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 15

Thread: Acvariu nou

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    8
    Post (Dis)Likes

    Acvariu nou

    Salut la toata lumea! Am si eu o intrebare sau mai degraba cer o parere de la voi, sunt la primul acvariu si as vrea sa stiu ce acvariu imi recomandati dintre cele doua alese de mine si anume ori diversa 40(cu toate cele necesare incluse) ori un acvariu am gasit de 36 litri,deci foarte putin mai mare ca diversa 40 si sa imi iau eu restul de accesorii,adica lampa,filtru intern si incalzitor..diversa 40 dupa cum stiti este cu capac,celalalt nu(este un acvariu simplu cu colturile din fata curbate,sticla dintr-o bucata). Vreau sa tin in el doar un betta mascul care momentan este intrun bol si eventual cativa neoni pe langa el. Ca si bani as iesi aproximativ la acelasi pret..Iar ca spatiu doar atat am intrun colt unde vreau sa il pun motiv pentru care nu imi pot lua mai mare..Va multumesc la toti anticipat! Respect.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Birlad
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    Cel mai bine este sa iti echipezi singur acvariul. Si eu am facut greseala sa cumpar un Diversa de 118 litri si am schimbat aproape tot, in special filtrul intern, care este de decor. In plus iluminarea este mult subdimensionata. Eu as lua un acvariu deschis si l-as echipa cu filtru extern (dotat cu medii de filtrare biologica) si instalatie de iluminare independenta (cit de puternica, depinde daca vei avea sau nu si plante in acvariu).

  3. Likes Ilea Alin liked this post
  4. #3
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Salut!
    Si eu ti-as recomanda sa iei intai un acvariu neechipat, dar pentru asa un acvariu as merge cu un filtru intern. Pe acesta ti-l recomand http://www.petshopzoo.ro/eheim/Filtr...9x9x8-cm-Eheim. Are si filtrare mecanica, si biologica. Eu am si-l folosesc cu succes.
    MEMBRU ARK

  5. Likes Ilea Alin liked this post
  6. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Birlad
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by marko View Post
    Salut!
    Si eu ti-as recomanda sa iei intai un acvariu neechipat, dar pentru asa un acvariu as merge cu un filtru intern. Pe acesta ti-l recomand http://www.petshopzoo.ro/eheim/Filtr...9x9x8-cm-Eheim. Are si filtrare mecanica, si biologica. Eu am si-l folosesc cu succes.
    Parerile majoritatii acvaristilor cu experienta sunt ca nu exista filtru intern eficient (ar trebui sa fie atit de mare incit nu merita sa-l introduci in acvariu). Nu exista filtru intern care sa faca o filtratre biologica buna. Eu as merge pe un Scapers Flow de la dennerle. Are si prefiltrare, modelele mai noi au si functie de skimmer si nu ai furtune si racorduri. Pur si simplu se atirna pe peretele din spate al acvariului. Pipa de refulare are reglaj in doua planuri, poti directiona fluxul de apa in price directie doresti si obtii o foarte buna valurire a apei. Nu stiu in ce buget trebuie sa te incadrezi, dar orice filtru intern vei folosi, la un moment dat se va dovedi ineficient, repet, mai cu seama din punctul de vedere al filtrarii biologice. O alta varianta buna ar fi un CristalProfi e401 de tip canistra, in care iarasi poti introduce un sertar cu Seachem Matrix sau Siporax pe linga MicroMec-ul lui original si poti adapta, daca vei avea o populare mai mare cu pesti, un prefiltru pentru filtrare mecanica. In principiu, un filtru care sa-ti garanteze o filtrare buna si sa elimine orice risc chimic pentru apa, trebuie sa aiba capacitatea de 5-10% din utilul acvariului. Asadar, in cazul colegului Alin, 2-4 litri.
    Last edited by Silviu Man; 20-03-2017 at 21:07.

  7. Likes Ilea Alin liked this post
  8. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    8
    Post (Dis)Likes
    Am inteles, va multumesc mult la toti pt raspunsuri si pareri si o sa tin cont de sfaturile primite !

  9. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    8
    Post (Dis)Likes
    Oare ce parere aveti despre acvariul acesta? Stie cineva ceva de el sau de site-ul acesta? Doar aici l-am gasit la noi in tara..precizez ca imi trebuie pt un betta si eventual 5-6 neoni,cum am precizat mai sus in posturile anterioare...Din diverse cauze inca nu am reusit sa achizitionez un acvariu asa cum vroiam si urmeaza luna aceasta sa cumpar si am dat de acesta care ma incanta foarte mult..O parere un sfat e bine primit. E vorba despre acest acvariu: https://roacvarii.com/acvariu-hailea...scription=true

    Multumesc

  10. #7
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Salut Alin !
    Pentru un singur betta acvariul Diversa 40 este perfect, daca mai adaugi inca 5-6 neoni, ceea ce nu este in regula, nici din punct de vedere al compatibilitati si nici al numarului ( neoni sunt pesti de banc, iar pentru linistea si sanatatea lor ar trebui macar 15 bucati )ar trebui dimensionata filtrarea biologica.
    Deci un singur betta mascul si 2-3 femele este schema ideala intr-un Diversa 40. Dar numai atat !
    Last edited by dandumitru; 08-08-2017 at 20:36.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  11. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    8
    Post (Dis)Likes
    Am inteles, multumesc mult pt sfat, o sa tin cont de el si o sa raman doar la bettanul care il am si voi cumpara ori un diversa 40 asa cum aveam de gand la inceput ori acvariul din linkul de mai jos(mi s-a pus pata pe el si se incadreaza perfect ca design in locul unde vreau sa il pun).

  12. Likes dandumitru liked this post
  13. #9
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Nu iti lua set. Sunt ineficiente atat dpdv al filtrarii cat si al iluminarii. I-ati pe bucati. Nu cumpara prostii scumpe. Dennerle scaper's flow e o gluma prosta la pretul ala si nu stiu de ce il recomanda lumea. Filtrele de la JBL calitate/pret, alta gluma.

    Daca imi dai un buget pot sa-ti dau niste siteuri de unde sa cumperi, pe bucati, toate echipamentele la preturi decente cu componente mult mai efeciente decat ce ofera seturile acvaristice.

  14. #10
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Pana la urma este vorba de un singur peste.
    Un betta. Care fie vorba intre noi poate sta foarte bine si in galeata de apa a bunici impreuna cu un filtru de burete cu pompa de aer !
    Optiunea este una pur comerciala si de design in aceasta situatie.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •