Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 20

Thread: Separare substrat fertil de pietris

  1. #1
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes

    Separare substrat fertil de pietris

    Sautari,

    Va ridic o intrebare, din cauza careia sunt in dubii daca sa folosesc sau nu substrat fertil.

    Imi place sa am in acvariu cuartz colorat negru, dar cand am pus sub acesta un strat de Aquabasis mi-a fost imposibil sa le mai separ atunci cand am desfiintat setupul.
    Dupa ce am luat tot substratul si l-am clatit pana am curatat cuartul de pamantul din Aquabasis, am ramas cu o combinatie pestrita de cuart negru cu granule albe din aquabasis.

    Acum intrebarea,

    Voi cum curatati subtratul fertil de pietris?

    Ar fi mai bine sa iau doar stratul de pietris de deasupra si restul sa il arunc, din moment ce e deja amestecat si estetica e terminata? Sau nu pot folosi decat cuart alb care e putin mai multicolor si admite diverse sedimente.

    Stiu beneficiile unui substrat fertil si pana acum nu prea m-am putut bucura de ele....

    Va mutumesc!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Birlad
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    Daca granulatia iti permite, poti sa il scoti, sa il usuci si apoi sa il separi prin cernere. Daca nu, poti adauga un substrat decorativ de 2-4 cm. Substratul fertil (probabil stii) trebuie izolat de masa apei pentru doua motive : sa nu tulbure apa si sa fie util pe termen lung. In situatia ta cred ca a doua solutie este cea mai buna.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Birlad
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    PS De ce nu prea te-ai bucurat de el? Nu exista acvariu plantat fara aditivarea substratului, daca scopul este un peisaj cu plante frumoase si sanatoase, lasind deoparte fertilizarea in coloana si aditionarea de C)2.

  4. #4
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Am incercat in acvariul de 54L si spre prostia mea, l-am acoperit cu un strat prea subtire de pietris...a iesit afara cand am smuls o bucata de gazon si de atunci au uat-o razna algele. Cand l-am spalat a ramas negru combinat cu pietricele albe, cam de aceeasi granulatie.

    Ma gandesc ca a urmatorul setup sa revin la ieftinul nisip cuartos. Are bobul fara spartura si se spala usor.

    P.S. recomanzi taierea platei de la baza si lasarea radacinii in substrat(unde e cazul de asa ceva), pentru a nu amesteca substratul si a nu tulbura apa?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Birlad
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    Daca sunt plante cu radacina ramificata sau profunda, da, cel mai bine este sa sectionezi planta la nivelul substratului si apoi, dupa ceve timp, sa revii si sa aspiri resturile ramase si care se vor descompune. Daca sunt plante de tip stem (de ex. Limnophila sau Hygrophila) acestea pot fi smulse (cu grija), sectionate la inaltimea dorita si apoi replantate in substrat, dar nu in acelasi loc.

    In legatura cu substratul, eu am folosit substrat fertil de la Tropica peste care am pus un strat generos de Ada sand amestecat cu pietris de 2-4 mm (ai multe variante, da o cautare si vezi ce-ti place). In timp s-a selectat un strat superficial cu granulatie mai mare si unul mai profund cu granulatie mai mica. Pentru plante de genul Limnophila, Hygrophila, Pogostemon, Cryptocoryne sau Ludwigia, substratul a fost perfect.

    Totusi, nu inteleg un lucru : de ce selectezi substartul dupa cit de bine se spala? Substratul nu se spala, ramine acolo unde l-ai pus si doar il aspiri sau aerisesti periodic.

  6. #6
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    M-am referit la alesul pietrisului, astfel incat, atunci cand o sa il refolosesc la un nou setup sa isi pastreze culoarea, nu sa ramana ceva pestrit alb negru, in loc de negru.
    Voi incepe in curand un nou proiect de 112l=80x35x40h si cred ca cea mai ieftina si ok varianta este sa folosesc cuart si un substrat fertil.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Birlad
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by OAndrei View Post
    M-am referit la alesul pietrisului, astfel incat, atunci cand o sa il refolosesc la un nou setup sa isi pastreze culoarea, nu sa ramana ceva pestrit alb negru, in loc de negru.
    Voi incepe in curand un nou proiect de 112l=80x35x40h si cred ca cea mai ieftina si ok varianta este sa folosesc cuart si un substrat fertil.
    Eu am folosit substrat fertil de la Tropica si 4-8 cm pietris 2-4 mm Nature. Am incercat si ceva Manado dar e foarte dificil : "fuge" prin tot acvariul, mai ales daca vei avea pesti de fund.

  8. #8
    High member adiio's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    535
    Post (Dis)Likes
    Poti folosi doar pietris fara "nisipul fertilizant" si bile, pastile...etc pe care le bagi direct in pietris.
    Eu am doar volcanit fara vreun fel de fertilizare de substrat si merg plantele, doar cu fertilizarea din apa.
    Este adevarat ca nu am plante pretentioase si merg cat se poate de jos cu lumina si fertilizarea.
    Insa sunt colegi care reusesc sa tina plante sanatoase doar cu substrat inert si fertilizare lichida.

  9. Likes marko liked this post
  10. #9
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    Parerea mea e ca in momentul in care setezi un bazin cu substrat fertil plus unul inert (decor) sau alta varianta, trebuie sa fii constient de faptul ca:

    1. nu se poate separa...
    2. are un termen in care isi face treaba (1,5 - 2 ani)

    Ca urmare, daca totusi te incanta fertil, fii pregatit pentru un setup de lunga durata (2 ani) sau fii pregatit sa-ti insusesti "pierderile"

  11. #10
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    Le poti separa foarte simplu: cu plasa de tantari. Pui Aquabasis, il acoperi cu plasa de tantari si peste pui substratul inert. Daca vei folosi plante cu radacini delicate, exclus echinodorusi, cryptocoryne, nu vei avea probleme la scoaterea si replantarea plantelor. Chestiune testata
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •