Results 1 to 2 of 2

Thread: Bine v-am gasit!

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Birlad
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes

    Bine v-am gasit!

    Bine v-am gasit!

    Ma numesc Silviu Man, sunt nou in acest domeniu si, dupa ce am vizionat forumul dumneavoastra, m-am decis sa ma inregistrez si sa particip, in limita putinei mele experiente, la conversatiile si dezbaterile legate de acvaristica. Primul meu acvariu a fost un acvariu cu carasi. Era in 2004, intr-o perioada in care informatia despre acvarii, ciclare, stocare, etc. era foarte putina, ca sa nu vorbim de oferta de echipamente, plante, conditioneri, ... nu vreau sa-mi amintesc. Dupa ce am chinuit 5 carasi si 4 scalari in 60 de litri de apa (imi cer scuze pentru ingnoranta si barbarie), am realizat ca nu aceasta este calea corecta. Drept pentru care am desfiintat acvariul, am donat pestii gradinii botanice si a urmat o lunga perioada de munca, pentru a-mi creste afacerea, in care nu am avut timp sa ma mai gindesc la acvarii. In cele din urma m-am mutat din Iasi in Birlad, mi-am adus afacerea pe un trend sigur si, in cele din urma, am reusit sa ajung si la acvaristica.

    Acum am un acvariu Diversa de 118 litri, cu filtru extern CristalProfi e901 dotat cu prefiltru intern Eheim (un singur modul) si medii filtrante MicroMec, Matrix, Siporax si pad-ul original, skimmer Eheim, incalzitor, etc. Este celebrul acvariu pentru "facut mina". Acvariul este plantat, in general cu plante "easy" (Limnophila, Higrophyla, Ludwigia) apoi Criptocoryne Wendtii, Anubias nana, Pogostemon helferi, etc. Ca si stoc de animalute am Rasbora Espei, Boraras Urophtalmoides, Neon negru si Microrasbora Galaxy (in numar limita pentru pesti de cird), apoi 4 Oto, 2 SAE (am avut patru dar am donat doi "mamuti"), 7 Spiral Horn, 6 Amano, 2 Atyopsis Gaboensis si Red Cherry (nu stiu citi). Sunt cam la limita daca nu putin peste, dar fac schimburi mai frecvente de apa si vad ca lucrurile merg bine. Chiar acum, dupa ce am marit intensitatea luminii, CO2 suficient si fertilizare cu Tropica universal, Feropol si Kalium-Potasiu, in sfirsit, dupa mai bine de un an in care am facut toate greselile posibile, m-am luptat cu "ceata" ciclarii si apa verde, etc. am vazut mult rivnitul efect de perlare iar acvariul arata foarte bine (inclusiv sub aspectul testelor apei).

    Am doua noi proiecte : primul (pentru acest an) este o combinatie de Saikei si Penjing, o gradina in miniatura in jurul unui nano cub de 20 litri cu creveti. Trebuie sa studiez foarte bine tehnica Bonsai si a plantelor de substrat dar, dupa un mic esec, am gasit un forum despre plante cu niste colegi inimosi si foarte, foarte "saritori" care mi-au dat o multime de surse de informare. Aici am mult de lucru si de studiat si, cum timpul nu este cea mai buna resursa a mea, va dura ceva. Al doilea este un acvariu de 250-300 litri in care vreau sa reproduc, atit cit ma tine indeminarea si imaginatia, ideea principala a filmului "What dreams may come", o lume impartita intre ordine si haos in care un suflet chinuit este nevoit sa supravietuiasca dupa parasirea lumii materiale. Stiu ca este foarte ambitios, dar asta vreau sa fac. Cea mai mare provocare va fi sa dozez lumina si implicit plantarea, pe orizontala dar si pe etaje. La momentul potrivit voi posta detalii la topic-ul potrivit. In cele din urma vreau ca, in mai putin de doi ani, sa pot sa ajung la capacitatea de a reproduce un proiect acvaristic intr-o forma Saikei, primul fiind acesta.

    Multumesc pentru gazduire!

  2. Likes alinutz29 liked this post
  3. #2
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Bine ai venit printre noi! Apreciez dorinta ta de a face din pasiunea de acvaristica ceva mai mult, de a transpune un vis, o poveste in forma acvaristica.
    MEMBRU ARK

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •