Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 15 of 15

Thread: Dupa multe pareri citite,....o recomadare filtru extern se poate?

  1. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes
    Multumesc

  2. #12
    Base member ciprianm.2008's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Iasi
    Posts
    361
    Post (Dis)Likes
    Daca tot e deschis thread-ul asta, sa nu mai deschid altul:

    Structura de filtrare la care ma gandesc pentru bazinul de 400L, dotat cu un filtru Eheim Professionel 3e 700, ar fi urmatoarea:
    sertar 1 - perlon+burete
    sertar2 - siporax
    sertar 3 - zeolit
    sertar 4 - siporax

    Precizez ca am cate doua in-take-uri si out-take-uri, cate unul in fiecare capat al acvariului, si ca ambele IN-uri sunt prevazute cu cate un burete nu extrem de fin pentru pre-filtrarea mecanica.

    Imi pot spune cei mai cu experienta ce modificari ar trebui sa fac la schema asta?
    A bovis maiori discat arare minor
    400l (150x45x60) plantat, Eheim Pro 3e 700, incalzitor Jager 300W, iluminare 4x54W T5, CO2 butelie, reactor extern

  3. #13
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Pentru bazinul tau, perlonul si buretele nu trebuie sa existe in canistra, perlonul si buretele trebuie eliminat din canistra in prima secunda a functionari . Inca un sertar cu siporax sau alt mediu de filtrare biologic este bine venit, mareste volumul de filtrare biologica si reduce varfurile de NH3/NH4 si NO2 care apar dupa momentul hraniri. Vad ca folosesti si zeolit, acesta trebuie asezat de jos in sus in ultimul sertar (adica sertarul 4). Nu stiu daca tu ai avut un principiu cand ai numerotat sertarele, dar pentru a ne intelege mai bine trebuie stabilit acest aspect, sertarele se numeroteaza in functie de circulatia apei in canistra, de regula la majoritatea canistrelor apa circula prin mediile de filtrare din canistra de jos in sus iar sertarul numarul 1 va fi cel de jos. Zeolitul este un mineral care elimina prin schimb de ioni NH3/NH4 si un puternic absorbant atunci cand exista concentratii mari de NH3/NH4, NO2, NO3, substantele vizate fiind NH3 si NH4. Daca va fi asezat in sertarele de dinaintea altor medii de filtrare biologica, bacteriile nitrosomonas si nitrobacter din acele medii se vor diminua datorita lipsei NH3/NH4 si NO2.
    In functie de structura bazinului si tipul sau este sau nu este bine sa folosesti zeolit.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  4. Likes NorbiD liked this post
  5. #14
    Base member ciprianm.2008's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Iasi
    Posts
    361
    Post (Dis)Likes
    Multumesc!
    Bazinul este unul plantat, fauna fiind formata din 7 discusi si un thoracatum. Bine, nu am mentionat melcii de substrat...
    Totusi... nu ar fi necesara si putina filtrare mecanica? Am prefiltrare cu niste mansoane de burete grosier montate pe IN-uri, dar nu stiu daca e suficient
    A bovis maiori discat arare minor
    400l (150x45x60) plantat, Eheim Pro 3e 700, incalzitor Jager 300W, iluminare 4x54W T5, CO2 butelie, reactor extern

  6. #15
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Cu placere !

    Filtrare mecanica poti face numai atunci cand agiti apa suficient de puternic, pentru ca toate resturile de hrana, dejectii, plante destramate sa se ridice in coloana de apa, dar nici atunci nu poti face o filtrare mecanica in proportie mai mare de 30%. Cu o canistra externa nu vei reusi sa faci o filtrare mecanica eficienta, nici macar satisfacatoare, pentru asa ceva trebuie gasita o alta solutie. Perlonul si buretele sunt medii care se colmateaza foarte repede, micsoreaza debitul canistrei si forteaza interventia regulata la intervale scurte de timp. Aceste interventii dese si repetate duc la uzura prematura a canistrei. O filtrare mecanica foarte buna o face si siporaxul in sine, prin forma lui inelara. Buretele pe care il ai pus pe IN este suficient.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •