Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 50

Thread: ... ma dispera

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    Sunt multe cauze care duc la aparitia algelor. La un acvariu de 65 litri cu iluminare 20 w aqua glo am avut alge maro pe plante , apoi am pus un tld 840 18 w si dupa 2 saptamani si aqua glo 20w si au aparut staghorn algae. In ambele cazuri batea si soarele putin pe acvariu. Acum l-am mutat intr-o camera intunecoasa si am 18 w tld 830 si 20w aqua glo 10 ore pe zi si nu mai am alge.Cred ca lumina e cel mai important lucru(in lupta cu algele), daca se gaseste un echilibru e ok.

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    nu cred ca ar fi principala problema iluminarea. Eu folosesc 2 neoane de 18w, un osram fluora si un osram 840 active. Daca are cineva vreo informatie "negativa" despre aceste neoane va rog sa ma anuntati. Azi o sa anunt si rezultatul testului de NO2. Merci mult pe raspunsuri.

Aquarium expert andreic's Avatar
    Post (Dis)Likes
    840 ar putea fi la originea algelor din bazinul tau. Eu as inlocui ambele tuburi cu Osram 865. Sunt mult mai performante. Banuiesc ca folosesti injectia de CO2.

Aquarium expert Juwel's Avatar
    Post (Dis)Likes
    840 ar putea fi. Dar eu inclin catre fluora. Si tocmai de aia am achizitionat unul , de experiment.

Dar nu te baza numai pe asta.
    Eu am avut 840 pe bazin plantat foarte bine, dar fara fertilizare si CO2, si subpopulat puternic. Nu am avut decat cateva puncte de GSA pe geamul din fata, la inceputul setupului, imediat dupa ciclare.
    Apoi am facut o pereche, 840 vechi + 865. Au inceput sa apara algele pe geam si frunze, acel model tip "cenusa".... am uitat cum ii zice.
    Filtrarea este foarte buna, pestii sunt si mai putini.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

Aquarium expert andreic's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Normal ca au aparut. 865 erau mai noi si ti-au dezechilibrata bazinul prin accelerarea fotosintezei. Daca foloseai CO2 nu se mai intampla nimic.

Post (Dis)Likes
    De aia am si specificat ca n-am CO2 si fertilizare. Ca sa invete si altii.
    Acum am inceput fertilizarea cu Dupla si carbon organic, ceva potasiu contra galbenelii la frunze si deja algele au inceput sa se curete la propriu.

PS Inca ceva in legatura cu nivelul mare de N03 si fosfati: am in acel acvariu 6 pesti de talie mica medie. Si gaseam in fiecare zi dupa aspirare, substratul plin de mizerie. Asta pana am donat cei 5 pomaceea.
    Deci aveti grija, luati in calcul si melcii de talie mare care fac de multe ori mizerie mai multa decat pestii. Ca experiment lasati cateva ore un pomaceea intr-un borcan cu apa si o sa va cruciti.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    co2 saptamana viitoare ... nu am avut timp sa fac bomba... sa cumpar materiale etc. Intrebare .. ca numarator de bule ce as putea folosi ?
    Testul l-am uitat la un prieten ) Maine rezultatul

Post (Dis)Likes
    Ce reactor vei folosi?
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    cred ca un power-head. Sa vad ce gasesc ... altceva nustiu ce as m-ai putea folosi :-??. Am si rezultatul la testul NO2 : intre 0.0 si 0.5 ... deci cred ce e bine .. phew Maine ma apuc de bomba .. adica merga sa iau materiale. Astept in continuare sfaturi care ar putea duce la disparitia algelor . Va multumesc

Post (Dis)Likes
    Gasesti mai multe exemple la sectiunea DIY, inclusiv retete de bombe.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast