Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 41 to 50 of 50

Thread: ... ma dispera

  1. #41
    High member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Sebes Judet Alba
    Posts
    847
    Post (Dis)Likes
    nu stiu daca neaparat co2'u e problema...eu am co2 profi si tot mi'au aparut alge...presupunerea mea e ca mie putin aglomerat acvariul, dar testele de no3 si no2 de la jbl arata ca totul e ok, desi ma cam indoiesc de ele... nu stiu dc oricum tine'ne la curent ca si eu am putintele probleme cu alga asta salut

  2. #42
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Bacau
    Posts
    27
    Post (Dis)Likes
    nu poate sa-mi spuna chiar nimeni daca pot sa folosesc furtun normal de acvariu pt. bomba de CO2 ? Daca stie cineva rog sa posteze aici. Multumesc ... astept in continuare sfaturile "expertilor" in alge.

  3. #43
    High member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Sebes Judet Alba
    Posts
    847
    Post (Dis)Likes
    poti sa folosesti linistit acel furtun

  4. #44
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    In general Staghorn apar datorita nivelelor mici de CO2 in bazine, a se citi lipsa CO2 si fertilizare in exces. Daca este prea mult Fe in bazin apar si cu mama lui CO2.

  5. #45
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Bacau
    Posts
    27
    Post (Dis)Likes
    multumesc @LittleJ si @andreic pt. raspunsuri. Cum pot scapa de Fe in cazul in care este prea mult. Am sa incerc sa fac un teste de Fe sa vad ce iese. De fertilizat nu am m-ai fertilizat de mult ... circa 3-4 luni. Niciun fertilizant. Sper sa o scot la capat ca m-am saturat de ele

  6. #46
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Fe a fost un exemplu. Acest tip de alga apare al dezechilibre in fertilizare si la CO2 scazut.

  7. #47
    High member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Sebes Judet Alba
    Posts
    847
    Post (Dis)Likes
    confirm cele spuse de andrei, cred ca am fertilizat si eu putin prea mult, saptamana asta am lasat'o mai moale si deja se observa ca alga da inapoie

  8. #48
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Bacau
    Posts
    27
    Post (Dis)Likes
    Am scapat de acea alga afurisita... cred ca era de la filtrare ... Co2 tot nu am facut ... nu prea inteleg cum ... oricum ... va multumesc tuturor pt. ajutorul vostru, si sper ca va fi de ajutor acest topic si altora care vor avea probleme cu aceasta alga. Va multumesc

  9. #49
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Bravo,ma bucur ca ai rezolvat problema filtrarii.Filtrarea unui bazin este foarte importanta in evolutia lui sanatoasa.Pe viitor ai putea sa incerci si aditia de dioxid,vei vedea diferente majore in dezvoltarea plantelor.

  10. #50
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Bacau
    Posts
    27
    Post (Dis)Likes
    Am sa incerc sapt. asta sa fac si bomba ... materiale am , imi trebuie un ajutor Imi dau seama ca o sa se vada o mare diferenta in dezvoltarea plantelor. Sper sa-mi reuseasca. Multumesc pt sprijinul acordat.

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •