Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 15 of 15

Thread: problema crestere plante hemiantus cuba si cabomba aquatica

  1. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    8
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Silviu Man View Post
    Ai niste parametri destul de "rari", mai ales la duritate. Folosesti apa de osmoza?
    Si pH-ul este destul de redus (mai ai putin si ajungi in zona acida). Esti sigur de determinari?

    In legatura cu CO2, da, iti trebuie aditie de CO2 si, pentru rezultate mai bune, injectie de CO2 lichid.
    Dar nu va merge fara iluminare buna. La mine a evoluat bine (desi cu greutate) la o iluminare de 0,4 W/litru
    si Easy Carbo. Din pacate cind a ajuns (aproape) la stadiul de covor am facut greseala sa introduc SAE in acvariu.
    Am scapat de algele verzi, vatuite, dar am "scapat" si de gazon.

    Folosesc apa de la robinet pe care o las cam 3-5zile sa stea.adaug si CO2 lichid si C02 din tub aprox. 1bula pe secunda. Iluminare e 24x6= 144W pentru aproximativ 150litri

  2. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Birlad
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    La ce spui tu aici ar trebui sa mearga, si inca foarte bine. Lumina e OK insa .... esti sigur ca ai o bula de CO2 pe secunda? Asta inseamna 60 pe minut! Ce fel de numarator de bule si difuzor ai?
    Ma gindeam ... daca as putea cumpara timp, as fi cel mai sarac om de pe pamint.

  3. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    8
    Post (Dis)Likes
    am un JBL ProFlora Direct legat la o butelie de 8kg de CO2

  4. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Birlad
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    Am studiat si eu acest difuzor pentru ca ma intereseaza sa imi iau ceva profesional. Nu am vazut nicaieri o astfel de frecventa a emisiei de bule. Mi se pare foarte mult. Cele mai multe recomandari sunt 5-20 bule/minut. Poate alti colegi au mai multa experienta cu acest sistem ...

    In orice caz, in aceste conditii, repet, nu ar trebui sa ai probleme cu HC.
    Ma gindeam ... daca as putea cumpara timp, as fi cel mai sarac om de pe pamint.

  5. #15
    High member adiio's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    535
    Post (Dis)Likes
    Of Of Of...
    In primul rand NU conteaza cate bule/s bagi in apa.
    Cel mai mult conteaza cat de eficient il dizolvi si mai conteaza ca dupa dizolvare sa-l pastrezi in apa. Adica: fara agitatie apa la suprafata, sau agitatie minima.

    Personal am bagat pana la 2b/s... exact adica 120/minut.
    Bagi degeaba daca nu dizolvi eficient sau daca faci fantani arteziene in acvariu.

    Sfatul meu ca sa fii sigur ca ai destul CO2 in apa:
    Minimizeaza agitatia de la suprafata, baga gaz la greu si fii cu ochii pe testerul permanent de CO2.
    Cand incepe sa se ingalbeneasca scade usor numarul de bule pana ramai constant la un verde crud... spre galben.
    Asa esti sigur ca ai destul CO2 in apa, in timp te reglezi, in sensul ca mai poti scadea nivelul de CO2... ce inteleg eu este ca trebuie sa excluzi si varianta prea putin CoDoi. Asa o faci.
    Daca nu-i nici asta cauta altele.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •