Results 1 to 6 of 6

Thread: Opinii si sfaturi pt inceput ... iarasi!

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes

    Opinii si sfaturi pt inceput ... iarasi!

    Salutare tuturor,

    Inca un incepator vine aici sa va ingrozeasca cu ideile lui, glumesc totusi! Am citit ceva din topicurile pt incepatori, ghiduri ... si iata-ma in posesia unui set acvariu cu un volum de 45-50 litri (asta e volumul maximum ce s-a aprobat in adunarea generala a familiei) genul mai patrat si cu colturi rotunjite, frumusel altminteri si cu o amprenta ceva mai mica, deh, concesii. Aici nu am alta optiune.

    Acvariul este un set Wave Laguna Led 50, 50L, cu lumina LED si filtru incorporat in capac (gen cascada daca nu ma insel la denumire), la care am mai cumparat incalzitor si pompa aer (plus furtun si piatra aer si regulator volum aer). In filtru se afla niste Siporex si o bucata de material filtrant (mecanic).

    Ce intentionez eu sa pun in acest acvariu si as vrea, daca sunteti amabili, sa-mi dati cateva opinii (justificate) poate chiar fac o tampenie!?
    - plante artificiale si din plastic si din matase (nu as vrea si nu ma intereseaza plantele reale, doar daca afecteaza real sanatatea pestilor cele artificiale!?)
    - doar pietris 4-8mm, spre un alb / usor gri
    - o bucata lemn mangrove, cumparata tot de la magazine specializate
    - o piatra ornamentala cu 2 gauri pt "spectacole de circ" cand vor trece pestii prin acele gauri
    - 4-5 guppy masculi (doar masculi, fara femele)
    - 8-9 platy (2-3 masculi si restul femele) de diverse culori, probabil 3 rosii cu coada neagra, 3 galbeni si 3 portocalii patati cu diverse culori.

    Are sens sa functioneze (sa traisca pestii) sistemul enumerat mai sus?
    Ca sa-l fac fezabil mai trebuie sa fac ceva modificari, imbunatatiri, substante, tratamente, ... alti pesti!?

    Multumesc!

  2. #2
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Salutare.
    Plantele naturale au un rol important in acvariu - absorb dioxidul de carbon produs de pesti si produc oxigen esential pt sanatatea pestilor.
    MEMBRU ARK

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pt interventie.
    Pompa de aer si restul accesoriilor aferente ar putea rezolva acceptabil oxigenarea apei?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Birlad
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    Un acvariu este in esenta un biotop natural in care se dezvolta o biocenoza. Ca sa citez aproximativ un prieten: "cind eclozioneaza pestii, in mediul natural, ce vad in jurul lor : plante sau pet-uri"?! Intr-un acvariu nu au ce cauta plantele de plastic. Poate un mic ornament. Plantele naturale consuma nitratii, produc oxigen, creeaza un mediu prietenos pentru pesti, ... Prin gauri de plastic nu prea trec pesti! Volumul acvariului este undeva intre un nano si un acvariu mic. Daca imi permiti o sugestie : cumpara un substrat nutritiv (de ex. DeponitMix) si unul decorativ (ceva din gama Dennerle, au citeva solutii interesante pentru nano-acvarii). Adauga o piatra de 10-15 cm in una dintre treimile acvariului si doua-trei mici in latura opusa. Pune radacina de mangrove sau mopani (asta e o idee buna) si leaga un Anubias pe ea, undeva intre pietrele mici. In spate planteaza citeva fire de Ludwigia Rubens si Rotala rotundifolia iar in proximitatea pietrei mari, Pogostemon helferi. Toate sunt plante easy si medium. Scoate piatra de aer (nu ai nevoie de ea, orienteaza OUT-ul filtrului spre suprafata apei; prin valurire ai suficienta aerare a apei). Cumpara un System 60 de la Tropica pentru CO2. Apoi adauga niste creveti Amano si citiva pesti Oto, eventula citiva Neritina, pentru "lupta" cu algele. Apoi selecteaza niste pesti pentru nanoacvarii (Cyprinidae si/sau Tetra). Apoi te mai gindesti, mai schimbi ceva, mai adaugi ceva. Cam in doua-trei luni ajungi la primul rezultat. Eu asa as proceda.

    PS Acvariul este ciclat?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes
    Nu este inca ciclat.
    Pt restul mesajului am de gandit, citit, cautat si sa ma gandesc ... e cam diferit de ce ma gandeam eu si trebuie sa ma gandesc bine la ce vreau si mai ales la ce ma bag. Multumesc pt idei si sfaturi.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Birlad
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    Nu trebuie sa te grabesti.

    Daca acvariul nu este ciclat inseamna ca ai la dispozitie cel putin 6 saptamini ca sa studiezi problema. Eu ti-as sugera sa echipezi acvariul, sa pui substratul si rocile, sa il umpli cu apa si sa-i dai viteza. Tine seama insa de faptul ca daca acvariul este cu apa va fi mai dificil de plantat. In plus, daca il plantezi din prima, ciclarea va fi mai rapida. Iti sugerez sa adaugi in filtru si apa cite o fiola de Prodibio BioDigest pentru grabirea ciclarii. De asemenea, iti sugerez sa cauti pe Youtoube "Tropica Layout 1..100". Sunt niste tutoriale scurte si foarte interesante despre set-up-ul acvariilor de toate formele si marimile.

    PS Nu te astepta sa vezi prea mult plastic pe acele clip-uri! Glumesc, desigur!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •