Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Thread: Acvariu cu creveti

  1. #1
    Member xXan's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti, Apusului
    Posts
    141
    Post (Dis)Likes

    Acvariu cu creveti

    Salut,

    Prima oara cand am creveti (RCS) si ma intrebam daca exista ceva pesti care sunt 100% siguri ca nu mananca crevetii, inclusiv puii. Am gasit cate ceva pe net dar prefer sa fiu sigur.
    Acvariul cu creveti este de undeva la 60x30x35.

    Mersi.

  2. #2
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Salut,
    Singurii pesti care nu mananca puii de creveti si sunt 100% siguri pt creveti sunt Otocinclusii (oricum singurii care imi vin in minte). In rest, din cate am citit si am vazut pe propria piele, orice peste va manca ce ii incape in gura (daca ii place ofc).
    Eu am in acvariu Boraras Urophthalmoides, Microrasbora galaxy si Tetra ember + yellow shrimp... in 6 luni nu am vazut picior de pui de creveti.
    Exemplarele de creveti mai mari de 0.5 cm nu vor fi atacate de pestii pana in 3 - 3.5 cm (au gura mica) insa exemplarele mai mici vor fi sigur hrana pt pesti.

  3. Likes catalos, xXan liked this post
  4. #3
    Member xXan's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti, Apusului
    Posts
    141
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Iliescu Mihai Ulmis View Post
    Salut,
    Singurii pesti care nu mananca puii de creveti si sunt 100% siguri pt creveti sunt Otocinclusii (oricum singurii care imi vin in minte). In rest, din cate am citit si am vazut pe propria piele, orice peste va manca ce ii incape in gura (daca ii place ofc).
    Eu am in acvariu Boraras Urophthalmoides, Microrasbora galaxy si Tetra ember + yellow shrimp... in 6 luni nu am vazut picior de pui de creveti.
    Exemplarele de creveti mai mari de 0.5 cm nu vor fi atacate de pestii pana in 3 - 3.5 cm (au gura mica) insa exemplarele mai mici vor fi sigur hrana pt pesti.
    Cam la concluzia asta am ajuns si eu cu ce am gasit pe net. Speram sa pun ceva mai "colorat" in acvariu dar cred ca o sa-l tin doar cu creveti. Oto nu prea imi plac.

  5. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Braila
    Posts
    88
    Post (Dis)Likes
    Intru si eu in discutie... Sunt ok Cory Pigmy si Cory Hastatus pentru acvariile de creveti.

  6. Likes sebacka, xXan liked this post
  7. #5
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by stefancelmare_1978 View Post
    Intru si eu in discutie... Sunt ok Cory Pigmy si Cory Hastatus pentru acvariile de creveti.
    corect

  8. Likes xXan, sebacka liked this post
  9. #6
    Member xXan's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti, Apusului
    Posts
    141
    Post (Dis)Likes
    Mersi de informatii insa doream ceva care sa adauge "agitatie" in acvariu. Se pare ca potentialii pesti ori stau lipiti de geam ori pe jos... Sper ca dupa ce cresc crevetii sa fie dumnealor "agitatia".

  10. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Braila
    Posts
    88
    Post (Dis)Likes
    Cory despre care am vorbit stau mai mult in zona de mijloc. Poti sa cauti filmulete pe internet. S-ar putea sa ai surprize placute cu ei.

  11. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Birlad
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    Problema se pune in functie de ce fel de acvariu ai. Intr-un acvariu bine plantat, eu am creveti RCS care convetuiesc si se inmultesc foarte bine in conditiile in care am Boraras Urophtalmoides, Rasbora Eapei, Neon negru si, atentie, Microrasbora Galaxy (cei mai "suparati" pe creveti). Daca au locuri de refugiu, RCS mai mari de 5-7 mm nu vezi prin apa. Peste marimea asta, nu-i mai ataca nimeni. Insa am constatat un alt aspect suparator la Galaxy : ticalosii dau tircoale femelelor de Amano care poarta oua! Parca le-ar ciuguli putin. Asadar, atentie la ei!

  12. #9
    Member xXan's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti, Apusului
    Posts
    141
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by stefancelmare_1978 View Post
    Cory despre care am vorbit stau mai mult in zona de mijloc. Poti sa cauti filmulete pe internet. S-ar putea sa ai surprize placute cu ei.
    Am inteles. Poate le dau o seansa. Multumesc de sfat

    Quote Originally Posted by Silviu Man View Post
    Problema se pune in functie de ce fel de acvariu ai. Intr-un acvariu bine plantat, eu am creveti RCS care convetuiesc si se inmultesc foarte bine in conditiile in care am Boraras Urophtalmoides, Rasbora Eapei, Neon negru si, atentie, Microrasbora Galaxy (cei mai "suparati" pe creveti). Daca au locuri de refugiu, RCS mai mari de 5-7 mm nu vezi prin apa. Peste marimea asta, nu-i mai ataca nimeni. Insa am constatat un alt aspect suparator la Galaxy : ticalosii dau tircoale femelelor de Amano care poarta oua! Parca le-ar ciuguli putin. Asadar, atentie la ei!
    Pe moment acvariul nu este bine plantat. Este in "devenire". Acvariul de 60L si ceva il am de mai putin de o luna. O sa dureze sa mai creasca plantele. Vreau sa fac moss pe lemn si HC pe pietre, cel putin sa incerc. Gazon ceva hair grass. Am si ceva bacopa in spate(nu se vede de lemn).

    20170317_200155.jpg

  13. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Birlad
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by xXan View Post
    Am inteles. Poate le dau o seansa. Multumesc de sfat



    Pe moment acvariul nu este bine plantat. Este in "devenire". Acvariul de 60L si ceva il am de mai putin de o luna. O sa dureze sa mai creasca plantele. Vreau sa fac moss pe lemn si HC pe pietre, cel putin sa incerc. Gazon ceva hair grass. Am si ceva bacopa in spate(nu se vede de lemn).

    20170317_200155.jpg
    Te rog sa ma scuzi daca nu am inteles : ce vrei sa spui cu HC pe pietre?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •