Salut. Am nevoie de ajutorul vostru pt identificarea algei din poze si combaterea ei. Eu banuiesc ca e Fuzz dar va rog sa imi spuneti parerea voastra.
A aparut prima data pe la jumatatea lunii ianuarie 2017 pe geamul din spate al acvariului unde era curentul mai puternic. In timp a aparut pe frunzele batrane ale plantelor dar si pe stemuri. La vremea respectiva aveam doar plante "rosii" (myriophillum roraima, m tuberculatum, rotala walitchii, rotala sp colorata, ludwigia supe
r red mini, a.reinecki mini, rotala sp goias, cabomba furcata, proserpinaca cuba, ludwigia glandulosa, repens rubin) iar programul de iluminare era de 16-23 (7 ore) cu 2*39W si (17.30-22.30 adica 5 ore) cu inca 2*39W (2 giesemann flora si 2*830 osram) cu lampa la 10 cm de luciul apei, fertilizare master line 10 ml macro si 10 ml micro pe zi, co2 pe ph controller setat la 6.5 , tester permanent pe verde. Pe 1 februarie am facut teste la picatura (jbl) si aveam gh 8, kh 3, ph 6.5. Ulterior am inceput sa scad ph-ul pana am ajuns la 6.25 iar testerul permanent era galben. Am facut test de ph la picatura si a reiesit ph tot 6.5 cu toate ca ph controller indica 6.3 la momentul respectiv iar testerul permanent era galben. Am mai ridicat lampa la 15 cm de luciul apei pt o saptamana. Nu am obs nicio regresie a algei si parca era mai densa pe frunze.
In timp, am scazut perioada de iluminare iar in momentul de fata am 17-23 (6 ore) 2*39W si 18-21 (3 ore) cu inca 2*39W. Am plantat saptamana trecuta 3 tufe de Blyxa si 1 plantuta pogostemon helferi, iar azi o tufa de blyxa avea radacina + frunzele topite, iar pogostemonul nu mai era (s-a facut faramite). Pe celelalte 2 blyxa am vazut semne de aceasta alga.Frunzele Ludwigiei super red mini sunt pline de alga, ea se topeste de la varf (frunzele noi sunt mici si negre iar varful cade), in schimb apar lastari noi pe stemul mama dar care nu cresc cat de repede pe cat ar trebui sa creasca. Proserpinaca stagneaza, frunzele vechi sunt pline de alga si incep sa ii cada fara a avea urme de carente iar frunzulitele noi incep sa se acopere de alga de cum apar. Myriophillum roraima e afectata si ea de alga dar foarte putin pe frunzele vechi. La tuberculatum si rotala walitchi am renuntat pt ca nu vroiau sa creasca : la un moment dat stagnau , apareau lastari noi, stemul mama se umplea de bba, lastarii cresteau 10-15 cm si incepeau sa se inegreasca si apareau alti lastari si tot asa). Alga asta exista si pe java moss si pe alternanthera dar surprinzator destul de putine frunze ii sunt afectate. Pe cabomba nu am vazut alga.
Poze cu alga aici: http://img.plici.ro/album/2o
Va rog, am nevoie de sfaturi pt ca nu stiu cum sa ii dau de cap.
Merci.