Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 12 of 12

Thread: Electrovalva

  1. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    PLOIESTI
    Posts
    32
    Post (Dis)Likes
    Eu fara acest PH controller nu am reusit sa tin PH-ul stabil. Bazinul este de 25l, populatie red rilli, in conditiile in care la schimburi(cca.15%)folosesc doar apa distilata. Pana la folosirea controller-ului am tinut aditia pe direct, cu valva, oprit noaptea, la 2bule/3sec. Nu vrei sa stii ce variatii de ph aveam in bazin si cati creveti am pierdut.... Mentionez ca am substrat spartura vulcanica. Asa ca din punctul meu de vedere controller-ul este un lucru necesar, nu nociv ! Eu folosesc CO2-ul in primul rand ptr. stabilizarea ph-ului, pe locul 2 fiind plantele.

  2. Likes dandumitru liked this post
  3. #12
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bebetto View Post
    Eu fara acest PH controller nu am reusit sa tin PH-ul stabil. Bazinul este de 25l, populatie red rilli, in conditiile in care la schimburi(cca.15%)folosesc doar apa distilata. Pana la folosirea controller-ului am tinut aditia pe direct, cu valva, oprit noaptea, la 2bule/3sec. Nu vrei sa stii ce variatii de ph aveam in bazin si cati creveti am pierdut.... Mentionez ca am substrat spartura vulcanica. Asa ca din punctul meu de vedere controller-ul este un lucru necesar, nu nociv ! Eu folosesc CO2-ul in primul rand ptr. stabilizarea ph-ului, pe locul 2 fiind plantele.
    Corect !

    Un bazin cu volum mic ( > 100 ) se destabilizeaza mult mai repede decat un bazin cu volum mare.
    Decat un sistem de CO 2 cu electrovalva si fara Ph Control-er, mai bine injectie de CO 2 continua 24/24 h, monitorizata cu test permanent Ph+CO 2.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  4. Likes claudiudany liked this post
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •