Results 1 to 5 of 5

Thread: buna ziua!

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    la tara, pe litoral
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes

    buna ziua!

    Fiica mea are 12 ani, are un acvariu, si evident cineva trebuie sa aiba grija sa stie ce trebuie facut, si sa si faca, de cele mai multe ori. Asa ca... iata-ma-s!
    Tot ce stiu despre acvaristica , am aflat in ultimele doua luni, de pe diferite forumuri.
    Acvariul are 50l, cu patru gourami adulti, (doi albastri, pereche, si doua femele portocalii), doi hoplo adulti, doi cory adulti, doua black molly, trei neoni, un guppy, o zebra, un tetrazona verde adult, un calistus, si de ieri, doi minusculi SAE. Stiu ca e inghesuiala, dar asa am cumparat acvariul, si pestii deja au cate un nume, si e cam greu sa pot reduce numarul. Am dori inca un acvariu, dar nu am aprobare de la ministra de finante.
    E plantat, cu anubias, equinodorus ozelot, egeria si o cocoloasa careia imi scapa numele. Lumina e data de doua neoane noi de 18 si 9w,filtrul e elite 750 cu vata, incalzitor 25w, substrat base ocean free 1,5 kg,si pietris alb si albastru cu care am cumparat acvariul. Capacul e de plastic, Diversa , 600x300.
    Schimb apa saptamanal, o treime, cu apa tinuta la respirat minim 48 de ore.
    Hranirea e cu pureci uscati, si e o aventura, se da prea multa mancare, mai ales cand baiatul cel mic hotaraste ca trebuie sa hraneasca el pestii, pentru ca e clar ca celorlalti nu le pasa ca pestii sunt flamanzi.
    Cam atat, sper sa o tina pasiunea pe fiica mea, si pe mine rabdarea!

  2. #2
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Felicitari pentru achizitie si spor!
    Hranirea nu trebuie sa fie in exces. Ii poti hrani si doar o data pe zi. Daca e tot cu mancare uscata, e bine sa ai ceva potrivit, ceva gen Tetra granule sau fulgi (sunt in jur de 4 lei plicul; iti ajunge pentru cateva saptamani)
    MEMBRU ARK

  3. #3
    High member blu's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Pitesti
    Posts
    824
    Post (Dis)Likes
    Bun venit pe forum!

    Nu doresc sa va descurajez, dar trebuie sa va apucati rapid de documentat serios caci in contextul actual e grava treaba! Acvaristica apa dulce / Articole.
    http://forum.acvarist.ro/showthread....n-de-apa-dulce
    http://forum.acvarist.ro/showthread....elesul-tuturor
    Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!

  4. #4
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by tatal Mariei View Post
    Hranirea e cu pureci uscati, si e o aventura,
    Salut si bine ai venit.
    Renunta la purecii uscati , am tot citit ca ei ar fi de vina pt multe alergii (imi cer scuze dc gresesc).
    Cumpara o punguta de fulgi sau granule tetra (5-6 lei) si va fi totul ok.
    Ape limpezi.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    la tara, pe litoral
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes
    Multumesc tuturor pentru primire si sfaturi.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •