Results 1 to 10 of 10

Thread: O mica problema mare ( NO2 peste limitele admise ) !

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes

    Exclamation O mica problema mare ( NO2 peste limitele admise ) !

    Buna ziua, imi primul rand salutare tuturor.
    Sa incep scurt si la obiect, fara a o lungi aiurea.

    Acum vreo 2 luni ( prin decembrie mai exact ) am luat un acvariu de 55l ( eiheim ) de la Hornbach, toate bune pana acum vreo 2 zile cand la schimbarea a 1/3 din apa, asa cum o fac saptamanal a aparut NO2 ( nitritii ) intr-o cantitate alarmanta, in jur de 5 conform testului 6/1 JBL, si NO3 ( nitratii ) putin peste normal. Aseara am schimbat iar 1/3 din apa si nu s-a modificat nimic, ba din contra pare ca a crescut NO2...apa nu miroase a amoniac sau alte "arome" neplacute Acelasi test l-am folosit si pentru celalalt acvariu pe care il am de vreun an si ceva ( 100L, filtru tetrain cu 2 compartimente, in el 5 scalari mari, 2 gurami, 2 leeri, 6 neoni, 4 zebre, 4 cory si o femela mare de xipho la care i-a crapat partenerul de batranete probabil ) si iese NO2 zero si NO3 in limitele normale.

    Date acvariu :

    - 55l - filtrul intern cu care vine el
    - temperatura constant 25 grade
    - substrat de nisip ( cumparat de la petshop )
    - pompa aer + piatra jbl extra fina
    - plante - 3x cabomba si inca una care nu ii stiu numele ( plantat destul de bine )
    - apa folosita este de la robinet ( apanova bucuresti ) tratata cu biotopo de la JBL dupa ce a stat cel putin 3 zile, acvariul a fost ciclat corespunzator timp de aproape 3 saptamani si testata in prealabil = normal ( NO2 :0, NO3=0, Cl=0, PH 7 )
    - pana acum 2 zile totul a fost in regula.
    - fara decoruri sintetice.
    - lumina : neon T8 sera tropic sun 9-10 ore pe zi.

    Pestii :
    - 3 cory (sanitari) mici.
    - Guppy : 6 masculi maturi, 8 femele mature + vreo 25 de pui mici aparuti acum vreo saptamana.

    Hranirea este cu fulgi de la tetra de 2 ori pe zi in cantitati mici cat sa haleasca tot in cateva minute, plus praful pentru pui tot de 2 ori pe zi, la fel, putin cat sa nu ramana prea mult prin apa, de 2-3 ori pe saptamana mai primesc aia mari cativa tubifex vii sau chironomus tocat ( larve rosii ).

    Mentionez ca in afara puilor aparuti acum 1 saptamana nu au fost schimbari de nici un fel in acvariu, pestii se comporta absolut normal, nu este niciunul bolnav, apatic sau cu schimbari de comportament.

    In afara faptului ca NO2 este mult peste limita normala, nu am observat absolut nici un fel de schimbare, apa este clara, pestii sunt ok, puii cresc, etc.

    Poate avea cineva o cauza a celor intamplate ? Si eventual o solutie ? In afara chimicalelor sau a schimbarii totale de apa ? Sau poate stie cineva niste solutii care sa isi faca efectul.
    Ma indoiesc ca aia 25 de pui produc atata mizerie incat sa decicleze acvariul....

    Atasez si un video cu acvariul in cauza, poate cineva are un ochi mai bun ca al meu ( este 1080 -HD ) :
    https://www.youtube.com/watch?v=wlbrYlUiYUc&feature=youtu.be

    Filmarea e de ieri, aseara am schimbat 1/3 din apa si am pus un neon JBL Nature, sera cel vechi ( de 3 luni ) a dat coltu brusc...si parca lumina e mai ok, mai calda...
    Azi dimineata am facut testul dinnou, NO2 nu mai era 5, era undeva intre 2 si 5, dar oricum foarte mult si nu ma prind de unde....

    O formatare a acvariului cu spalat nisip si etc iese din calcul, nu am unde sa tin pestii, in acvariul celalalt ajung toti hrana pentru scalarii mari ( sunt 5 mari ( 10-11cm ), si cam agresivi ).


    Last edited by GabiVe; 17-02-2017 at 17:52.

  2. #2
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Posibil sa ai vreun peste decedat care se afla in descompunere. Oricum in momentul de fata e suprapopulat acvariul si e si asta o posibila cauza deoarece filtrul intern nu are bacteriile necesare sa transforme foarte repede amoniacul in nitriti si nitritii in nitrati. Filtrul intern cum il cureti ?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Salut, cu 14 gupi si 25 de pui de 1 sapt in 55l nu cred ca e suprapopulat. Filtrul l-am spalat doar cu apa din acvariu, mereu. Am pus ieri imediat dupa schimb niste filter start si azi a mai scazut no2, a ajuns undeva la 2...
    Decedati nu am... Au iesit toti la apel.

  4. #4
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    LE:
    Quote Originally Posted by GabiVe View Post
    Salut, cu 14 gupi si 25 de pui de 1 sapt in 55l nu cred ca e suprapopulat. Filtrul l-am spalat doar cu apa din acvariu, mereu. Am pus ieri imediat dupa schimb niste filter start si azi a mai scazut no2, a ajuns undeva la 2...
    Decedati nu am... Au iesit toti la apel.
    Imi pare rau dar site-ul asta te contrazice, si eu la fel:
    http://aqadvisor.com/AqAdvisor.php?A...rchMode=simple

    Filtrul intern are doar bureti sau ai si medii bio ?
    Daca are doar bureti, atunci e de la sine inteles ca in momentul in care ii speli si ii storci o mare parte din bacterii vor muri/curata si ciclarea buretilor o ia de la capat. Avantajul e ca lucrul asta se intampla repede in cazul buretilor. Daca ai medii bio probabil nu sunt destule.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Au doar burete, si dupa cum am zis ii spal doar in apa din acvariu, acum a scazut no2 ca am pus filter start (jbl), posibil sa dispara multe din bacterii, dar e ciudat ca a aparut no2 marit abia dupa 2 luni....
    Site-ul ma contrazice la proportia de masculi/female din ce am vazut, aici sunt deacord, mi-au murit 2 mai batrane după nastere si nu vreau sa iau alti pesti pana nu vad ce iese din pui. Legat de suprapopulare.... Cand or creste puii intr-adevar voi avea o problema. O sa postez aici zilnic rezultatele testelor, dupa cum am zis...azi dimineață a fost la 2, fata de aprox 5 ieri...

  6. #6
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Voi incerca sa fiu un pic mai explicit: avand doar bureti in filtru, acestia se colonizeaza mai repede cu bacteriile care transforma amoniacul in nitriti si nitritii in nitrati insa nu pot gazdui un numar mare de bacterii. La inceput probabil nu au fost probleme pt ca nr pestilor era ok in raport cu volumul acvariului si volumul de bacterii din bureti. Intre timp, pestii s-au inmultit (chiar si aia 25 de pui fac caca si pipi), ai spalat buretii, bacteriile au murit/ramas in apa in care ai spalat buretii si acum buretii se repopuleaza cu noi bacterii. Din aceasta cauza ai avut spike-ul de amoniac/nitriti (nu va fi ultimul daca nu maresti filtrarea si pui si medii bio) iar bacteriile nu erau indeajuns de multe pt a face fata. In momentul acesta dupa ce ai pus filter start, ai ajutat la cresterea nr lor dar acesta va ajunge la o limita maxima, insa pestii sunt deja mai multi si vor creste iar atunci ...
    Dar nu cred ca vei avea probleme pt ca vad ca te pricepi.

  7. Likes GabiVe liked this post
  8. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Stiu ca voi avea o problema cand vor creste puii, o sa pun un al doilea filtru, eventual unul cu 2 compartimente sau un extern mic cu medii bio, sau un acvariu mai mare.....
    Pe vremea lui Ceaușescu am avut acvariu si traiau aia fara probleme, habar nu aveam de toate testele si nebuniile de azi, nu stiam de ciclare si etc... Decantam apa de la robinet si puneam filtrul ala de burete cu, coloana de aer si nu aveau nici pe dreq pestii. In ziua de azi parca e prea complicat, dar ce sa facem, tinem pasul
    Oricum, mersi de sfaturi.

    LE : ora 13:00; dimineața am pus al doilea filtru, tetra easy crystal pt acvarii mici. Testul jbl zice:
    - no3 10mg/l
    - no2 intre 0,5 - 2 mg/l ( in scadere bine)
    - GH intre 7 si 14°d
    - KH intre 6 si 10°d
    - pH intre 6.8 si 7.2
    - cl 0


    Acelasi test in acvariul mare ( după mine suprapopulat)
    - no3 25mg/l
    - no2 0
    - GH idem ca mai sus
    - KH idem
    - pH idem
    - cl 0
    Last edited by GabiVe; 19-02-2017 at 13:28.

  9. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Astazi am facut iar testul :

    - no3 10mg/l
    - no2 intre 0,5 - 2 mg/l ( idem ca acum 24 de ore)
    - GH intre 7 si 14°d
    - KH intre 6 si 10°d
    - pH intre 6.8 si 7.2
    - cl 0
    - temperatura 25

    Se pare ca al doilea filtru ajuta, ca nu a mai crescut no2, cand se vor forma coloniile de bacterii probabil va scadea, daca nu voi fi nevoit donez din pesti :(

    Mersi
    Iliescu Mihai Ulmis pt sfaturi

  10. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Revin azi, dupa 3 zile cu noi date :

    - no3 10mg/l
    - no2 intre 0 - 0.5 mg/l deci a scazut !
    - GH intre 7 si 14°d
    - KH intre 6 si 10°d
    - pH 7
    - cl 0
    - temperatura 25

    Acum m-am pricopsit si cu vreo 7-8 pui de molly negru voal....deci neaparat trebuie sa mai amenajez un acvariu sau sa iau unu mai mare

  11. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Abia azi, dupa aproape 3 saptamani pot spune ca am scapat definitiv de NO2 din acvariul de mai sus, deci cu alte cuvinte e stabil.
    Am folosit doar bacteriile de la easylife ( sticla aia neagra ) asa cum scrie pe prospect + schimbul partial de apa la 3-4 zile.
    Pestii sunt aceeasi ca numar, doar ca au mai crescut puii de gup si femela de molly a fatat (acum 4 zile ), am apucat sa salvez 7 pui pe care i-am mutat in alt bazin sa creasca linistiti

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •