Results 1 to 9 of 9

Thread: Mor pestisori !

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    13
    Post (Dis)Likes

    Mor pestisori !

    Salut ! Am o problema destul de grava in 3 saptamani au murit 3 pestisori observ ca cei care au ramas fac la fel ca si ceilalti inainte sa moara ! Pun niste poze sa vedeti acvariu si cum sta pesti va rog sa ma ajutati !Apa o schimb odata pe saptamana aproape 30 % mancare le dau de 2 ori pe zi iar iluminat noapte pe la 22 se inchide si dimineata la 7 o aprind din nou gresesc undeva ciclarea s-a facut de foarte mult timp !
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Salut, da mai multe detalii despre apa si acvariu, ai facut vreun test ? Ce varsta au pestii ? Cati litri are acvariul, cati pesti sunt in total si de ce fel...etc.
    Din poza par a fi platy sau gupy (femele ).

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    13
    Post (Dis)Likes
    Acvariu are 60 l am 2 scalari am avut 3 xipho din care a ramas doar 1,2 molly 6 neoni care au ramas 5,4guppy si au ramas 3si 6 rasbora care am ramas cu 4 si doi sanitari teste nu am facut las apa in galeata si bidoane timp de 48 h varsta nu o stiu ca iam luat de la pet shop mentionez ca am pus aqua safe de la tetra 2 gradati ca spune ca la 200 l de apa se pune 100 de ml am gresit dozajul cumva ?
    Last edited by Marius25; 15-02-2017 at 13:30.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Fara niste teste e greu de presupus, cele mai simple si rapide sunt alea 5 in 1 sau 6 in 1, le gasesti cam pe la orice petshop.
    La cei 2 care stau sub filtru...par femele guppy din poza ( corecteaza-ma daca ma insel ) as spune ca e vorba de batranete, de cand le ai ? Erau mari cand le-ai luat de la petshop ?
    Tine cont ca un guppy traieste in medie cam 1 an jumate 2, in functie de conditii...


    Si la mine au mai murit din aia batrani ( mai ales femele ) brusc, fara nici un semn vizibil, sau dupa nastere ( a facut una mare vreo 15-16 pui si a doua zi am gasit-o cu rotile in sus ).
    La femele se mai pot cocosa dupa nastere sau de batranete, am una in acvariu care traieste bine mersi asa de vreo 3 luni, si a mai facut intre timp o serie de pui ).


    LE : Cate 5ml/10litri - asa scrie pe instructiuni la Tetra AquaSafe. Produsul e ok, il folosesc si eu...principalul lui rol este sa elimine clorul din apa de robinet + eventualele metale grele din apa ( in bucuresti nu e cazul conform buletinului de analiza apanova )
    Deci la acvariul tau ( in total ) trebuia sa pui 5 x 6 = 30ml.
    Dar atentie, AquaSafe se pune in apa care o iei de la robinet, adica in diferenta aia de apa care o schimbi. Daca spui ca ai schimbat ~30% asta inseamna cam 20 de litri, in aia 20 de litri trebuie sa pui 10ml de AquaSafe INAINTE sa o pui in acvariu.
    Last edited by GabiVe; 15-02-2017 at 13:36.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    13
    Post (Dis)Likes
    Aceea sunt molly pereche bun si testele daca le fac si nu sunt bune cum le imbunatatim ? Si cum trebue sa arate testele ca fiind ok ?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    13
    Post (Dis)Likes
    Multumesc vreau sa mai stiu de exemplu daca apa o pun in galeti inainte sa o pun in acvariu cu 2 zile si a 3 zi sa o pun in acvariu nu cred ca este o problema nu ? Greseala mea cred ca a fost cand am pus solutia aceea in acvariu totusi solutia se pune mereu inainte de a o pune in acvariu ?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Am inteles, molly galbeni sau asa se vede in poza... Din ce stiu eu la molly trebuie ca apa sa aiba peste 24 de grade, adica undeva pe la 26 ar fi ideal.
    Testele iti arata multe, dar cele mai importante valori sunt NO2 ( nitritii ), NO3 ( nitratii ), PH, GH, KH si cantitatea de clor din apa ( asta ar trebui sa fie 0 obligatoriu ). Una din valorile astea iesite din tipare ( din normal ) poate fi o cauza.
    Exista fel si fel de remedii, dar mai intai trebuie identificata problema.

    Tratamentul cu solutii de declorinare precum AquaSafe se pot face si cand pui apa in galeti si inainte cu 1 ora sa o pui in acvariu, rolul ei este sa elimine clorul din apa si eventualele metale grele. Dar de preferat putin inainte, ca unele mai au si bacterii benefice care ajuta la mentinerea ciclarii

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    2
    Post (Dis)Likes
    Nu stiu ce are generatia asta noua de guppy, acum 10-12 ani nu imi murea unul (hraniti doar cu purici de balta uscati si ocazional cu fulgi) acum.....moare unul pe saptamana. Slabesc, se retrag, inoata chinuit(cu tot corpul) si apoi in cateva zile dau ochii pe bulgari. Restul pestilor nu au absolut nimic (neoni, terentzi, sae si ancistrusii) ....doar guppy.....nu imi pot explica de ce....
    Ori cei din petshopuri sunt inmultiti fortat si apoi scosi la vanzare ( asta scurtandu-le perioada de viata), dar si cu puii nascuti la mine patesc la fel.....ori hrana.....nush...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    E posibil ca generatiile sa fie denaturate, in petshops nu prea au grija de ei, nu am idee ce naiba le dau de mancare si etc.
    Cu guppy am avut si eu unele probleme, mai crapa cate unu doi pe saptamana, dar de vreo 2 luni nu s-a mai intamplat ( simptomele la aia morti erau identice ca la tine ).
    Asta ca o mica paranteza, acum vreo 3 zile m-am dus la maxipetul ala din militari, in acvariul cu gupy aveau half black, blue moscow si full black, pe langa ei si altii comuni sau pe care probabil nu ii stiu eu...am observat ca vreo 3-4 aveau boala aia fin rot ( putrezirea aripioarelor ), si ii zic aluia...auzi tati, vezi ca aia sunt bolnavi, scoate-i si trateaza-i la izolare ca ti mierleste pe toti...zice ala, lasa ca ne aduc altii sanatosi !!!! Si nu ii bagati tot acolo ? Zice ala senin...ba da Il intreb ce temperatura are apa, zice 28 de grade !!! Pe bune ? Eu din stiinta mea zic ca pe la 25 tre sa te opresti la gupy...cica asa le-au zis crescatorii. Dupa cum probabil stim cu totii, o temperatura mare accelereaza metabolismul, deci cresc mai repede si se si curata mai repede, plus ca unele boli explodeaza cum ii pui la temperatura normala. Asta poate fi un exemplu...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •