Results 1 to 5 of 5

Thread: Eheim 4+ 600 , Oase Biomaster 600 sau Eheim 2217 ?

  1. #1
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes

    Eheim 4+ 600 , Oase Biomaster 600 sau Eheim 2217 ?

    Salut,

    Sunt intr-o "trilema" si am nevoie de ajutor ca sa decid pe care dintre cele 3 filtre (toate sunt noi) de mai jos sa il cumpar:

    Oase Bio Master 600 - vine cu 4 sertare cu bureti + 2 litri matrix gratis - pret 950 ron (capacitate medii 6.8 litri + 0.6l prefiltru ce poate fi scos fara a fi nevoie sa deschizi tot filtrul)
    Eheim 2275 Proffesionel 4+ 600 - vine cu toate mediile originale eheim - pret 887 ron (capacitate medii 6 litri + 0.5l prefiltru)
    Eheim 2217 vine cu robineti pt in si out si bureti - pret 577 ron (capacitate medii 6 litri)
    Mediile bio din filtrul actual le-as introduce in filtrul pe care l-as cumpara (vreo 3 litri micromec, 1 litru matrix si 2 litri siporax). Oricum vreau sa mai comand 4 litri de ada biorio ca sa inlocuiesc micromecul si daca imi raman pun si in celalalt filtru.
    Mentionez ca la filtrul actual am un prefiltru sunsun de 2 litri.

    Avantajele si dezavantajele filtrelor - cum le vad eu:

    Oase Biomaster 600
    Avantaje :
    1. scap de prefiltrul sunsun si de desurubari furtune cand e ziua de mentenanta
    2. pe viitor pot sa ii introduc incalzitor extern direct in unitate nu pe furtun
    3. vine cu 2 litri de matrix gratis.
    4. are 4 ani garantie (daca o fi ca la JBL , e degeaba)
    Dezavantaje:
    1. nu cunosc marca , am vazut doar 2 revieweuri pe youtube (ale aceluiasi tip)
    2. nu am vazut piese de schimb ( brandul Oase a scos aceste filtre pe piata anul trecut prin mai)
    3. nu stiu cat sunt de silentioase si fiabile
    4. pret dublu fata de Eheim 2217

    Eheim 2275
    Avantaje:

    1. Marca fiabila si buna
    2. filtru silentios
    3. vine cu mediile filtrante originale Eheim
    Dezavantaje:
    1. nu ma scapa de desurubari furtune la mentenanta
    2. nu scap de prefiltru
    3. daca imi iau incalzitor extern trebuie sa il leg pe furtunul de out

    Eheim 2217
    Avantaje:

    1. cel mai ieftin dintre cele 3
    2. silentios si fiabil
    3. vine cu robineti cu care ii poti regla/opri debitul (dupa ce il scoti din priza)
    Dezavantaje
    1. nu ma scapa de desurubari furtune la mentenanta
    2. nu scap de prefiltru
    3. daca imi iau incalzitor extern trebuie sa il leg pe furtunul de out
    4. nu are medii filtrante

    Preferintele mele ar fi in ordinea asta:
    Eu as inclina catre Eheim 2217 avand in vedere pretul + ca am un prefiltru SunSun de 2 litri + ca am medii bio + oricum vreau sa mai cumpar medii bio + imi place ideea de canistra tip ADA intra apa pe jos, si iese pe sus dupa ce a trecut prin toate mediile.
    Urmatorul pe lista ar fi Oase biomaster 600 deoarece pe viitor as putea sa ii cumpar un modul pt atasarea incalzitorului
    Ultimul pe lista mea ar fi Eheim 4+ 600, asta pt ca am citit ca ar cam avea probleme, ca nu sunt asa silentioase si fiabile ca 2217.

    Ce parere aveti ? Sa merg pe ce e cunoscut si clasic + ca exista piese de schimb dc e cazul ?
    Va multumesc

  2. #2
    Base member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Sf.Gheorghe- Brasov
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Eu zic 2217. Eu am modelul 2215 si sunt foarte multumit de el.merge ca uns de ani de zile.silentios ,nu scade debitul in timp , poti baga ce medii doresti in el etc. Daca ii pui prefiltrul sunsun , teoretic filtru il desfaci 1 data pe an sau la 6luni, eu asa procedez.Cu banii economisiti , poti sa iei un incalzitor extern hydor .

  3. #3
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Dupa o noapte care a fost sfetnic bun, si dupa sfatul tau (iti multumesc) si al altor acvaristi de pe fb sau alte forumuri, o sa merg pe 2217. Imi poti spune te rog daca folosesti vreo plasa/sac pt materialele filtrante si ce model/tip de unde ai luat-o?
    Merci frumos
    Mihai

  4. #4
    Base member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Sf.Gheorghe- Brasov
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Da folosesc , plasa de la fructe(portocale, lamai etc), e ok pt materialele filtrante mai mari gen siporax, eu doar asta folosesc. Dar gasesti si de la JBl la Hornbach am vazut si parca au si la Nevertebrate ceva plase.

  5. #5
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Ok, merci. Imi trebuie ceva cu ochiuri mai mici pt ada bio rio insa la fel de mare ca si canistra eheim pt 6 litri de material. Am gasit ceva la pepco la vreo 4 lei care are doua plase cu fermoar plastic, una de 4 litri si una de 2 litri si am mai comandat de pe siteul de unde am comandat filtrul 2217, un sac ADA pt filtre jet es-1200 care au capacitate de 12 litri cu 5 euro (sacul de 6 litri costa 15 euro ).O sa vad care se potriveste mai bine
    Merci

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •