Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: Jurnal Cei mai draguti creveti

  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2009
    Location
    Bucuresti, Obregia
    Posts
    126
    Post (Dis)Likes

    Smile Jurnal Cei mai draguti creveti

    Salutare,

    Dupa multe experiente amuzante, placute si uneori dramatice (la inceput), schimbari de setup-uri, am ajuns la un nano de 45 de litri cu 4 specii de creveti

    1. Creveti Yellow (Neocaridina davidi var. Yellow)
    2. Creveti Amano (Caridina multidentata)
    3. Creveti Black Bee (Caridina cantonensis sp. “Bee”)
    4. Creveti Mountain/Bamboo/Wood (Atyopsis moluccensis)

    Plante:

    1. Anubias nana
    2. Marimo moss balls


    Filtru nano de colt Dennerle 30-60 l

    Lampa Dennerle Nano Light 11W

    Incalzitor JBL ProTemp S25


    Fertilizare:

    1. MasterLine I (micronutrienti)
    2. MasterLine II (macronutrienti)

    Fara aditie de CO2


    Hrana:

    1. Dennerle Shrimp King Complete
    2. Dennerle Shrimp King Mineral

    Voi reveni si cu poze (si filmulete), de indata ce imi dau seama cum sa uploadez pozele sa se vada direct pe pagina, fara sa mai fie nevoie de click pe link-uri
    For the horde!

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2009
    Location
    Bucuresti, Obregia
    Posts
    126
    Post (Dis)Likes
    Un Amano shrimp la masa de seara

    La plimbare cu prietenii

    Guliver si piticul

    Exoschelet de Bamboo shrimp
    Attached Images Attached Images
    For the horde!

  3. Likes marko liked this post
  4. #3
    Member
    Join Date
    May 2009
    Location
    Bucuresti, Obregia
    Posts
    126
    Post (Dis)Likes
    Pe lista de cumparaturi se afla Background negru, pudra de minerale, Dennerle Crusta Gran, si Christmas moss pe care din pacate nu il gasesc pe nicaieri. Am fost in Hornbach, Maxi-Pet si Animax si nimic...
    Iar de pe site-ul nevertebrate nu mai comand plante, pentru ca nu mi-a placut deloc Microsorum Pteropus-ul pe care mi l-au livrat.
    Attached Images Attached Images
    For the horde!

  5. #4
    Member
    Join Date
    May 2009
    Location
    Bucuresti, Obregia
    Posts
    126
    Post (Dis)Likes
    Bun,

    Am facut si prima victima, un black bee shrimp, dupa ce am pus in acvariu fertilizant MasterLine II care contine, printre altele, cupru Black bee si yellow shrimp ii am de cateva zile, pana acum acvariul continea bamboo shrimp si amano shrimp si saracii au rezistat la cuprul din Masterline II.

    Invatatura de minte...
    For the horde!

  6. #5
    Member Killick's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    137
    Post (Dis)Likes
    Salut,

    Nu stiu daca este din cauza fertilizantului in sine cat mai degraba a respectarii dozajului. Eu am tinut ambele specii pentru luni bune, timp in care am fertilizat zilnic cu linia MasterLine...

  7. #6
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Nu e de la fertilizant. Yellow, amano , bamboo sunt specii rezistente la conditii ca tds, conductivitatea electrica, ph, kh etc pe cand bee-urile, caridinele in general, sunt specii mult mai simandicoase si mai greu de crescut/intretinut. Parerea mea.

  8. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Mogosoaia
    Posts
    166
    Post (Dis)Likes
    Nu e de la fertilizant. Yellow, amano , bamboo sunt specii rezistente la conditii ca tds, conductivitatea electrica, ph, kh etc pe cand bee-urile, caridinele in general, sunt specii mult mai simandicoase si mai greu de crescut/intretinut. Parerea mea.
    Daca te uiti la majoritatea detinatorilor/crescatorilor de creveti ,,mai simandicosi'', vei observa ca au 2-3 ,,zarzavaturi'' care cresc si pe intuneric, in galeata pe balcon. De ce?
    JolaGoddess, ai 2 plante care merg foarte bine si fara fertilizant. Dar daca vrei sa impaci si capra si varza...
    http://www.tucradio-acvariu.ro/index.php?route=product/product&path=114_117_153&product_id=339
    Spor la crevetarit!

  9. #8
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Eu am citit aici mai demult: http://www.shrimpydaddy.com/pages/gu...ed-shrimp-tank . Altii fertilizeaza cu Master Line si au CRS sau CBS si nu au nicio problema.

  10. #9
    Member
    Join Date
    May 2009
    Location
    Bucuresti, Obregia
    Posts
    126
    Post (Dis)Likes
    Multumesc frumos pentru raspunsuri.

    Eu am banuit ca e de la Master Line pentru ca imediat dupa ce l-am pus in acvariu, crevetii yellow si black bee au inceput sa se comporte destul de haotic. Stateau aproape nemiscati cu piciorusele in sus ceva timp, mai inotau ciudat prin acvariu si tot asa, era clar ceva in neregula.

    M-am panicat si am facut un schimb de apa de 50%, apoi m-am dus si am citit ingredientele de la fertilizant, si am vazut cupru. Poate mi-a tremurat mie mana si am pus mai mult decat trebuia, nu imi dau seama.

    Legat de plante, intr-adevar, marimo moss balls nu au nevoie de fertilizant, eu puneam pentru anubias nana pentru ca doua frunze au varfurile galbene si am inteles ca ar fi din cauza unei deficiente de fier sau potasiu.
    For the horde!

  11. #10
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Si eu am creveti, amano si yellow si fertilizez cu ML si nu am probleme cu ei. Inainte fertilizam cu PPS pro si TCM si nu am avut probleme. Cuprul din ML e foarte putin ceva de genul 0.23% intr-un litru de solutie. Mare atentie ca solutia trebuie agitata inainte de a o turna in apa.
    Pt Anubias nu te chinui sa pui fertilizant. Mut-o la umbra si las-o in pace. La anubias nana, frunzele noi sunt in general de un verde deschis-pal iar pe masura ce trece timpul se inchid la culoare. Deficienta de Fier se manifesta prin frunze noi de un galben pal, frunze sfaramicioase iar pe masura ce carenta se mareste, frunzele vechi se ingalbenesc si ele. Deficienta de potasiu se manifesta prin gauri perfect rotunde pe suprafata frunzelor , gauri care in timp se inegresc si se maresc. De asemenea apar pete galbene pe frunze iar in timp frunzele noi devin/cresc rasucite iar cresterea stagneaza.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •