Results 1 to 3 of 3

Thread: Neoni cu branhii rosii

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    2
    Post (Dis)Likes

    Neoni cu branhii rosii

    Buna seara.numele meu este Dani.Sunt nou pe aici si incepator in ale acvariilor.am nevoie de ajutor.Am un acvariu mic de 20 litri de aprox 1 luna,pe care lam lasat vreo 2 saptanani la ciclat dupa care am cumparat 6 neoni si 2 xipho.dupa aprox 3-4 zile un neon mi-a murit.Bun in rest totul a fost bine,pana azi.Am primit un acvariu mai mare de aprox 50 litri de la cineva,acvariul nu fusese folosit de mult timp si era foarte murdar.M-am chinuit cateva ore sa il curat,am dat pe el cu carpa cu otet si cu carpa cu sare in ea.acum se vede a fi curat dar cand deschid capacul are un miros ca de namol de balta,in acvariu primit aveam si pietris care eu cred ca e natural nu dinala vopsit asa ca l-am pastrat dupa ce lam spalt in multe ape.am pus apa incalzitor filtru.si l-am last vreo 5 zile .azi am mutat pestii.dupa vreo 10 min totii neonii au branhiile rosii si sunt palizi.cei 2 xifho nu par sa aibe ceva.am dat rpd un search pe net si cica de la amoniac..de unde amoniac daca eu nu am mai avut pesti in el?am scos 15-20% din apa si am adaugat apa din acvariul mic.....astept sa vad ce se intampla.Sa nu fi fost acvariul ciclat?sau?
    multumesc mult

  2. #2
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    neonii devin palizi daca apa e mai rece. filtrare ai acolo?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    2
    Post (Dis)Likes
    Da am filtru pe care l-am primit cu acvariul .e vitatech si mie mi se pare si prea mare deci eu zic ca e filtrare.temperatura apei e 26.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •