Results 1 to 4 of 4

Thread: Blue Green Algae - BGA- eritromicyn

  1. #1
    Base member barbus's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    tg mures
    Posts
    341
    Post (Dis)Likes

    Blue Green Algae - BGA- eritromicyn

    salut,
    am inceput sa tratez cyanobacteria cu doza recomandata pe forum adica 1 tableta pe 40 L in cazul meu o tableta de 200 mg, nu prea vad ca ar avea prea mult efect .
    A trecut 3 zile de la tratament dar algele nu au disparut complet , sa maresc doza sau sa astept macar o saptamana, ce recomandati?
    multumesc


    p.s. am redus fertilizantele, lumina si co2 , dupa primul tratament am facut 50 % schimb de apa dupa acre am dozat iarasi doza respectiva.

  2. #2
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Ce scriu e doar parerea mea personala si experienta mea cu cyanobacteriile: fertilizarea nu influenteaza cu absolut nimic aparitia, sau evolutia cayanobacteriilor si dispar dupa ce se stabilizeaza acvariul, dar poti sa ai ghinionul sa le nimeresti pe alea nasoale (cyanobacteria este denumirea pentru o gama larga de bacterii care se hranesc prin fotosinteza, consumand fosfati, dar unele din ele pot fi benefice in acvariu, chiar daca estetic sunt mizerabile, in timp ce altele pot sa nenoroceasca un ecosistem)
    Dupa ce se face tratament cu ercitromicina este foarte important sa indepartezi toate resturile. Bacteriile moarte se transforma foarte repede in nitriti si ajuta mai repede sa se dezvolte o colonie, decat daca le-ai lasa acolo.
    O alta chestie care, repet doar dupa parerea mea personala, mai mult strica este sa faci schimburile de apa dese si masive (cum recomanda unii 50% la doua zile). Cel mai bine este sa te inarmezi cu rabdare, sa faci schimburile de apa de 20-30% saptamanale si sa lasi cilclul azotului sa-si urmeze cursul si acvariului timp sa se maturizeze.
    Daca esti dispus si la niste cheltuieli poti sa pui bacterii benefice si chiar sa folosesti, dupa, produse care mai elimina fosfatii si echilibreaza acvariul. Stiu ca opinia generala este sa folosesti cat mai putine produse de la firme, dar spre exemplu eu sunt foarte multumit de Easy Start cand dau drumul la un acvariul si folosesc Mediu Filter la fiecare mentenanta.

  3. #3
    Base member barbus's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    tg mures
    Posts
    341
    Post (Dis)Likes
    este acvariu matur, functioneaza de ani de zile, nu am avut niciodata probleme cu el.
    o singura data am mai avut aceasta alga dar intro forma total diferita, intr-un alt setup: doar pe substrat si mai degraba albastra decat verde deschis si doar pe frunze.
    cert este ca o parte din alge au disparut dar pe multe frunze au mai ramas urme, mai urmez inca un tratament si revin cu un update.

  4. #4
    Very high member harry-ab's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    sebes,romania
    Posts
    1,395
    Post (Dis)Likes
    Continua tratamentul 2 zile. Fara lumina.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •