Results 1 to 4 of 4

Thread: HC Cuba

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes

    HC Cuba

    Salutare,am achizitionat de curand 2 poturi de Hc Cuba si cateva plante pe care le-am plantat in acvariu. Dupa 3 zile au inceput sa se ofileasca, sa prindă o culoare gri.
    Nu stiu ce sa fac .... acvariul este unul de 115 ltr,am co2 (1bula/5sec), filtru extern eheim.2224, 2neoane jbl tropical 18w, caldura este undeva la 24grade.
    Tin sa mentionez ca este un start-up nou.

    Multumesc
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Base member GabrielM's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    ramnicu valcea
    Posts
    402
    Post (Dis)Likes
    Lumina este foarte slaba pentru gazonul tau, undeva la 1w/l ar trebui sa ai. Asta ca sa nu te bag in ceata cu lumeni si alte nebunii. Fiind un startup nou este predispus la a face alge brune diatomee. Te ajuta in aceasta perioada pesti ca ancistrusi pui sau otto. Nu cunosc date cat de mult ti lumina aprinsa, daca fertilizezi cu ceva, ce medii filtrante ai, ce schimburi de apa faci si multe altele
    Fertilizare completa micro PLANT SERUM, macro PLANT SERUM si fier chelat DTPA

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes
    Referitor la lumina am setat undeva la 6 ore/zi, am fertilizat in ziua in care le-am platat am fertilizat cu feropol parca si am bagat si niste bilute de la jbl pentru fertilizare. Apa o schimb jumatate din cantitate o data la 2 saptamani, dar startup-ul l-am facut sambata.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Birlad
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    Spre deosebire de un alt coleg, la tine substratul este putin cam mare. Dar nu asta ar fi problema cea mai mare. Lumina este, intr-adevar insuficienta. Stiu asta pentru ca si eu am avut aceeasi problema. Neoanele sunt, probabil T8. Daca e asa, gasesti greu altele mai puternice. Ce poti sa faci este sa adaugi reflectoare. La mine merge : am reflectoare Hobby, dintr-o bucata, nu din cele cu folie, si cu sistem de prindere metalic (am avut JBL si dupa 6 luni le-am adunat din acvariu, clips-urile s-au copt si s-au crapat). As mai remarca faptul ca ai plantat smocurile la distante cam mari, ar trebui sa fie la 4-5 cm unele de altele. Asa vei avea mai mult de asteptat. Dar, cea mai importanta este fertilizarea. Itit trebuie aditionare continua de CO2 (de preferinta sistem cu difuzor) si suplimentar, CO2 lichid, de tip Easy Carbo, injectat direct pe planta. Pe linga fier, eu as adauga si potasiu (bilutele alea sunt pentru altceva, la HC ideal era sa ai un substrat fertilizant). In acest fel va merge. Nu uita ca HC este o planta cu crestere inceata si are nevoie de timp ca sa dezvolte.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •