Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 16

Thread: Alga sau nu?

  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes

    Alga sau nu?

    In acvariul care este la ciclat mi-a aparut ca o mazga alba....am luat un melc pomaceea dar vad ca nu face nimic...se va duce singura ?
    Trebuie curatata manual ? Ce pot face ? Din cate imi dau seama, parca s-a mai raspandit....Apa din acvariu inca nu s-a limpezit, este tot laptoasa...
    20161216_123306.jpg20161216_123312.jpg20161216_123324.jpg

  2. #2
    Member skorpion2009's Avatar
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Ploiesti
    Posts
    294
    Post (Dis)Likes
    stai linistit ca dispare singura mazga aia dupa o saptamana-doua
    ...si lasa melcul in acvariu, ca tot face el ceva, chiar daca nu mananca "albeata" aia

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    Faza e melcul ala nu prea face nimic...a iesit doar un pic din carapace si atat..

  4. #4
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Sa stii ca si melcii ca si pestii sau crevetii trebuiesc aclimatizati cu apa din acvariul in care trebuiesc pusi. Daca ii pui direct in apa , fara aclimatizare, poate dura cateva zile pana ii vezi sa se miste.

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    Pana la urma am scos buturuga care era plina de chestia aia...am spalat-o si am bagat-o la fiert...chestia aia alba este o chestie gelatinoasa si mai greuta...o sa o bag in acvariu diseara, ca sa o mai fierb un pic...

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    Cred ca acea mazga era toxica sau ceva...mi-au murit in 2 zile 2 melci pomacea...am fiert 2 zile buturuga si am pus plante noi pe ea si am introdus-o inapoi in acvariu....acum sa vedem...si apa s-a limpezit destul de mult cat timp buturuga a stat afara...

  7. #7
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Mazga aia nu era toxica si ar fi fost mancata de melci daca i-ai fi aclimatizat cum trebuie si nu-i aruncai in acvariu imediat ce i-ai adus. Aclimatizarea se face la orice vietate acvatica melc, crevete, pesti etc etc etc. Melcii ti-au murit pentru ca nu i-ai aclimatizat corespunzator si au suferit un soc (de ph, de temperatura sau de la TDS) la transferul in bazinul tau.

    PS : in postul meu #4 am omis sa mentionez ca mai pot si muri de la lipsa aclimatizarii.

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    Merci de sfaturi. Intr-adevar, primul melc l-am pus direct in apa, dar al doilea l-am tinut in punga, iar punga in acvariu...trebuia sa fac altfel. L-am lasat cam 30 de minute si dupa aia l-am pus in acvariu...

  9. #9
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Pentru aclimatizare eu procedez asa (sunt mai catolic decat papa stiu):
    -las punga in care se afla vietatile in apa din acvariu cca 30 de minute pt a ajunge la aceeasi temperatura apa din punga
    -din 30 in 30 de minute, torn in punga un pahar cu apa din acvariu pana cand ajung sa am de cel putin 2 ori mai multa apa in punga decat era initial
    in cazul crevetilor, prefer sa ii aclimatizez la picatura si sa ajung la de 3* mai multa apa decat cantitatea initiala : http://www.shrimp.ro/aclimatizarea-crevetilor/

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    Craciun fericit!
    Am mai luat 2 melci acum 2 zile, am facut exact cum ai spus cu aclimatizarea. I-am bagat in acvariu cam dupa 4 ore....totul bine si frumos pana azi, cand un melc a murit...si din cate l-am vazut si pe celalalt, nici el nu mai are mult....deja ma face cu nervii acvariul asta...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •