Results 1 to 7 of 7

Thread: Sfaturi CO2

  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes

    Sfaturi CO2

    Salutare,

    Am o problema, sper ca ma puteti ajuta sau sa-mi dati un sfat. Am un sistem de CO2 de la Dennrle Bio 60. L-am montat vineri seara si pana azi dimineata ( adica dupa 2 zile jumatate ) nu a scos nimic. De azi dimineata au inceput sa apara si bulele ( cam 1 la 30 de secunde ). Problema mea este ca testul de CO2 nu se inverzeste (este albastru). Ce as putea sa fac sa creasca nivelul de CO2 ? Sau in cateva zile va creste, tinand cont ca de abia de azi a inceput sa produca CO2 ?

    Acvariul este pus la ciclare, far pesti.

  2. #2
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Acest sistem este asemanator cu bomba de CO2 .

    http://forum.acvarist.ro/showthread....nte-metoda-DIY

    In mod normal ar trebui ca dupa 1-2 ore sa functioneze la una b/s cel putin, respectand anumiti parametri, dintre care cel mai important este temperatura. Cu cat temperatura este mai mare cu atat mai repede si mai mult se produce CO 2 , dar si bomba se consuma mai repede.
    Incearca sa pui recipientul cu solutie intr-un vas cu apa fierbinte pentru a observa reactia la cresterea temperaturi.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    Salutare,


    Am mai masurat acum. Da o bula la 21 de secunde...dar testul tot albastru este. Eu la CO2 asta am un flipper, ma gandeam sa il schimb cu un Difuzor CO2 Nano. Ce ziceti? credeti ca e mai ok?
    NU bagam pesti inainte de 3 saptamani, oricum acum apa este un pic laptoasa. Revin maine cu poze.
    Temperatura din acvariu este 26 grade.

  4. #4
    High member adiio's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    535
    Post (Dis)Likes
    In cazul tau nu conteaza cu ce dizolvi gazul.
    Este prea putin ca sa conteze.
    Ar trebui sa ai aprox o bula/secunda apoi te poti gandi la metoda de dizolvare.
    Sincer nu stiu ce ar trebui sa faci ca sistemul tau sa produca mai mult gaz, nu m-am jucat niciodata cu "bombe". Sigur trebuie sa-i faci ceva sa produca mai mult gaz.
    Apa laptoasa din acvariu probabil indica un acvariu neciclat, pe perioada ciclarii nici nu ar trebui sa incerci sa inverzesti testul.
    Satul meu: daca esti in faza de ciclare opreste CO2-ul, dupa ciclare gaseste o solutie ca sistemul tau sa dea mai mult gaz.
    Abia apoi daca nu se schimba culoarea testului te poti gandi la schimbarea modalitatii de dizolvarea a gazului (alt difuzor sau chiar reactor).

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    IMG-20161214-WA0000.jpgIMG-20161214-WA0001.jpg
    Deci este mai ok. Testerul s-a inverzit, iar bulele ies cam la 10 secunde acum! Sunt pe drumul cel bun?
    Merci

  6. Likes angelo liked this post
  7. #6
    High member Laurentiu Cluj's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    692
    Post (Dis)Likes
    Esti pe langa drumul cel bun...pentru plantele care le ai,merge si fara aditie de co2.Adauga easy carbo sau orice varianta vrei de pe piata.
    Daca vrei sa diversifici cultura de plante si sa iti depasesti limitele,iti recomand sa vizezi un sistem de co2 presurizat.O sa scapide batai de cap si nu risti sa ai fluctuatii de PH care nu iti sunt deloc utile.

  8. #7
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    Ma gandeam sa imi fac eu acasa un sistem de co2...am.tot gasit retete pe 8nternet, dar care este mai ok. Ma puteti indruma sau sa imi dati un link cu o reteta pe care ati folosit-o ?

    Multumesc

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •