Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 15 of 15

Thread: La Multi Ani Romania!

  1. #11
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    La extrema, ideea exprimata de CZC este specifica fascismului: poporul trebuie sa urmeze conducerea statului. Conducerea este formata din oameni merituosi, atasati. Merituos poate fi cel mai destept, puternic, etc. Criteriul de alegere a elitei nu conteaza, problema lor (a fascistilor) este ca:

    Democratia va alege:

    Pentru conformitate, personal cred ca miscarea legionara are la baza cativa idealisti care visau sa purifice Romania cu preotii in frunte, etc. O parte dintre ei au virat spre nazism, nu cred ca din cauza doctrinei legionare (mult spus doctrina, mai degraba un cumul de idei… idealiste) ci mai degraba din cauza ca asa sunt oamenii. Daca un profesor de matemática se culca cu o eleva, este o idiotenie sa spui ca TOTI profesorii de matemática sunt pedofili si ca matemática te trimite in bratele pedofiliei. Dar in afara de patriotism exacerbat nu pot retine ceva bun. Poate lupta impotriva bolsevicilor.

    Nimeni nu sustine ca democratia este perfecta, dar s-o luam si in sens invers: da-mi si mie exemplu de tari unde democratia nu este prezenta si oamenii o duc bine. Aici am o mentiune: sa exceptam tarile care stau cu fundul pe o punga de petrol.

    In rest, iti dau eu exemple de tari unde conceptul de democratie fie este iluzoriu oferit, fie nu exista: Coreea de Nord, majoritatea tarilor africane, o parte din tarile din Asia, tarile din Europa de Est de pe vremea comunismului, Rusia si China de azi (si din totdeauna

    Chiar daca la un moment dat ai cea mai desavarsita elita, cel mai inteligent si mai vizionar grup de oameni te conduc, astia se consuma, mor. Nimeni nu-ti garanteaza ca grupul urmator va avea acelasi grad inalt de intelegere a lucrurilor. In timp lucrurile se vor degrada. Simpla existenta a unei elite unice-conducatoare anuleaza libertatea individuala si creeaza o noua agenda PC.

    Asadar, de aia!

    Mi se pare interesant ca suntem la 27 de ani distanta de comunism insa lumea este mai stresata de fascism. In caz ca nu stiati, la noi in tara comunismul a fost condamnat formal in fluieraturile unei partid in Parlament. Inca mai intalnesc oameni care-mi povestesc ce mult se construia si ce minunat se producea pe vremea comunismului, dar pe astia nu-i scoate nimeni in afara legii

    Apropos tatanka, CZC mi se pare ca a fost inchis de cateva ori la inchisoarea Vacaresti, locul actualei delte care ma enerveaza pe mine
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  2. #12
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Constanta
    Posts
    129
    Post (Dis)Likes
    Hai sa facem o analiza pe text, desi, cine are convingeri fasciste prefera oricum sa traiasca in negatie.
    „Deci nu numai că democratia înlătură elita natională,” Exact! Asta afirma CZC inainte sau dupa asasinarea unor elite nationale?

    „Această organizare a tineretului va rezolva însăşi problema politicianismului...” Afirmatia asta transmitea ideea ca a sosit momentul pentru inlocuirea democratiei, a pluripartitismului cu dictatura. Si nu orice fel de dictatura, ci una de orientare fascista asa cum a fost miscarea legionara. Este nevoie sa-ti povesteasca cineva cu ce s-au ocupat Hitler, Mussolini, Horthy si altii ca ei, printre care si Antonescu dar la scara ceva mai mica?

    „Democratia va alege: pe oameni fără nici un fel de scrupul, deci fără morală. Pe cei care vor plăti mai bine...”
    Fals! Nu democratia alege clasa politica, ci populatia. Nu democratia sau sistemul determina calitatea clasei politice, ci populatia. Nu sistemul politic determina calitatea clasei politice, ci clasa politica determina calitatea sistemului. Iar clasa politica este emanatia poporului. Cum arata poporul, asa arata si politicienii care il conduc.

    Ma uitam zilele astea la cazul Secureanu, fostul manager al spitalului „Malaxa”. Individul asta a furat ani de zile, cat a putut, si nimeni din jurul lui nu a ridicat un deget. In tot acest timp nu s-a luat nimeni de el, nu a sesizat nimeni vreo institutie a statului. Stii de ce? Din cauza ca subordonatii lui erau multumiti ca pot fura si ei odata cu sefu’, chiar daca mai putin, traind cu speranta ca odata si-o data poate ii vor lua locul si atunci o sa puna si ei mana pe ciolan, sa-si scoata parleala.

    Si in final, insasi ideea de a plati cu propria-ti libertate sau cu viata semenilor tai o dictatura, un tatuc care sa faca o asa-zisa „ordine” il locul tau, demonstreaza lasitate, o mentalitate inapoiata, lipsa de educatie, ignoranta, toate astea venind la pachet cu o doza foarte mare de ura.
    Ati vazut cum ies grecii in strada atunci cand le sunt puse in pericol drepturile? Asa reactoneaza corect un popor care are c0aie si isi rezolva problemele prin forte proprii. In secolul XXI. Nu cascand gura si inchinandu-se la aberatiile de mult apuse ale unor psihopati.
    Fara linkuri externe in semnatura.

  3. #13
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Ma simt impacat cu mine insumi traind in negatia aia, in care ii am langa mine pe Steinhardt, Gyr, Eliade, Cioran, multi alti oameni de cultura si martiri .
    Crema tarii, pe care multi, subiecti ai unei reusite spalari pe creier bolsevice si neobolsevice, o reneaga cu dezgust superior... Sarcasmele si replicile-sablon, mascand, chipurile, o pretentie de rezultat al unui real discernamant si analiza, din partea unor baieti care au uitat ce inseamna reperele reale, nu fac decat sa imi confirme optiunile si rezonantele, daca mai era cazul.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  4. Likes bogdan94 liked this post
  5. #14
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    "Crema tarii, pe care multi, subiecti ai unei reusite spalari pe creier bolsevice si neobolsevice, o reneaga cu dezgust superior.."

    Asta apropos de sabloane



    Exista democratii care raspund natural la excese progresiste (vezi alegerile din USA , BREXIT) si democratii care stiu sa se protejeze singure mai bine decat orice Uniune Europeana (vezi Elvetia), astfel incat esenta nationala este protejata.

    In fond, Miscarea Legionara apare DUPA poporanism care propavaduia ca mediul rural este esenta spiritului romanesc si ca acesta este invadat de straini si de mediul urban, DUPA samanatorism (ceva mai la centru fata de poporanism) si cam in acelasi timp cu ideile religioase propovaduite de Nechifor Crainic si cu fascismul care printre altele mergea pe ideea de stat atotputernic. Cam toate curentele din Romania au mers pe ideea de izolare, respingere a modernizarii si a capitalismului, accent pe religia ortodoxa, unii pe slavism. Sa ne intelegem, una este proprietatea asupra pamantului si alta este capitalismul. Asadar, nimic exaltant.

    Daca nu te agati de sabloane, lasa crema tarii si explica-mi care ar fi marea sfaraiala AZI daca ML ar fi avut succes. Sau peste 100 de ani.

    Si da-mi si mie exemplul ala de tara totalitara, nedemocratica, in care populatia o duce bine. Iran, Arabia Saudita, care sunt aia? Rusii?
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  6. #15
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Hahaha! Dupa mega-seria "Tanar si incalzit global", de numai vreo mie de episoade, care macar trata ceva concret, tu chiar crezi ca intru in domeniul... speculatiilor cu tine ??? Fereasca-ma Domnul, Haplo...
    Eu doar mi-am spus parerea, e foarte simplu. Nu am incitat la alte interminabile. Diavolul sta in detalii, mai ales in speculatii fara rost. Mai ales cand abia avem timp sa ne traim realitatea. Mai ales cand am precedentul unei discutii halucinante. Nope, nu-s interesat. We've Cena nuff.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •