Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 16

Thread: alge cu craci pe plante sau?!

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    7
    Post (Dis)Likes

    Unhappy alge cu craci pe plante sau?!

    salutare. sunt nou in acvaristica. am un acvariu de 80 de litri. inca nu e gata ciclarea, astept de 3 saptamani. acum 4zile am observat niste alge sau ce or fi pe partea inferioara a plantei din imagine. sa fie alge sau ceva normal? am foltru gbl e701, incalzitor, skimmer si pompa de aer pe care inca nu o folosesc pt ca nu am pesti. am ales plante mai nepretentioase pt ca nu am CO2. ce mi puteti spune din ce vedeti in imagini....tot de 4 zile am observat aparitia unor melci mici. as incerca cu o solutie antimelci dar am inteles ca arataca plantele si nu ar fi ideal de folosit. ar mai fi capcana pt melci sau pesti speciali care ii papa. un ajutor va rog. am citit pe forum dar .....nu am gasit ceva clar. multumesc anticipat.
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    High member adiio's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    535
    Post (Dis)Likes
    Pozele nu sunt destul de clare, ce-ti pot spune ca planta ta face pui pe frunzele batrane, posibil sa fie pui de planta nu alge.
    Sau ambele.
    Cu melcii nu este cazul sa-ti faci probleme, mancare putina si nu se vor imulti extrem de mult.

  3. Likes dandumitru liked this post
  4. #3
    Member skorpion2009's Avatar
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Ploiesti
    Posts
    294
    Post (Dis)Likes
    Planta din poza se numeste microsorium pteropus si asa se inmulteste ea, apar radacini fine pe spatele frunzei. dupa ce creste cam 1 -2 cm, or sa apara si frunzele. Ale mele sunt pline de pui

  5. Likes mabial, dandumitru liked this post
  6. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    7
    Post (Dis)Likes
    Doamne fereste....si eu i am indepartat cu penseta puii, am crezut ca sunt alge. daca mai cresc sa i las asa?

  7. #5
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Acum, ca ai dat si de Doamne fereste, logic, tu ce crezi ca trebuie sa faci ?
    Eu cred ca, daca nu ai nevoie de plante tinere, sau de mai multe plante pentru a crea o tufa mai mare, le poti indeparta.
    Eu mai cred, ca, daca ai nevoie de plante ar trebui lasati lastari sa se dezvolte.
    Planta mama, nu arata bine de loc, sau cel putin asta este concluzia pe care o trag eu, privind fotografiile postate de tine. Folosesti cumva,o linie de fertilizare in acest moment ?
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  8. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    7
    Post (Dis)Likes
    da. folosesc jbl feropol 24 cu picaturi/zilnic. si jbl feropol cu 20ml pe saptamana. poate nu s pozele ok dar arata sanatoasa. vad ca ies si alti lastari cu frunza mica din zona radacinilor.

  9. #7
    Member skorpion2009's Avatar
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Ploiesti
    Posts
    294
    Post (Dis)Likes
    planta mama, nu arata bine de loc, sau cel putin asta este concluzia pe care o trag eu,....
    sunt de aceeasi parere cu @dandumitru
    dupa culoarea palida a verdelui care tinde spre galben, dupa petele "ruginii" din varful frunzei, mie mi se pare o carenta de magneziu si potasiu, cred ca si o iluminare insuficienta (dar aici e discutabil, deoarece microsorium-ul se dezvolta si la lumina mai slaba), plus o carenta de CO2.
    planta asta iubeste CO2 si potasiu la maxim, dar degeaba ii dai tu CO2 daca nu ai lumina suficienta pt el.
    foloseste un carbon lichid si un easy- ife kalium-potassium daca iti plac plantele astea, si o sa vezi diferenta

  10. #8
    High member adiio's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    535
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by lawrentiul View Post
    da. folosesc jbl feropol 24 cu picaturi/zilnic. si jbl feropol cu 20ml pe saptamana. poate nu s pozele ok dar arata sanatoasa. vad ca ies si alti lastari cu frunza mica din zona radacinilor.
    Din cate stiu eu, de pe vremea cand le foloseam, ferropol contine doar microelemente, carentele de care pomenea dan, putand fi de la lipsa macroelementelor sau dezechilibrul dintre micro-macro.
    Decat sa pui doar ferropol mai bine nu pui nimic, planta aia creste doar cu apa de retea.
    Nu la fel de bine ca in cazul unei fertilizari echilibrate, dar creste.

  11. Likes dandumitru liked this post
  12. #9
    Base member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Vārteju- Magurele
    Posts
    324
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by skorpion2009 View Post
    planta asta iubeste CO2 si potasiu la maxim
    Din cate am vazut, microsorumul iubeste mai mult fierul.
    La @andreic (mai sunt colegi care-si amintesc de el) am vazut o tufa imensa (gandeste-te la un gard viu) in care punea saptamanal o pastila de Fe de la Dennerle. De la el stiu lucrurile astea.

  13. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    7
    Post (Dis)Likes
    am intrebat pe baiatul de la proaquarium si mi a zis ca momentan sa nu folosesc pastile de fier. asta mi-o spunea cand eram in stadiu de ciclare. ce mi recomandati pt ceva cu macroelemente? planta sa stiti ca are un verde normal spre inchis nu este spre galben in poza poate ca se vede lumina ce o patrunde si da o nuanta de galben. voi pune o alta poza de ansamblu. CO2 nu am. lumina am de la o lampa cu led este foarteputernica.20161123_225532.jpg
    Last edited by lawrentiul; 24-11-2016 at 00:34.

  14. Likes dandumitru liked this post
Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •