Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 16 of 16

Thread: alge cu craci pe plante sau?!

  1. #11
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by opincarul View Post
    Din cate am vazut, microsorumul iubeste mai mult fierul.
    La @andreic (mai sunt colegi care-si amintesc de el) am vazut o tufa imensa (gandeste-te la un gard viu) in care punea saptamanal o pastila de Fe de la Dennerle. De la el stiu lucrurile astea.
    La care radacina tinerete ?
    Tu ai folosit pastile de Fe, stii ca pentru eficienta ele trebuiesc ingropate in substrat, ori microsorum este o planta care se agata de harscape si ale carei radacini patrund foarte rar in substrat. Eu cred ca el facea referire la criptocorine cand spunea despre pastila de Fe. Microsorum iubeste valori mari de PO 4 ( fosfat ) si K ( potasiu ) dar K doar pentru a putea planta sa proceseze cat mai bine cantitatea mare de PO 4.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  2. #12
    Base member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Vārteju- Magurele
    Posts
    324
    Post (Dis)Likes
    Nu era vorba despre crypto. Tufa de microsorum era mandria sa, si o hranea cu cate o pastila de Fe pe saptamana. Parol!

  3. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    7
    Post (Dis)Likes
    eu am majoritatea plantelor puse pe mangrove ptca am inteles ca radacinile sunt anaerobe. microsorumul este tot pe buturuga de lemn

  4. #14
    Base member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Vārteju- Magurele
    Posts
    324
    Post (Dis)Likes
    Radacinile sunt aeriene, da am vazut ca ai si un echinodorus frumos pe lemn. Pe asta trebuie sa-l pui in substrat neaparat. E planta din dreapta, de langa in-ul filtrului.

  5. #15
    Member skorpion2009's Avatar
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Ploiesti
    Posts
    294
    Post (Dis)Likes
    Ca idee, microsorium-ul meu creste si se dezvolta excelent.
    Eu am in apa PO4= 1,8 ; Fe= 1,8 si fertilizez zilnic cu 6 ml de potasiu-kalium de la easy life

  6. #16
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    7
    Post (Dis)Likes
    cand am cumparat echinodorusul cel de la proaquarium mi a zis ca trebuie sa tin planta pe piatra sau buturuga, exclus in substrat. asa am si facut. intre timp aceasta se dezvolta ff bbine, adica i-au iesit 5 frunze care cresc f repede

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •