Results 1 to 6 of 6

Thread: Bine v-am gasit

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Location
    Slatina Judetul Olt
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes

    Bine v-am gasit

    Salutare tuturor si bine v-am gasit sunt din Slatina sunt un incepator si pot spune ca am inceput cu un acvariu de 54L cumparat dintr-un petshop si intentionez sa trec la un alt acvariu mai mare indata ce voi acumula destula experienta pe parcusul timpului ....acum acumulez informatii ...si incerc sa leg pe toate intre timp as dori sa va intreb ...o intrebare probabil ati mai auzit-o dar as vrea sa stiu.....pt ce conteaza latimea,inaltimea si lungimea unui acvariu ?

    Multumesc .

  2. #2
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Salut! Conteaza in functie de ce tip de pesti vrei sa tii, mici, mari, lenti, rapizi etc. Sunt si alte aspecte legate de plantat, filtrare, lumina.
    MEMBRU ARK

  3. #3
    Base member Pavel.Cristian's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Targoviste , Dambovita
    Posts
    471
    Post (Dis)Likes
    Salut Kalbert , bun venit in comunitatea noastra.Ma bucur sa vad membri noi mereu.

    pot spune ca am inceput cu un acvariu de 54L cumparat dintr-un petshop si intentionez sa trec la un alt acvariu mai mare indata ce voi acumula destula experienta pe parcusul timpului
    Inainte de a trece la un alt acvariu , de ce nu ti-l prezinti pe acesta ,astfel vei primi niste sfaturi mult mai concrete . Poate si niste poze cu actualul acvariu.

    pt ce conteaza latimea,inaltimea si lungimea unui acvariu ?
    In primul si in primul rand , conteaza ce vrei tu sa realizezi cu un acvariu. Daca vrei sa ti creveti atunci poti incepe cu un : exemplu acvariu 30cm lungime x 30 latime x30 inaltime .Daca vrei sa ti ciclide ,atunci vorbim de alte dimensiuni total diferite : 200cm lungime x 40cm latime x 40 inaltime (aceste dimensiuni sunt ca un exemplu concret. poti tine ciclide si in bazine mai mici nu neaparat aceste dimensiuni). Limita e imaginatia ta , tinand cont de ce vrei tu sa faci. Poti alege seturi de firma , sau iti poti face tu : de la bazin , iluminare ,filtrare , etc.
    Marimea conteaza , , dar mai mult conteaza ce iti place tie ( aquascaping ,biotop , creveti , carasi , ciclide , discusi ,etc , sau o combinatie de astea ) si dupa te poti interesa care dimensiuni ar satisface pe toata lumea. Daca ai loc in casa si ai buget mare ...atunci baga mare nu te incurca cu dastea mici ca sunt un pic mai dificile sa le ti sub control (ti-o spun din experienta , nu am avut acvariu mai mare de 40l,sunt la clasa nano ).
    Dar restul e cancan pana nu spui exact ce vrei tu.
    Succes.
    Fara semnatura

  4. #4
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Este adevarat, filtrul unui acvariu mai mare e mai eficient decat al unui mai mic (sunt medii de filtrare mai bune)
    MEMBRU ARK

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Location
    Slatina Judetul Olt
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes
    Acvariul l am cumparat dintr-un petshop la inceput mi sa parut mare acum mi se pare mic desi nu am nici un peste in el inca ...il am la ciclat si astept sa treaca perioada ...intre timp ma gandesc la ce fel de pesti sa pun ..cat sa fie numarul lor de mare nu as vrea sa i stresez sau aglomerez mai exact...eu sunt intre moly platy ..xifo...ceva sanitari...inca ma gandesc.
    20161110_143216.jpg20161119_210127.jpg

  6. #6
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Salut! Acvariul e bun pt inceput, la fel si filtrul. Eu ti-as fi recomanat in alta ordine de idei un juwel, dar..acum este ce este. As prefera xifo, dintre cei enumerati pe tine. Dar sanitari oricum trebuie sa fie, macar unul. Eu am avut un acvariu ceva mai mare, 120l, cu diversi barbusi si conchonius si arata foarte frumos, si ei foarte vioi. Niciodata nu ma plictiseam cu ei. Acum sunt orientat spre alte specii
    MEMBRU ARK

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •