Results 1 to 6 of 6

Thread: acvariu plantat 60l

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Bacau
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes

    acvariu plantat 60l

    Buna ziua,

    In momentul acesta am un 45l pe care il voi schimba cu un 60l in max 2 saptamani.Echipamentul este urmatorul:
    filtru resun 900l cu burete + siporax(urmeaza sa il pun maine la schimbarea apei)
    incalzitor easy 25W
    momentan pentru iluminare am 2 lapi cu neon de 9w fiecare dar urmeaza la cel de 60 sa pun 2x osram 865 15W
    momentan am lipit pe spate hartie verde dar se va inlocui cu un fundal negru la cel de 60l.

    Siporaxul l-am primit astazi si maine doresc sa il pun in filtru inlocuind jumatate din burete. Am pus siporaxul intr-un litru de apa din acvariu la care am adaugat easy start in jur de 0.9ml si l-am pus la intuneric.Credeti ca s-ar depune suficiente bacterii pe siporax pana maine incat sa nu deciclez acvariu cand scot jumatate din buretele existent in filtru?

    Multumesc. Acvariu in acest moment arata asa:
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Marius0234 View Post
    ............
    Siporaxul l-am primit astazi si maine doresc sa il pun in filtru inlocuind jumatate din burete. Am pus siporaxul intr-un litru de apa din acvariu la care am adaugat easy start in jur de 0.9ml si l-am pus la intuneric.Credeti ca s-ar depune suficiente bacterii pe siporax pana maine incat sa nu deciclez acvariu cand scot jumatate din buretele existent in filtru?

    Multumesc. Acvariu in acest moment arata asa:

    Buna ziua, bine ai venit !

    Toate mediile de filtrare au nevoie de un flow ( debit, cadere, miscare )al apei, care sa treaca prin ele (daca sunt poroase) sau peste suprafata lor (daca nu sunt poroase ) numai in acest fel ele se pot coloniza cu bacterii nitrificatoare. Acest proces de colonizare poate dura in functie de parametri apei de la 30-35 de zile pana la 55-60 de zile. Procesul se numeste ciclul azotului.
    Easystart este un produs care ajuta la o ciclare usoara dar care va dura probabil 25-30 de zile, de la momentul aditiei si in nici un caz nu va coloniza un mediu filtrant de pe o zi pe alta intr-un bazin cu apa statatoare. Rezultatul pe care il vei obtine in urma proceduri abordate de tine este moartea culturi de bacterii si imputirea apei. Pentru a obtine un mediu de filtrare colonizat este bine ca noul mediu sa functioneze in paralel cu cel vechi o perioada de doua trei saptamani. Poti pune siporaxul intr-un ciorap de nylon, pe care il asezi in flow-ul filtrului intern pe care il ai acum in bazin.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Bacau
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes
    multumesc pentru feedbackul rapid.
    Am pus saculetul de siporax in fata jetului de apa de la filtru.O sa folosesc easy start la fiecare 7 zile cand schimb apa poate ma ajuta se se colonizeze mai repede cu bacterii mediile din filtru. Acvariul este relativ nou 4-5 saptamani.
    Mai am o problema in acvariu; detin 2 sae care nu vor sa manance deloc si sunt si foarte speriati. ii am cam de o saptamana. mancarea pe care o folosesc este tetra prime granule. Cand stau sa ii urmaresc vad ca sae tot ciugulesc plantele(ceea ce nu e un lucru rau).
    As mai vrea sa adaug 2 poate 3 pesti care sa circule prin zona superioara a acvariului. momentan toti pestii stau pe jos iar sus e pustiu. In momentul acesta detin corry,neoni si 2 sae. Ce specii imi recomandati care sa inoate pe sus?

  4. #4
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    La cat de crud este bazinul, la ce capacitate de filtrare ai, deja sunt foarte multi.
    SAE sunt pesti de banc, se simt bine in numar mare 8-10-12 buc, inoata in tot spatiul si pe toata inaltimea coloanei de apa, mai au nevoie de locuri ( desisuri de plante, grote, sau lemne ) unde sa se ascunda atunci cand sunt speriati.
    Coridoras este si el un peste de banc, se simte bine in numar cat mai mare de exemplare, foloseste zona de jos a bazinului se hraneste la nivelul substratului cu resturile de mancare care ajung acolo.
    La fel si neoni, sunt pesti de banc, au nevoie de un curent putin mai puternic in coloana de apa pe care sa-l simta si sa inoate impotriva lui, in acest fel se pastreaza un grup compact care va folosi zona de mijloc a coloanei de apa.

    Eu sunt de parere ca un bazin plantat, arata mult mai bine cu una sau doua specii cu mai multe exemplare decat un bazin comunitar. Sfatul meu este sa astepti sa se stabilizeze bazinul, apoi sa te opresti la o singura specie de pesti de talie mica, maxim talie mijlocie ( adica 5 cm lungime ) cu un numar de 10- 15 exemplare.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Bacau
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes
    nu vreau sa amestec multe specii de pesti. Corry vreau sa ii pastrez. mi-s cei mai dragi, dar tot am nevoie si de ceva pesti pentru partea de sus a accariului. In momentul acesta am 4 corry 5 neoni si 2 sae. As putea ramane doar cu corry si neonii...sau sa incerc sa iau altceva in loc de neoni. Curentul de apa este mare, dar este la suprafata apei.
    O sa mai astept vreo 4-5 saptamani pana sa ma decid ce pesti sa iau. 10-15 mi se par cam multi. Nu vreau sa pun accent pe pesti, vreau sa il plantez foarte bine(un fel de aquascape cu bani putini )

    PS: am pus si siporaxul si am schimbat si apa, nu stiu cat e placebo cat nu dar mi se pare mai limpede. Am folosit si easy start, si i lvoi folosi pana se termina( aproximativ inca 2 luni)

    PS: cam in cat timp plantele ar trebui sa faca radacini in substrat? O parte din plante care le-am primit de la cineva inca nu au radacini deloc(baccoba si cele rosii)

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Bacau
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes
    Salut. Am cumpărat un sun sun 302 de urgenta și 1kg de piatra ceramica. Pentru al doilea material filtrant ce sa aleg intre spărturi de lava și piatra ponce?
    Cum ar trebui sa așez materialele? Mai întâi piatra ceramica și apoi spărturile /piatra ponce? (in primul sertar am for area mécanica)
    De asemenea, sertarele ar fi indicat sa le umplu complet?
    Mulțumesc anticipat pentru ajutor

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •