Results 1 to 5 of 5

Thread: Salutare

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2
    Post (Dis)Likes

    Question Salutare

    Va salut,

    Sunt un vechi posesor de acvariu micro (40l) cu cativa Molly, Corydoras vreo 3 si un Agamyxis pectinifrons somnoros. Pana acum am stat in chirii si nu am indraznit sa maresc capacitatea acvariului.

    De curand am intrat in posesia propriei locuinte si am in plan dotarea cu un acvariu de ~400l.

    Dar, constat cu disperare ca diferentele intre un acvariu mic si unul mare sunt enorme... Cantitatea de informatii necesare ma fac sa stau cu zilele pe forumuri si tot sunt bulversat.

    Incep si eu cu niste intrebari cu ce ma framanta in momentul de fata.

    1. Cum recomandati ? Acvariu facut (de cine? ) sau RIO400 ?
    2. Am un perete spart intre bucatarie si living. Acolo voi pune acvariul. De aici apar niste intrebari: daca ciotul de perete ramas este suficient de puternic sa tina un acvariu de ~500kg. Peretele este facut din creta cu o grosime decenta (nu-s acasa si nu-i masurata, revin cu dimensiunile).
    2. b) blatul pus pe ciotul asta de perete are 46cm. Rio400 are 51 latime. Dupa mintea mea trebuie sa caut alt blat, am dreptate ?
    3. In conditiile in care nu m-am decis inca ce pestisori vor fi, ce-mi recomandati in legatura cu accesoriile din acvariu ? Filtrul e ok ? Trebuie redimensionat ? (am citit atatea lucruri in prea putin timp si am amestecata informatia in cap, dar parca tin minte ca pe undeva se recomanda schimbarea lui). Aici alte probleme... filtru exterior (canistra?) am inteles ca e problematic la garnituri.... sump-ul si overflow-ul.... am o idee in ce constau ele, dar clar este ca nu sunt capabil sa-l fac eu. Exista cineva care se ocupa cu asa ceva ?
    4. Lumina din rio400 este suficienta pentru plante putin pretentioase ? In acvariul mic am prins niste ferigi (?) si o alta planta(nepretentioase), fara substrat sau altceva special. Fiind coloana de apa mai mare, e nevoie de alte neoane ? Aici, cu plantele, alta durere de cap... substrat, bombe CO2 (aoleo...) butelii, instalatii (haos in capul meu)
    4. Schimb la picatura... si aici am idee in ce consta, dar sunt atatea informatii pe net care par cumva pentru avansati ...pentru cei care cunosc deja terminologia si imi vine greu sa procesez informatiile. Cert este ca nu as face singur pocinogul, sa imi umplu apartamentul de apa.

    Cumva intrebarile finale sunt...exista cineva care sa ma ajute cu consultanta/productie pe treaba asta ? As vrea un acvariu complet si fericit fara sa fiu nevoit sa stau cu galeti de apa prin casa... Are rost sa ma complic cu toate instalatiile respective sau sunt suficiente instalatiile oferite la pachet cu rio400 , si schimb cu galeata (ugh....) Macar un schimb la picatura as face....daca reusesc si sa-mi dau seama cum arata o instalatie completa si ce trebuie sa contina...


    Multumesc

  2. #2
    Member Locko's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Suceava
    Posts
    290
    Post (Dis)Likes
    Da, sunt o gramada de persoane care te-ar putea ajuta, da asta daca scrii si tu localitatea la profil sa stim de unde esti.
    Apoi trebuie sa te hotarasti exact ce vrei. Daca nu stii ce vrei macar stabileste-ti un buget si de aici iti vor recomanda colegii ce anume poti sa iti faci.
    Daca peretele ramas este de 46 cm atunci fa-ti acvariul de 46cm, sa nu dapaseasca suprafata peretului, nu de alta dar nu cred ca vrei sa ii zugravesti peretii vecinului de dedesubt.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2
    Post (Dis)Likes
    Am corectat, Bucuresti. Multumesc.

    Buget nu am, dar sunt dispus sa dau 3800 pe un rio400...deci plecam de-acolo cumva.

    Peretele are mai putin cu 6-8 cm, blatul de pe el are 46. Rezista creta la 500kg ? pot sa pun un blat mai mare pentru cel de 51 ?

    Multumesc

  4. #4
    Member Locko's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Suceava
    Posts
    290
    Post (Dis)Likes
    Nu am inteles exact din postarea ta cat de gros este peretele. Daca peretele ramas este de grosimea unui calabur, adica 25cm, atunci sub nici o forma nu va tine acvariuil care vrei tu sa il pui pe el. Iar cu blatul nu stiu ce sa zic, dar daca vrei numaidecat sa pui acvariu de 50cm pe el eu te-as sfatuii sa pui o placa de marmura sau granit.

  5. #5
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Ma gandesc ca poti sa iti faci un suport metalic la dimensiunea dorita, cu picioare, care sa vina peste (sa il imbrace) peretele cu pricina si peste care sa pui blatul dorit. In loc sa dai banii aia pe acvariul Juwel, mai bine vorbesti cu marian4232 sau intri pe acvaristic.ro sau intri pe facebook si il cauti pe Marian Sterian, sa iti faca acvariul + capac (nu sunt sigur ca el face si capace dar lampa suspendata face sigur) sau lampa suspendata daca asta vrei. Si te duce muuult mai ieftin. De banii ramasi investesti intr-un filtru buuuun de la Eheim, Sunsun, JBL in ordinea asta. De asemenea trebuie sa investesti si in materialele filtrante bio : Seachem Matrix, Ada bio rio, Eheim Substrat Pro, Sera Siporax si intr-un prefiltru SunSun care te va scuti de muuulte batai de cap legate de curatarea filtrului.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •