Results 1 to 6 of 6

Thread: Acvariu 120x50x50

  1. #1
    High member snakeskin_guppy's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    13 Septembrie Bucuresti/Azuga/Brasov
    Posts
    564
    Post (Dis)Likes

    Acvariu 120x50x50

    Salutare! Vreau sa fac un acvariu de 300 de litri cu dimensiunile din titlu. Ma intereseaza parerea celor care vorbesc din experienta daca la geam de 12 am nevoie de intarituri. Daca ar merge si cu geam de 10 cate intarituri sa aiba? fundul acvariului dublu sau simplu? Toate cele bune!
    "NU merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita , NU te fac sa plangi"

  2. #2
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Salut !
    Acvariul meu are 150x55x55 = 454 l sticla de # 12 mm fara intarirutri, fara fund dublu, lipit de mine.
    Daca il faci din sticla de # 10mm, fara intariuri ai un coeficient de siguranta de 4,5 care se incadreaza la categoria very safe, iar pentru linistea ta ii poti pune intarituri longitudinale.

    http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

    Succes !
    Last edited by dandumitru; 10-10-2016 at 21:13. Reason: editare gresita la dimensiunile acvariului 150x55x50 sa corectat in 150x55x55 = 454 litri ......
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  3. #3
    High member snakeskin_guppy's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    13 Septembrie Bucuresti/Azuga/Brasov
    Posts
    564
    Post (Dis)Likes
    Multumesc mult!
    "NU merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita , NU te fac sa plangi"

  4. #4
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    eu am acvariu 125*55*55 din sticla de 10 fara nici o dublura sau intaritura. de vreo 5 ani dormim in aceeasi camera
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  5. #5
    Junior Member Cristii's Avatar
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Craiova
    Posts
    32
    Post (Dis)Likes
    Eu am 2 unul de 110x50x50 cu intarituri longitudinale din sticla de 8 , si unul de 2x50x50 din sticla de 10 cu intarituri longitudinale si transversale , de 4 ani .
    A fi intelept inseamna sa sti cat de putin cunosti. Socrate

  6. #6
    High member snakeskin_guppy's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    13 Septembrie Bucuresti/Azuga/Brasov
    Posts
    564
    Post (Dis)Likes
    La multi ani tuturor si un an nou asa cum trebuie Pe 2017 ma gandesc sa duc la capat proiectul rastelului cu acvariu de 300 de litri. Ma gandesc sa ii fac un stand de 140x60x100 cu loc pentru doua acvarii mai mici sub el (2 de 70 x40x35 ) si 2 usi jos cu inaltime cam de 50 de cm unde sa pun filtre externe tip canistra, mancare si accesorii . Intrebarea mea e daca standul se poate face din pal normal sau e nevoie de ceva mai rezistent avand in vedere greutatea de aproape 400 de kg a acvariului plin cu materiale si apa. ma gandesc totusi ca placa ce separa standul in doua va mai prelua din greutatea acvariului drept urmare imbunatatind distributia greutatii pe suprafata. Sper ca am reusit sa am logica in expunerea problemei. Toate cele bune!
    "NU merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita , NU te fac sa plangi"

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •