Results 1 to 5 of 5

Thread: Reactivare microb

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Bacau
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes

    Reactivare microb

    Salut,

    Ma numesc Marius, am 23 de ani si de curand mi-am recapatat pasiunea pentru acvaristica. Pe la 10 ani am avut un acvariu 45l cu vreo 20-25(da, 20-25) de pesti de toate felurile... cand incepeau sa lipseasca mai multi mai adaugam si tot asa. Intr-un final au murit toti din lipsa mea de interes fata de acvariu.
    Acum, as dori sa incep din nou acelasi acvariu dar de data aceasta cu ratiune si maturitate. Momentan ca echipamente am un resun 900l(am scos carbunele activ si am pus burete de vase) caruia ii voi adauga siporax pe langa burete(sau voi inlocui de tot buretele cu siporaxul, trebuie sa ma mai documentez) un incalzitor easy de 25W setat la 25 de grade si 2 lampi de birou cu neon de 9W bucata(in viitorul apropiat daca ma ajuta un coleg de aici voi pune un capac cu 2 osram 865 de 15W)
    Acvariul este varza, (50x30x30) este lipit prost, zgariat, posibil matuit, dar ma va satisface pentru 2 ani cred.
    Am 8 tufe vallisneria spiralis cumparate de la un magazin caruia nu ii voi da numele . Planta arata cam ciudatel de la inceput, dar entuziasmat de videourile de pe youtube cum ca ar supravietui aproape in orice conditii am cumparat-o. dupa 2 saptamani de chinuri vad ca la una i-a dat un pui(cum se coboara un inger asa se coboara si mugurele meu in substrat ) celelalte posibil sa moara. Folosesc easy carbo si plantamin + 12 ore de lumina pe zi.Posibil sa folosesc si micro macro... dar inca nu stiu cu ce se mananca fertilizantii acestia.In viitorul apropiat o sa construiesc si un reactor co2 acid citric.
    Substratul este cumparat si are granulatie 2-4 (mai mult 2 decat 4) Am pus 3kg desi cred ca ar fi trebuit sa pun si a 4-a punga.
    Pesti am in momentul asta 4 cory, 2 SAE si 5 neoni( da, e supra populat, neonii nu erau in calcul... o sa vad ce fac cu ei)

    Marius,
    Attached Images Attached Images
    Last edited by Marius0234; 09-10-2016 at 23:39.

  2. #2
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Incearca sa pui ceva mai multe plante, sa arate cumva mai frumos si sa aiba pestii pe unde se ascunde. Acum e cam plictisitor prin acvariul tau.
    MEMBRU ARK

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Bacau
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes
    urmeaza, ai fost finut cand mi-ai descris acvariul ca fiind plictisitor

  4. #4
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Nu trebuie sa te superi deloc. Daca tot o iei de la inceput, ziceam ca sa dotezi acvariul cu ambient frumos.
    MEMBRU ARK

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Bacau
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes
    Nu m-am supărat, eu īl consider cam urāțel acum, mai am nevoie de ceva pietre și multe plante

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •