Results 1 to 5 of 5

Thread: New world scape

  1. #1
    Base member Lazar Lucian's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti - Sebastian
    Posts
    356
    Post (Dis)Likes

    New world scape

    Salut!

    Dupa biotopul sud-american in care am reusit sa inmultesc intr-un acvariu comunitar nannostomus beckfordi si apistogramma bitaeniata revin cu un nou setup.
    Acvariul 120x45x45, filtrul Sun-Sun 403B plin cu piatra ponce, lampa Dimax Rex 2 cu 2 neoane Philips 965 de 54w, substratul este acelasi folosit si la biotopul anterior.

    Primul gand a fost sa fac un biotop mexican cu xipho si ellioti, dar din pacate nu am gasit ellioti la noi si asa am decis sa iau ceva apropiat si am gasit electric blue acara.
    Asadar locatarii din momentul de fata din acvariu sunt 4 xipho( 1 mascul si 3 femele - vor mai urma alti 4 probabil) si 4 electric blue acara.

    Mai jos pune cu acvariul si un filmulet:




    Astept pareri si critici.

  2. #2
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Parerea mea este ca nu ti se pot aduce critici !
    Este un setup placut. Eu neavand experienta pe sectiunea biotopurilor nu pot spune mai mult, dar parca as planta cateva cuiburi de echinodorus quadricostattus si echinodorus tenellus.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  3. #3
    Base member Lazar Lucian's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti - Sebastian
    Posts
    356
    Post (Dis)Likes
    Eu ma gandeam sa bag cate o bucata din nymphaea lotus si micrantha si sa le las sa se duca la suprafata pentru a crea umbra.

  4. #4
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    La nevertebrate gaseai ellioti (am comandat eu cuiva acum vreun an). Cred ca si la Coralis pot sa aduca. Dar acara sunt foarte frumosi. Sa-i stapanesti sanatosi!

    Poti sa folosesti si cabomba, sa lasi planta sa pluteasca. Daca vrei pui, ofera ascunzatori ok, fata de nuferi si este o planta mai potrivita pentru un biotop America Centrala.

  5. #5
    Base member Lazar Lucian's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti - Sebastian
    Posts
    356
    Post (Dis)Likes
    Stiu ca gaseam, dar cunosc politica lor cu transportul de vietati cand este frig afara si nu cred ca aveam sanse mari sa ii trimita.
    Este o varianta destul de ok ce zici tu avl, mai trebuie sa ma gandesc.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •