Results 1 to 9 of 9

Thread: eheim 2224

  1. #1
    Base member OctavianPopescu's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Ploiesti
    Posts
    431
    Post (Dis)Likes

    eheim 2224

    Am facut rost zilele trecute de acest model,la un pret foarte ieftin(l-a adus cineva de prin germania).am observat ca etanseizeaza cam greu,dar la proba nu a curs deloc.am pus mana si l-am curatat bine si am curatat si garnitura de acea vaselina(nu mi-am dat seama).cand sa il pun in functiune dai apa pe toate partile
    Garnitura mi se pare ok,intreaga,fara nici o uzura,maleabila.. pana la urma am rezolvat problema (provizoriu)punand cate o bucatica mica de cauciuc la cleme ca sa stranga mai tare capul pompei...
    Acum,problema e de la garnitura ori s-or fi slabit clemele alea si nu mai strange bine?

  2. #2
    Base member OctavianPopescu's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Ploiesti
    Posts
    431
    Post (Dis)Likes
    Nu isi da nimeni cu parerea?!are rost sa cumpar garnitura?!pe unde are garnituri de vanzare in buc?!

  3. #3
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Salut Octavian !

    Asigurate ca toate cosurile sunt asezate bine unul peste altul, unge garnitura cu putina glicerina boraxata pentru a nu se mai misca atunci cand asezi si fixezi capacul, inchide clemele in diagonala. Daca tot curge inlocuieste garnitura, oricum trebuiea inlocuita daca filtrul nu a mai fost folosit o perioada mai lunga de timp. Intr-un mod normal de exploatare clemele de fixare nu se pot uza in asa fel incat sa nu mai poata strange pana la o etansarea completa a garnituri. La o observare vizuala a clemelor de fixare ai constatat o uzura vizibila ?

    Indiferent de situatie primul pas care trebuie facut,este sa inlocuiesti garnitura.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  4. #4
    Base member OctavianPopescu's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Ploiesti
    Posts
    431
    Post (Dis)Likes
    O ora azi-noapte am verficat cosurile sa fie asezate corect si apoi m-am gandit sa incerc fara cosuri,si tot asa e.clemele sunt ok.ai idee pe unde as putea gasii asa garnituri,ca pe net nu prea gasesc?!

  5. #5
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Incearca aici , desi este posibil sa fi incercat deja :
    http://www.happypets.ro/3724-eheim-g...708730867.html
    Este posibil sa nu aiba pe stoc dar cred ca pot aduce de undeva .
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  6. #6
    Base member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Vārteju- Magurele
    Posts
    324
    Post (Dis)Likes
    Unge garnitura cu baza pentru tigara electronica. E gligerina si e foarte buna pentru ce-ti trebuie. Boraxul are prostul obicei de a intari garniturile.

  7. #7
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by opincarul View Post
    Unge garnitura cu baza pentru tigara electronica. E gligerina si e foarte buna pentru ce-ti trebuie. Boraxul are prostul obicei de a intari garniturile.
    Corect, glicerina simpla, din graba am editat boraxata !
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  8. #8
    Base member OctavianPopescu's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Ploiesti
    Posts
    431
    Post (Dis)Likes
    Pana o sa gasesc garnitura o sa incerc cu glicerina.dar nu se spala in timp?as fi luat ceva vaselina speciala dar nu am gasit la pet-shop-urile zonale.faza e ca garnitura e perfecta la aspect

  9. #9
    Base member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Vārteju- Magurele
    Posts
    324
    Post (Dis)Likes
    Probabil ca s-a curatat de vaselina si nu mai etanseaza bine. Lichidul pentru tigara electronica il gasesti destul de usor si e util la casa omului. Dar sa fii atent sa iei doar baza, nu aroma sau altceva.
    Eu am dat cu baza pe garnitura acum 6-7 luni si am desfacut odata filtrul, prin Iulie, fara sa curga vreo picatura pana acum din canistra.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •