Salutari si bine v-am gasit!

Cum ziceam si la "despre noi", din copilarie am avut acvariu, de pe vremea cand se schimba toata apa in acvariu si se curata bine, singura mancare erau "puricii de balta" si singurul filtru era o pompa de aer cu burete Am facut mai multe pauze pentru ca am fost pus la niste incercari grele... liceul, fete,facultate, servici.... dar microbul a ramas!!!

Asadar cel mai recent acvariu a fost unu Eheim de 240l clasic, "vagon" cu 2 t5 2 filtre sunsun hw 304b cu ciclede americane Blue Acara, am fost nevoit sa il golesc si sa donez pestii la plecarea mea pe meleaguri straine.
Ajuns la noua locuinta a intervenit plictiseala si am dat fuga la pet shopul local si am luat un acvariu de 12l un filtru intern minuscul o lampa 2-3 plante si un beta foarte foarte frumos... cum betanu era destul de maricel si nu traieste decat 2 ani dupa 7-8 luni a trecut granita la cei drepti :-(
Dupa cateva luni dupa moartea lui Laur (betanu) mai exac acum 2 saptamani am decis ce vreau creveti si am cumparat 10 amano, singurii creveti de la magazin in acvaiul de 12 l care era partial ciclat din cauza ca nu prea am pus mancare in el alea 3-4 luni cat a stat fara peste dar cu filtrul mergand cu lumina oprita, iar singura sursa de amoniac pentru bacterii au fost plantele care s-au descompus in timp, in 2-3 zile am avut mustrari de constiinta am bagat mana in buzunar si am scos de acolo:
- Acvariu aquael schrimp smart set 30 litri ( filtru intern aquael 400 l/h, incalzitor, lampa led 6 w, folie de pus sub acvariu si bonus un plic de cruh tabs)
- Lampa led 6w suplimentara
- Filtru Eheim Classic 150
- Roca vulcanica Eheim lav
- JBL Filter Boost
- Fluval CO2 20 cu reactor
- JBL Aquabasis Pro Flora
- JBL Manado
- Teste Sera no3 si ph
- O piatra si 2 radacini
- Termometru Sera
- 2 x Anubias mini, 2 x Alternanthera, 2 x Cryptocoryne, 1 x Sagitaria, 1 x Lilaeophis, 1 x Taxiphyllum, 1 x Christmas moss

Timp de 2 zile mi-am reinviat partea artistica, dar fara folos, deoarece imi este necunoscuta patea de hard scape iar cu plantele am avut cunostinta decat pe perioada acvariului cu ciclide americane (si aia la un nivel minim), mi-ar prinde bine niste pareri, sugestii si indrumari.

Nu am camera foto asa ca.. asta ebsdb.jpg
1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg