Results 1 to 5 of 5

Thread: Alegere ciclide africane

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    5
    Post (Dis)Likes

    Alegere ciclide africane

    Salutare!
    Sunt nou in cresterea ciclidelor... Am mai crescut discusi si pesti comuni, iar de cateva zile m-am hotarat sa-mi mai fac un acvariu cu ciclide africane de Malawi. As dori sa-mi spuneti daca urmatoarele specii pot convietui impreuna:
    - Aulonocara Fire Fish
    - Cynotilapia Afra Cobue
    - Cynotilapia Afra Hara
    - Labidochromis Caeruleus
    - Labidochromis Mbamba Bay
    - Maylanadia Callainos
    - Maylandia Esthere-RedBlue
    - Maylandia Esthere-Orange
    - Pseudotropheus Demasoni
    - Pseudotropheus Kingsizei
    - Pseudotropheus Wiliamsi
    - Sciaenochromis Fryeri Ahli

  2. #2
    Base member aLLLx's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    454
    Post (Dis)Likes
    Eu unul n-as amesteca peacocks cu mbuna (grupe diferite) si nici demasonii cu alte specii (agresivitate) mai ales cu Mbamba Bay. Nu stiu nici daca o sa gasesti chiar toate speciile pe care ti le doresti, Pseudotropheus Williamsi (blue lips, banuiesc) de exemplu. Totul e sa faci o combinatie de culori cat mai diversificata si temperamente cat mai nonagresive. Am avut callainos cu caeruleus si iodotropheus si nici nu se luau in calcul unii pe altii, toti au crescut frumosi si sanatosi. Trebuie sa tii cont si de raportul de femele/masculi, cel putin 3:1 daca nu vrei deranj prin acvariu. Vezi intai ce gasesti si apoi cauta combinatii, spor!
    Last edited by aLLLx; 11-09-2016 at 14:28.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    5
    Post (Dis)Likes
    Am ramas doar pe 3 familii de ciclide (1 mascul si 4 femele fiecare):
    - Labidochromis Caeruleus
    - Labidochromis Hongi Sweden
    - Pseudotropheus Demasoni
    20160925_190902.jpg
    Last edited by Kazfer; 25-09-2016 at 20:24.

  4. #4
    Base member aLLLx's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    454
    Post (Dis)Likes
    Acum m-am uitat prin postarile tale si am vazut ca ai un acvariu de 110 litri. Daca acesta este acvariul cu ciclide trebuie sa-ti spun ca este suficient doar provizoriu, adica pana mai cresc... Dimensiunile sunt absolut insuficiente pentru 15 ciclide, in acel acvariu poti sa pui maxim o familie de caeruleus sa zicem. Daca vrei ca pestii tai sa creasca frumosi si sanatosi ia in calcul un upgrade cel putin dublu ca si capacitate si un filtru extern, "jucaria" aceea de aquael nu o sa faca fata.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    5
    Post (Dis)Likes
    Peste cateva luni, cei 5 Labidochromis Hongi Sweden vor fi mutati intr-un acvariu Juwel identic, iar peste 3 ani voi achizitiona unul de 700 litri.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •