Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 40

Thread: Cica avem urmatoarele si ...hai sa aquascaping romaneste

  1. #1
    Base member Pavel.Cristian's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Targoviste , Dambovita
    Posts
    471
    Post (Dis)Likes

    Cica avem urmatoarele si ...hai sa aquascaping romaneste

    Am asa :

    1. 20160903_133428.jpg 20160903_134516.jpg 20160903_141103.jpg

    Set Aquael Smart Shrimp 20 (lampa , filtru , incalzitor, pad )




    2.IMG-20160906-WA0000.jpg

    Cioate de vita vie , folosite de un coleg targovistean intr-un setup de al dansului.Imi v-oi alege din ele sa imi fac hardscape-ul .

    Acum e acum ...rasfoind sute de site-uri, tot nu m-am decis la substrat.Ma gandeam la un substrat dedicat crevetilor tinand cont ca pe viitor o sa tin si ceva micuti creveti.Din ce am citit si din documentatia mea de ore in sir,am inteles ca substraturile acestea de shrimp aduc Ph-ul unde trebuie , fapt ce este bun atat pentru crevete cat si pentru unele plante.Adevarat?
    Bun...totusi nu sunt sigur pe decizia mea si am nevoie de cateva sfaturi.ce a-ti alege voi (tinand cont de hardscape-ul de mai sus).

    Ca si plante ... mi-am facut o lista ce urmeaza trimisa unui alt coleg de forum spre comanda.Nu e completa inca,dar v-a contine ceva plante diverse.Nici aici nu m-as supara daca a-ti face o sugestie.

    Chestia este ca nu vrea sa fie decat un alt nano doar cu niste cioate pline cu moss si cam atat...

    Dracu stie ce o iesi....revin zilele astea cu modificarile facute si sper eu cu hardscape-ul facut , daca o urma...
    Fara semnatura

  2. #2
    Member Mios's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    236
    Post (Dis)Likes
    Succesuri. Mi-am comandat si eu azi un cubulet 30x30x30, unde o sa cresc doar Red Bee. In cel mare am Sakura SS. Astept sa vad aranjamentul tau sa ma inspir.

  3. #3
    Base member Pavel.Cristian's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Targoviste , Dambovita
    Posts
    471
    Post (Dis)Likes
    Mersi , succes si tie...cat despre inspiratie, nu stiu in ce masura o sa iasa ca sa te inspiri...oricum o sa dureze pentru ca mi-am "cam" depasit bugetul luna asta (si suntem deabia in 6 :(( )
    Fara semnatura

  4. #4
    Member Mios's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    236
    Post (Dis)Likes
    Pai la mine cu cubuletul e bine financiar vorbind. Bazinul m-a costat 50 lei cu silicon negru, filtru hang-on il aveam deja, lampa facuta de Gabi Bucur o am deja, pietris am de la cel mai maricel, red moor am, ceva pietre de dragon stone am mai cumparat(40 lei), fertilizanti am, o butelie co2 de 500g si un reductor am deja(dar nu stiu sigur daca o sa le si folosesc), plante iau din cel mai marisor, si nu imi ramane decat sa mai iau 2 becuri cu led pentru lampa. Asta ar fii investitia.

  5. #5
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Pai depinde ce creveti si ce plante vrei. Anumite specii nu au nevoie de un ph scazut, din contra chiar au nevoie de un ph neutru si o duritate mai mare (majoritatea neocaridinelor). La fel si cu plantele. Daca vrei sa bagi nesaeae degeaba scazi ph-ul cu substrat. Crevetii au in primul rand nevoie de minerale si cu mici exceptii ei traiesc excelent si se inmultesc in orice ph de la 6,5 la 7,5. Mai bine tii un 7,2 stabil decat sa varieze intre 6,5 si 6.8.
    In afara de asta, acele substraturi isi pierd proprietatile in timp (unele din ele chiar repede) si cateva din ele se stabilizeaza destul de greu. Spre exemplu eu Akadama l-am stabilizat dupa 3 luni si dupa inca vreo doua luni si-a pierdut proprietatile si se sfarmita. Daca ai rabdare si nu ai probleme sa experimentezi poti sa incerci substrat activ, dar daca nu mai bine bagi ceva neutru.
    Mai bine zici ce plante vrei si ce creveti si o sa primesti sfaturi mai bune.

  6. #6
    Base member Pavel.Cristian's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Targoviste , Dambovita
    Posts
    471
    Post (Dis)Likes
    asa :
    1.Microsorum pteropus windelow
    2.Ludwigia Mini SuperRed
    3. Stringy Moss
    4.Phoenix Moss
    5.Eleocharis Acicularis
    6.Cardamine Lyrata
    7.Heteranter Zosterifolia
    Iar cat despre creveti...comuni rcs...si vreau niste pestisori mici ...
    Mai bine clasica combinatie si gata : fertil si inert nu?
    Cam ai dreptate avl...ms de sfat si de recenzie asupra substratului.
    Fara semnatura

  7. #7
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Pentru acele plante nu ai neaparat nevoie de substrat fertil. De obicei daca ai plante predominant cu hranire prin sistemul reticular (gen cryptocoryne sau echinodorusi) le ajuti mult cu substrat fertil. Poti sa bagi lejer substrat inert, cu fertilizare in masa apei si daca vrei sa pui si niste tablete sau capsule fertilizante la radacinile ludwigiei si gazonlui, poti sa o faci. Eu iti recomand substratul de 1-3 mm de la Adrian Jivulescu. Multi spun ca ii deranja faptul ca, fiind foarte poros, absolut toate radacinile se ancorau puternic de el si cand scoti o plata iese cu substrat, dar din punctul meu de vedere asta e un plus pentru planta, e un mediu excelent pentru bacterii biologice si un absorbant pentru nutrienti.

    Rcs cresc aproape in orice conditii. Poti sa-i ti lejer si la ph 8. Daca vrei alti creveti prima data vezi ce parametrii ai la pa de canal. Pesti mici, in afara de otto sau cory mai mici, gen pygmeus, habrosus, sau hastatus, nu prea ai ce sa bagi, daca vrei si pui de creveti.

  8. #8
    Base member Pavel.Cristian's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Targoviste , Dambovita
    Posts
    471
    Post (Dis)Likes
    M-am decis in privinta substratului si anume substrat natural clasic 2-4mm culoare naturala , stiu e cam urat dar asta este, mi s-a luat si de substratul negru.O sa merg cu fertilizare in coloana de apa si co2 de la bomba , tablete fertilizante la unele plante (ramane de luat maine odata cu substratul de la petshopul local ) , iar plantele vi le v-oi zice exact si cate dupa ce imi confirm comanda la domnul Victor.
    Fara semnatura

  9. #9
    Base member Pavel.Cristian's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Targoviste , Dambovita
    Posts
    471
    Post (Dis)Likes
    20160908_122821.jpg

    Care stiti de o oala mai ieftina??
    Fara semnatura

  10. #10
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Nu are vreun efect advers faptul ca pui la inmuiat/fiert radacinile in oala de aluminiu ?

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •