Results 1 to 6 of 6

Thread: Cum se calibreaza PH metru ala creion

  1. #1
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes

    Cum se calibreaza PH metru ala creion

    L-am gasit uitat prin casa acum vreo luna. Ideea este ca atunci cand l-am luat scria ca-i calibrat, dar dadea rezultate aiurea. Acum am nevoie de el si as vrea sa-l calibrez. Am un pliculet din ala cu praf pentru ph 4.
    Il torn in 250 ml de apa distilata, pun sonda in lichid si ublu la surubelul ala sa-l aduc la ph 4 si gata? Sau cum?

    Nu ma pricep deloc la chestiile astea tehnice, n-am instructiuni, decat ce am citit pe net.


    IMG_1945.JPG IMG_1946.jpg

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Constanta
    Posts
    227
    Post (Dis)Likes
    Da, asa faci.Mai sunt si solutii pentru calibrat.

  3. #3
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Pai stiu ca sunt solutii. Ideea este ca eu am doar bufferul ala de PH 4, dar din ce am vazut prin filmulete astia foloseau doua solutii de calibrat: una de 6.86 ph si a doua de 4 (pe care o am si eu). Presupun ca am nevoie de amandoua ca sa dea un rezultat corect nu?

  4. #4
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by avl View Post
    Pai stiu ca sunt solutii. Ideea este ca eu am doar bufferul ala de PH 4, dar din ce am vazut prin filmulete astia foloseau doua solutii de calibrat: una de 6.86 ph si a doua de 4 (pe care o am si eu). Presupun ca am nevoie de amandoua ca sa dea un rezultat corect nu?
    Da, ai nevoie de ambele... pentru a ii seta "limitele" de + si - ..... Vezi la liliac poate mai are ceva ramas prin casa sau Marian 123.... avea la vanzare "odata"....
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  5. #5
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    sau vii la mine si calibram maimuta... (am refacut stocul de rom)

  6. #6
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Nu mai am demult așa ceva prin casă.. Pe vremuri am avut și eu un creion din ăla, al meu se calibra īn trei puncte: 4,7 și 9.
    Il băgai īn bufferul 4 și reglai cu șurubelnița pānă se stabiliza la 4 pe display. Apoi repetai cu 7 și 9. Presupun ca e la fel și la mizer.. ph-metrul tău

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •