View Poll Results: Abordare alegeri parlamentare

Voters
24. You may not vote on this poll
  • Stiu ce sunt alegerile parlamentare, dar nu ma intereseaza si nu votez

    3 12.50%
  • Stiu ce sunt alegerile parlamentare, dar nu ma intereseaza si imi anulez votul

    4 16.67%
  • Nu am auzit de alegeri parlamentare

    0 0%
  • Stiu cu cine votez la alegerile parlamentare

    12 50.00%
  • Nu stiu inca cu cine votez, ma hotarasc pe loc

    1 4.17%
  • Nu stiu inca cu cine votez, ma voi documenta

    4 16.67%
Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 81

Thread: Alegeri parlamentare in Ro

  1. #11
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    "Sa alegem raul cel mai mic !" este cea mai auzita lozinca. Cine imi garanteaza ca raul cel mic ramane mic ? Puterea nu il face sa devina raul cel mare ?
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  2. #12
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Asta-i alegerea mea. si visez ca odata sa se intample scenariul de care spuneam mai sus.
    Sunt tare curios ce s-ar intampla, practic nu in teorie.
    Cred ca se repeta alegerile si Parlamentul si Guvernul raman in functie pana cand au cui sa predea mandatul. Belgia a stat peste 500 de zile fara Guvern si s-au descurcat de minune. Spania a stat aprox 180 de zile fara Guvern si citeam ca au inceput sa-si mai rezolve din probleme (rata somajului, datorii, etc). Cand spun fara Guvern ma refer la faptul ca nu aveau unul nou validat si cei vechi (sau o parte) au ramas in functie cu atributii restranse. Deci, nu este un capat de tara.

    Eu sunt curios ce s-ar intampla daca votul ar fi obligatoriu, asa cum este in Australia (si in alte parti). Si daca nu te duci la vot platesti amenda

    Daca te lasi prostit de cineva, fara ca acel cineva sa stie, se va felicita cat este el de "smecher". Macar fara asta vreau sa-l las.
    Frica de a fi mintit, inselat sau furat este reala.

    Churchill spunea ca democratia este cea mai proasta forma de guvernamant cu exceptia celor care au fost incercate deja. Cu alte cuvinte, nu a spus ca este cea mai buna, dar cam asta se intelege. Nici casa in care stai nu este cea mai buna, nici masina pe care o conduci nu este cea mai buna, etc. De ce le-ai mai cumparat? Pentru ca la banii pe care ii aveai acelea erau cele mai bune alegeri.

    Tot Churchill spunea ca la baza sistemului este omul care intra in cabina si voteaza. Sa stii ca nici cand te insori nu-ti garanteaza nimeni ca sotia nu te va insela. La vot riscul este mult mai mic. Cu atat mai mult cand este vorba de un vot trecut cat de cat printr-un filtru- propriul filtru de gandire, propriul set de intrebari, etc.
    Daca te bazezi ca votul tau va duce la descoperirea inorogilor, atunci investesti prea mult. Este o simpla miscare din incheietura, no feelings, ca la... bordel. Wham, bam, thank you ma’am, hai baieti la bere!

    Repet: nevotul nu duce la niciun rezultat. Exista un electorat disciplinat care stie cu cine voteaza, alt electorat care se duce in mod constant. Baza exista, nu va avea nimeni remuscari, cum spuneam mai sus nu se intampla nicio tragedie nici macar in cazul in care TOATE voturile sunt anulate. Eu zic ca esti mai manipulat si mai pacalit daca nu votezi.

    @roshadow
    "Sa alegem raul cel mai mic !" este cea mai auzita lozinca. Cine imi garanteaza ca raul cel mic ramane mic ? Puterea nu il face sa devina raul cel mare ?
    Nimeni (nu user-ul ) . Daca nu te duci la vot iti garanteaza cineva altceva? Daca nu te duci la vot si iese cel mai prost Parlament care va da cele mai proaste legi, crezi ca te vor ocoli pentru ca nu ai fost la vot? Chiar in acest scenariu apocaliptic descris de tine, cum este mai bine:
    1. Sa nu votezi si sa dai ocazia raului cel mai mare sa se dezvolte timp de 4 ani
    2. Sa votezi, sa iasa raul cel mai mic si sa se dezvolte in 4 ani
    Eu zic ca este clar ca in cazul 1 este cel mai nasol. Evident, nu stiu cat de rau este raul in cazul 2, dar nici tu nu stii
    Edit: mai este o varianta: sa votezi ca sa ai o opozitie puternica. Si acest tip de vot este foarte important. In cazul asta "raurile" se tempereaza intre ele.
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  3. #13
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Haplo View Post

    In cazul asta "raurile" se tempereaza intre ele.

    Teoretic este cum zici tu, dar experienta cu politicienii nostrii mi-a confirmat exact opusul !
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  4. #14
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Puterea corupe, banul corupe și mai rău. Mă uit la știri și observ că pușcăriile sunt tot mai pline de oameni politici/fost politici. Fără supărare, dar indiferent cine iese, că e din pesedeu/penețecedeu/pedele/penele/utece/unepere/plm/etc într-un final ajunge să se mânjească. Odată ce a fost compromis, la revedere, trebuie să joace după cum i se dictează. Tocmai ce am vomitat puțin în gură, mă scuzați

    P.S. ar fi interesant să faci un studiu și să vezi ce legături de afaceri au între ei oamenii influenți de la conducere, indiferent de culoarea politică.

  5. #15
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Nenea conu' Dan nu ai observat ca pleaca "ai nostrii" si vin "ai nostrii" ? Cel mult se schimba ceva initiale de partid...
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  6. #16
    High member adiio's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    535
    Post (Dis)Likes
    Frumoase raspunsuri, frumos ambalaj, imi place, dar... am invatat demult sa ma uit la termenul de expirare, chiar daca este cel mai frumos ambalaj vazut vreodata.
    Din pacate cele spuse de mine se vede in absenta tot mai mare de la vot... cei mai multi nici nu-si mai pierd timpul sa-si anuleze voturile, cred ca nu merita...
    Greseala.
    Absenta la vot este tot mai mica, interesul scade, chiar daca suntem bombardati cu campanii pentru prezenta la vot.

    Quote Originally Posted by Haplo View Post
    Cred ca se repeta alegerile si Parlamentul si Guvernul raman in functie pana cand au cui sa predea mandatul.
    Practic le-am putea sparge capetele pentru ca de atunci iau decizii pe barba lor.
    Nu ar mai putea arunca vina pe noi: uite ce fac aia, voi i-ati votat, peste x ani poate votati corect...
    Defapt marea problema este ca nici unul dintre ei nu-si asuma nimic, daca ei fac asta de ce am face-o noi mai intai? Si daca o facem... cu ce folos in cazul de fata?

  7. #17
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    @dan.pavelescu: unul dintre partidele enumerate de tine ar avea cea mai mare aderenta la public. Am putea sa facem un partid de genul: Partidul Larg si Mare. Am in cap si sigla si imnul. Cred ca toti avem in cap sigla.

    “dar indiferent cine iese,… într-un final ajunge să se mânjească.” Raspunsul la problema ta este chiar in enunt: “Mă uit la știri și observ că pușcăriile sunt tot mai pline de oameni politici/fost politici "

    Sunt condamnati si isi executa pedeapsa oameni politici din fiecare partid. Avem deci un sistem care incepe sa functioneze. Democratia este un mecanism, un ceas mecanic. Problema este ca daca o rotita nu functioneaza mecanismul nu se opreste ci incepe sa functioneze altfel. Cat timp exista o forta care poate balansa restul puterilor, lucrurile pot sa mearga inspre bine. Trebuie doar sa avem si noi grija ca una dintre rotite sa functioneze: Justitia. Momentan, rotita asta cat de cat functioneaza din moment ce tu insuti spui ca puscariile sunt pline.

    Problema care ma framanta pe mine este ca o alta rotita, la fel de importanta, nu functioneaza: alegatorul. Se spune ca cea mai mare scamatorie a diavolului a fost sa faca lumea sa creada ca nu exista. Depresia asta cu nu votez ca nu contez si toti sunt niste patati mi se pare cea mai reusita manipulare. Le-a iesit.

    Este un proverb latin care sta la baza modului in care pot fi « cititi » oamenii : Homo homini lupus est (omul este lup intre oameni). De aia avem incuietori la usi, de aia avem garduri, sisteme de alarma, de aia ne inchidem masina, ne uitam cat costa un produs, ne uitam la termenul de garantie, etc. Pentru ca omul are tendinta sa fie rau si noi stim asta pentru ca si noi avem tendinta asta.
    Repet ce am scris mai sus : nimeni nu este perfect, deci imi este neclar ce asteptari de perfectiune poti sa ai de la un primar/parlamentar, etc. Sa nu mai spun de firmele la care lucram, de micile imperfectiuni pe care le facem noi insine, de PFA-urile noastre, etc.

    Sa votezi nu inseamna sa alegi sfinti ci niste oameni. Votul nu trebuie sa implice sentimente adanci, nu ai de ce sa te simti inselat. Miscare scurta din incheietura, ca la bordel, fara sentimentalisme. Din cand in cand mai apar oameni din astia puri care au strans in jurul lor masele: Lenin, Hitler sau Chavez (sunt si altii, dar daca spun Mandela imi sare lumea in cap ). Astia sunt mai periculosi decat patatii. Uite, tarile care nu au avut sfinti din astia ce bine o duc! Sunt tari in care democratia functioneaza (mai bine sau mai rau, nu ma refer la perfectiune).

    "P.S. ar fi interesant să faci un studiu și să vezi ce legături de afaceri au între ei oamenii influenți de la conducere, indiferent de culoarea politică."

    De ce sa ne obosim ? Asa este peste tot. Si? Cum spuneam, exista Justitia si cetateanul care voteaza. Daca vrei, hai sa discutam si despre doctori, profesori, artisti, ingineri sau avocati si sa vedem ce moralitate indoielnica au si ei. Vrei sa-ti dau cate un exemplu pentru fiecare breasla si sa ne declaram scarbiti pe vecie? Ne ramane numai Jack Daniels sa ne treaca greata. Eu zic ca nu este constructiv.

    Iti propun un alt studiu : hai sa vedem care este nivelul de trai in tarile cu rata mare de participare la vot. Eliminam tarile unde votul este obligtoriu (Australia, Belgia, Italia, tarile comunista) si vedem ce ramane. As paria pe tarile nordice, Germania, Noua Zeelanda, etc. Sa nu-mi spui ca in tarile astea nu exista coruptie la nivelul oamenilor politici.

    Apropos de ce spune si @roshadow : vin unii si pleaca altii, asa este. Dar sa nu uitam ca de fiecare data cand pleaca unii, o parte din ei ajung si in puscarie. Si asa este peste tot. O fi rau? In sistemul propus de voi se intampla asa: voteaza tot timpul aceeiasi oameni, ies tot timpul aceeiasi oameni. Sunteti convinsi ca asta ne dorim ca popor? Ca asta tre sa lasam noi in urma?

    @adiio: ce ma framanta pe mine este de ce nu functioneaza votul. Nu tine nici de ambalaj, nici de propaganda.
    Unul din motivele pentru care oamenii se duc sau nu la vot este si cel cultural, adica ce invata din familie. Ori, noi am intrat intr-o spirala in care predam votul fara lupta. Tu doar iti inchipui ca protestezi sau ca celor interesati le pasa ca nu votezi. Dimpotriva, cei pe care ii dispretuiesti isi doresc sa nu te duci la vot.
    Si nu, nu ai sparge capul nimanui. Repet, in scenariul in care nu se duce nimeni la vot se refac alegerile si cei déjà numiti isi pastraza mandatul. Daca as fi in Parlament acum as spune ca pentru mine este scenariul ideal.
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  8. #18
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Edit
    Dane, iata si imnul partidului : https://www.youtube.com/watch?v=Wyx7...youtu.be&t=15s
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  9. #19
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Craiova
    Posts
    20
    Post (Dis)Likes

  10. #20
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Haplo View Post

    Apropos de ce spune si @roshadow : vin unii si pleaca altii, asa este.
    Eu nu asta am zis... "Pleaca ai nostrii, vin ai nostrii" - aceeasi Marie si aceeasi palarie.
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •