View Poll Results: Abordare alegeri parlamentare

Voters
24. You may not vote on this poll
  • Stiu ce sunt alegerile parlamentare, dar nu ma intereseaza si nu votez

    3 12.50%
  • Stiu ce sunt alegerile parlamentare, dar nu ma intereseaza si imi anulez votul

    4 16.67%
  • Nu am auzit de alegeri parlamentare

    0 0%
  • Stiu cu cine votez la alegerile parlamentare

    12 50.00%
  • Nu stiu inca cu cine votez, ma hotarasc pe loc

    1 4.17%
  • Nu stiu inca cu cine votez, ma voi documenta

    4 16.67%
Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 81

Thread: Alegeri parlamentare in Ro

  1. #1
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes

    Alegeri parlamentare in Ro

    Calendar (inca neoficial)

    Ultima zi de depunere a candidaturilor: 20 Octombrie
    Inceput campanie electorala: 4 Noiembrie
    Ziua alegerilor: 4 Decembrie

    Sistem electoral: scrutin pe lista dupa metoda reprezentarii proportionale.

    Ce inseamna acest sistem:

    1. Va exista un numar fix de parlamentari. In urma alegerilor din 2012, din cauza sistemului electoral folosit numarul parlamentarilor a crescut cu o suta si ceva (parca). Acum vom avea un deputat la 73.000 locuitori si 1 senator la 168.000 locuitori
    2. Teritoriul Romaniei este impartit in circumscriptii electorale. Fiecare circumscriptie va avea un numar de senatori si deputati


    Personal, agreez mai mult acest sistem pentru ca, cel putin teoretic, oblige partidul sa arunce in lupta si ceva programe si doctrina. Partea proasta este ca te poti trezi ca trebuie sa votezi o lista pentru ca iti place unul dintre candidati insa restul sunt niste verze.

    Oricum, partidele fara idei se vor folosi probabil de acelasi sistem ca la uninominal: eroul partidului va aparea pe afis si va garanta lista partidului. Deci, cel mai probabil avantajul real al votului pe liste va fi ca vom avea un numar fix de parlamentari.

    Sistemul electoral este prezentat foarte pe scurt. Sunt curios cati dintre noi suntem preocupati de aceste alegeri, asa ca va rog sa alegeti una din variantele de mai sus
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  2. #2
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    eu votez cu ala care are acvariu
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  3. #3
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Bunul simț mă împiedică să-mi exprim părerea despre preastimații conducători, foști, actuali și viitori.
    Aproape că rimează

  4. #4
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Eu de vreo 6 ani votez cu ala, pe care il urasc cel mai mult. Asa nu am absolut nici o asteptare, cand ies discutii politice ma retrag, sunt absolut constient ca orice taxa o platesc ajunge in buzunarul lui si niciodata nu ma mai oripilez cand ies mizeriile la suprafata (asta dupa ce si-a terminat mandatul bineinteles si nu mai are nimeni nevoie de el/ea).
    De obicei la parlamentare stampilezi tot buletinul sa-l anulez.

  5. Likes Polgar Alexandru, NorbiD liked this post
  6. #5
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Alegerile au si parti bune http://9gag.com/gag/3133106 Faceti zoom pe moaca tipului de langa afis. Asa arata fericirea

    Pentru ca noi nu suntem perfecti nu trebuie sa avem pretentia ca un politician sa fie perfect. In viata mai alegem si raul cel mai mic.

    In 2012 rata prezentei la vot a fost de 41%, in 2008 a fost de 39%. Asa ca, pana acum majoritatea nu au votat. Cu alte cuvinte: ce vedem acum prin Parlament este rezultatul nevotului

    Edit1: macar in sondajul de mai sus sa votati

    Edit2:
    @bobiciupe, l-am gasit: Alin Tise . Este din Cluj, pe unde se duce face acvarii http://ziuadecj.realitatea.net/admin...se--42864.html Esti rezolvat musiu
    Last edited by Haplo; 31-08-2016 at 14:23.
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  7. Likes bobiciupe liked this post
  8. #6
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Data alegerilor a fost stabilita la 11 Decembrie, ca atare si termenele de mai sus aluneca.

    A fost de curand un eveniment destul de important care ar fi putut sa schimbe putin jocul si sa animeze campania electorala : proiectul de modificare a Codului Fiscal.

    Putina istorie :

    Prin 1900toamna, pe cand fetele sugeau Chupa Chups si baietii frecau sticla de Tec, Vacaroiu a venit cu un raspuns la intrebarea « Cum sa marim taxele fara sa se prinda electoratul? » . De atunci ne-am ales cu urmatoarea formula : o parte din taxe le plateste angajatorul, alta parte angajatul. Problema este ca angajatorul “gandeste” salariul in functie de ce are el de platit.
    Prin schema asta, cand se uita omul pe fluturas crede ca are taxe mici. Miscarea a fost superba!
    In realitate, angajatorul plateste pentru angajat contributiile la fondul de sanatate, somaj si la fondul de pensii. Plus ca angajatorul face si servicii de colectare pentru stat si ar trebui sa fie platit.

    Ordonanta ar fi corectat aceasta problema pentru ca :

    • Marea salariul brut
    • Angajatul ramanea cu acelasi salariu net si devenea responsabil pentru propriile cheltuieli
    • Impozitele amintite tin exclusiv de angajat, nu de firma. Firma nu se imbolnaveste, nu primeste pensie, etc.


    Din punctul asta de vedere, ordonanta era un joc cu suma zero, doar se indrepta o “jmekerie”. Am inteles ca ar fi existat mici probleme la PFA-uri si la profesiile liberale, dar …nu le-am inteles. Oricum, aportul PFA-urilor si al profesiunilor liberale la fondurile de stat sunt mici si ar trebui compárate cu súmele folosite. Sa nu uitam ca cel mai mare ajutor de crestere al copilului il primeste o persoana cu PFA: 35.000 eur/luna.

    Revenind, ordonanta ar fi facut ca oamenii sa-si dea seama cati bani dau catre stat si ce servicii primesc de la stat. In varianta ordonantei, valoarea relativa a impozitelor este de aproximativ 46%. Daca presupunem ca salariatul isi cheltuie tot salariul, am putea sa adaugam si TVA-ul. Pentru usurinta, eu estimez ca TVA-ul este undeva pe la 12%, deci in acest caz un salariat plateste catre stat 58% din castigul sau, peste jumatate!!!

    Banii astia ii platim indiferent daca votam sau nu. Acum, cand te duci la o pizza cu amanta, daca vine chelnerul cu o pizza mica, necoapta si cu sos stricat, ca orice Chuck Norris feroce strigam ca este banu nostru muncit si cerem satisfactie. In cazul impozitelor nu prea ne pasa. Mai carcotim putin cand dam intr-o groapa, cand nu vine autobuzul, dar cam atat. O metoda prin care poti protesta este sa validezi prin vot o anumita atitudine, program, concept, etc. Apoi, daca cumatrul votat nu se tine de cuvant, poti sa-l interpelezi prin scrisori, sesizari, petitii (asta este alta discutie).

    Pentru politicieni schema este urmatoarea:

    1. In status qo-ul actual, majoritatea beneficieaza de un electorat stabil. Prezentele la vot au fost 42% in 2012, 39% in 2008.
    2. Batalia se da pe circumscriptii unde conteaza cativa oameni cheie (primarul, un anumit senator sau deputat), care ar putea sa traga dupa ei si electoratul disciplinat.

    Ori, daca la vot se duce numai electoratul disciplinat sau cel care isi anuleaza votul, vor fi validate aceleasi idei, actiuni concepte de pana acum. Deci, nu se va schimba nimic pentru ca nu este nimeni interesat sa se schimbe ceva.

    Daca ne uitam la alegerile din 1996 o sa vedem ca atunci prezenta a fost de 76%. Enorm! Atunci CDR –ul a castigat cele mai multe locuri in Parlament pe baza unui program indraznet. Problema este ca din programul ala nu au facut nimic (si aici este alta discutie), asa ca alianta s-a spart in zeci de bucati si multe personaje oarecum la moda (Ciorbea, Petre Roman) au disparut in penibil. Atentie, nu spun ca CDR-ul nu a facut lucruri bune ci ca nu a facut ce a promis. Ca atare s-au ingropat. Deci, daca sunt mai multi votanti (nu doar cei disciplinati), riscurile cresc pentru un politician.

    Revenind la ordonanta : daca omul vede pe fluturas cati bani da si ce primeste in schimbul lor, exista sansa sa se transforme in Chuck Norris. Sanse pentru dezbatere pe idei, programe si directii mai exista. Sa vedem ce se intampla si cu RADET-ul si cum va fi gestionata situatia. Si de aici ar putea iesi ceva bun.
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  9. Likes dandumitru liked this post
  10. #7
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Acum despre RADET.

    RADET-ul este o firma gigant detinuta de PMB.

    Pretul gigacaloriei este stabilit de de catre ANRE (de stat) in functie de : combustibil, temperatura medie, populatia orasului, etc.

    RADET-ul este in fapt o firma de transport. Primeste agentul termic de la ELCEN (tot de stat) si il distribuie consumatorilor. In Aprilie 2016 RADET declara ca are pierderi de 30% pe sistemele de transport. Foarte pe scurt, asta inseamna ca vinde in pierdere. Spre exemplu, agentul termic strabate 27 de Km pentru a ajunge in NE Bucurestiului. Asta inseamna investitii imense in transport (chiar daca este prin teava). Eficient ar fi ca RADET sa construiasca o centrala in NE Bucurestiului. Insa, pentru ca vinde in pierdere… nu are bani. N-o face nici Primaria pentru ca este ingropata in subventii, plantat de panselute si copacei.

    Cand a venit Oprescu la PMB datoria RADET catre ELCEN era de 150 000 000 EUR. Pe parcursul celor doua mandate, datoria a ajuns la 850 000 000 EUR. Cat o autostrada suspendata. De banii astia se construia o super centura a Bucurestiului si mai ramaneau ceva bani si pentru cateva monumente. Ce s-a intamplat? An de an Oprescu a subdimensionat bugetul pentru subventii si a amanat plata lor. Astfel incat, pe súmele neplatite s-au acumulat si penalitati. La un moment dat penalitatile au ajuns la 20 000 eur pe zi.

    Ultima chestiune despre acest caz: subventia. Cine ar trebui sa primeasca aceasta subventie ? Sa dam la o parte ce se intampla si sa ne gandim noi : o famile cu venit mare nu are de ce sa primeasca subventie. Corect este sa plateasca pretul interg. Oamenii muncesc, castiga, gigacaloria are un pręt, omul trebuie sa-l plateasca. Exista insa multe familii care ar trebui sa fie ajutate. In loc sa primim cu totii o subventie mica, ar fi mai corect sa primeasca numai cei care au nevoie o subventie mai consistenta. Altfel, sistemul este stupid : platim cu totii taxe si impozite ca sa ne dam noua niste bani inapoi… Eu as prefera ca banii sa fie investiti in ceva.

    Sa rezumam : ELCEN (apartine de Ministerul Economiei) furnizeaza apa calda, ANRE (tot de stat) reglementeaza pretul, RADET (tine de PMB) distribuie apa calda. O piata monopolista administrata complet de STAT care se prabuseste.
    Cum a ajuns Oprescu sa conduca Bucurestiul si sa se joace cu aceasta piata ? Simplu :

    • Prezenta la vot in 2004 : 44% - castigator Traian Basescu
    • Prezenta la vot in 2008 : 31%- castigator Oprescu
    • Prezenta la vot in 2012: 44% - castigator Oprescu – aici a fost o “chestie” mai speciala. O parte din cei care in mod normal nu se duc la vota u fost mobilizati de Nicusor Dan. Acesta a strans cam 9% din voturi. Daca le scadem din 44% ajungem tot pe la nivelul 2008. In plus, in 2012 lumea a fost ceva mai "excitata" politic
    • Edit: prezenta la vot in 2016: 33%


    Ca atare, de multi ani voteaza electoratul disciplinat. Cat ne-a costat indiferenta asta ? Enorm! momentan sa trecem suma de 700 000 000 EUR sparta de Oprescu pe pufuleti. Ganditi-va ca aveti o firma si aveti banii astia la dispozitie.

    Atentie: nu rad de cei care se incadreaza in eticheta de electorat disciplinat. Bravo lor! Doar arat cat ne costa ne-votul si incerc sa intaresc ideea ca este mai bine sa alegi gresit decat sa nu alegi.
    Last edited by Haplo; 12-09-2016 at 14:15.
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  11. Likes dandumitru liked this post
  12. #8
    High member adiio's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    535
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Haplo View Post

    In 2012 rata prezentei la vot a fost de 41%, in 2008 a fost de 39%. Asa ca, pana acum majoritatea nu au votat. Cu alte cuvinte: ce vedem acum prin Parlament este rezultatul nevotului

    Ce-mi plac mesajele de genul asta. Nu ati votat..."daia" suntem asa.
    Daca mie nu-mi place de nici un gunoi de pe listele electorale de ce ar trebui sa votez cu cineva? Este alegerea mea (defapt votul meu cu nimeni) sa-mi anulez votul.
    Am un scenariu in cap: daca toata lumea si-ar anula voturile... oare tot "aia" or sa iasa?
    Sau daca sunt prea putine voturi valide... poate iesi oricine?

  13. #9
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Iti plac sau nu, cam asta este realitatea. Poti tu sa garantezi ca nu ar fi fost mai bine daca iesea alt primar/alt senator/alt deputat?
    Ce reprezentativitate are cineva ales de 10-15% dintre electori?

    In viata trebuie sa ne obisnuim cu tot felul de compromisuri. Nu exista parinte perfect, copil perfect, sotie/sot perfecti. Eu, tu, colegii nostri, cu totii suntem imperfecti. Daca imperfectiunile nu ne-ar fi acceptate am trai singuri, nu ar vorbi nimeni cu noi. Dimpotriva, cei din jurul nostru cauta lucrurile pe care le au in comun cu noi sau lucrurile care le plac la noi. De cele mai multe ori auzi pe cineva spunand: imi place zambetul ei si culoarea ochilor (ok, nu chiar asa poetic).
    Cand vine vorba despre politica ne inchipuim ca ar trebui sa fie ceva pur, ca politicienii ar trebui sa fie niste maritiri. Si din clipa in care aflam ca unu a facut nu stiu ce, gata, nu mai avem de ales.

    Am un scenariu in cap: daca toata lumea si-ar anula voturile... oare tot "aia" or sa iasa?
    Parca in Irlanda si Malta exista posibilitatea sa bifezi: "Niciunul dintre candidati". Nu stiu ce se intampla daca varianta asta iese majoritara, probabil se refac alegerile.
    Sa stii ca nici democratia nu este sistemul perfect, insa este cel mai bun sistem disponibil. Asa si cu alegerile: in mod cert candidatii sunt imperfecti, dar unii sunt mai imperfecti.

    Mai este un aspect: in raport cu noi insine, candidatii sunt la fel de oameni (sau neoameni).

    Edit:
    Imi aduc aminte de alegerile din 2000. Pentru cine nu isi aduce aminte, in turul doi de scrutin au participat Ion Iliescu si Vadim Tudor.

    Pentru toti cei din jurul meu, niciunul dintre cei de mai sus nu reprezenta o alegere. Cu toate acestea, ne-am dus la vot.

    Cum nu poti sa refuzi un job cand esti somer pentru ca nu esti platit cu cat iti inchipuiai tu, nu poti sa refuzi o masa cand tu nu ai ce manca, tot asa nu poti sa fi scarbit de toti, este imposibil sa nu gasesti ceva comun cu un candidat. Intotdeauna exista o actiune mai responsabila decat inactiunea
    Last edited by Haplo; 12-09-2016 at 16:19.
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  14. #10
    High member adiio's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    535
    Post (Dis)Likes
    Teoria este frumoasa, doar practica ne omoara.
    Daca imi place de cineva, asta nu inseamna ca acel cineva face ce vrea el.
    Si daca votez o marioneta "actiunea" , "votul", "optiunea mea", zii cum vrei, este apa de ploaie.
    Daca te lasi prostit de cineva, fara ca acel cineva sa stie, se va felicita cat este el de "smecher". Macar fara asta vreau sa-l las.
    Asta-i alegerea mea. si visez ca odata sa se intample scenariul de care spuneam mai sus.
    Sunt tare curios ce s-ar intampla, practic nu in teorie.

  15. Likes Haplo liked this post
Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •