View Poll Results: Abordare alegeri parlamentare

Voters
24. You may not vote on this poll
  • Stiu ce sunt alegerile parlamentare, dar nu ma intereseaza si nu votez

    3 12.50%
  • Stiu ce sunt alegerile parlamentare, dar nu ma intereseaza si imi anulez votul

    4 16.67%
  • Nu am auzit de alegeri parlamentare

    0 0%
  • Stiu cu cine votez la alegerile parlamentare

    12 50.00%
  • Nu stiu inca cu cine votez, ma hotarasc pe loc

    1 4.17%
  • Nu stiu inca cu cine votez, ma voi documenta

    4 16.67%
Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast
Results 71 to 80 of 81

Thread: Alegeri parlamentare in Ro

  1. #71
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Unul din principiile mele este sa-mi respect indatoririle, obligatiile si drepturile.
    Daca nu fac asta, nu pot sa mai am mari pretentii dupa aceea. Mai bine ieseau toti la vot, iar daca guvernanti o ardea-au pe japca si furaciune atunci ieseam in strada si le ceream socoteala. Din punctul meu de vedere nu poti sa faci totul in al treisprezecelea ceas si cu urmari care pot degenera intr-o tragedie, chiar si pentru un singur individ.
    Eu sunt regalist, imi respect tara si compatrioti indiferent de culoarea lor politica, iar daca este cazul imi dau si viata pentru ea, si asta de dragul copiilor mei ai tai ai lui si ai tuturor parintilor din aceasta tara.

    Nu pot sa stau cu mainile in san atunci cand trebuie sa-mi exercit un drept gandinduma ca le arat eu dupa aceea cine sunt !
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  2. #72
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Să o dăm īn ceapa mă-sii de politică și să-i urăm LA MULȚI ani lui Haplo

  3. #73
    Very high member kyoshoy's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,194
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by oviwankenobi View Post
    Imi mentin parerea cU privire la legile care trebuiesc date + asta care o uitasem cu impozitarea multinationalelor de ce sa nu plateasca impozit? De exemplu, sa luam ceva mai mic ca MC donalds care are un profit mediu- daca nu ma insel- de 150 milioane de coco/anual.De ce sa nu plateasca si ei 16%, dupa ce parinti cretini si mai ales putori isi duc copii si ii imbuiba cu 'hemburgher" adica plastice ( asta e gustul dupa o ora )si dupa aia afli ca copilul tau are nu stiu ce fel de cancer, asa ca, sa lase si ei 20 si un pic de milioane de coco/an din cei 150 ca sa incercam sa ne reparam copiii .
    Va e frica ca pleaca , stati linistiti , unde-i profit , nu pleaca nimeni.
    .
    Asta cu neimpozitarea profitului multinationalelor este cea mai tare gaselnita a propagandei rosii din ultima vreme. Daca ai avea curiozitatea sa gandesti pentru tine, sa cercetezi putin fenomenul si nu sa servesti pe nemestecate ce-ti baga unii pe gat, ai afla ca orice firma care isi desfasoara activitatea in Romania plateste impozitul de profit de 16%, inclusiv mutinationalele sorosiste.

  4. Likes opincarul liked this post
  5. #74
    Member oviwankenobi's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    125
    Post (Dis)Likes

  6. #75
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Pānă una-alta, investitorii trag cu ochiul la ce se īntāmplă īn țară și se reorientează către regiuni mai stabile. Cui prodest?

  7. #76
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by kyoshoy View Post
    Asta cu neimpozitarea profitului multinationalelor este cea mai tare gaselnita a propagandei rosii din ultima vreme. Daca ai avea curiozitatea sa gandesti pentru tine, sa cercetezi putin fenomenul si nu sa servesti pe nemestecate ce-ti baga unii pe gat, ai afla ca orice firma care isi desfasoara activitatea in Romania plateste impozitul de profit de 16%, inclusiv mutinationalele sorosiste.
    Tu glumesti nu? Crezi ca aici e vorba de firme cu 150 de angajati, care isi platesc toate impozitele? Vorbim de taxe deductibile si monopol, de sufocarea statului roman cu conditii impuse abuziv (atentie nu are treaba faptul ca oricum statul nu e in stare oricum sa faca ceva cu acei bani). Vorbim de tone intregi de combustibil neimpozitate, import/export de cereale trecute prin firme fantoma si plimbate pe hartie prin poturi, in timp ce zac in silozuri si deductii de taxe de milioane de euro, vorbim de companii straine care incaseaza munti de bani in timp ce ne vand energie produsa in Romania, apa romaneasca, petrol romanesc si tot asa. Pai gandeste-te numai la impozitele neplatite de Enel, pentru modernizari facute doar pe hartie, sau la misto si intra sub niste praguri de plata gandite si impuse doar de ei. Asta pe langa monopolul absolut si penibil pe care il au pentru energia acceptata in retea. Cand eolienele merg la capacitate maxima, dau drumul la sute de mkw si le impanteaza in Moldova, pentru ca nu mai au unde sa stocheze, dar nu baga nimic pe retea, sa nu scada pretul si acum ne plangem ca iarna asta grea ne obliga sa importam energie? Pai miile alea de kw, la care se renunta pentru ca sunt prea ieftine de ce nu sunt bune?
    Eu habar nu am ce propagande abunda si din punctul meu de vedere toti, dar toti care au condus si conduc Romania trebuie executati pentru inalta tradare, dar povestea asta cu multinationalele, care fac bine imi face mai scarba decat un Dragnea sau Iohannis, ceea ce ar trebui sa fie imposibil.
    Ca fapt divers cand ajunsesera aia prin Argentina sa fuga cu vacile in carca, de frica sa nu le ia FMI-ul, ca nu mai aveau aia ce sa stoarca din acea tara, o mirifica multinationala pusese mana, monopolul pe tot sistemul de apa si canal, sufocand populatia, in timp ce scoteau toti banii din tara. Aceasta multinationala se numea Bechtel. Si au fost atat de nenorociti incat au facut aia revolutie pana si-au luat resursele naturale si infrastructura inapoi. Dar pana mea, romanii stiu doar sa rada de bulgari, cam cum se misca lumea intrega e mai greu sa percepem.

  8. #77
    Very high member kyoshoy's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,194
    Post (Dis)Likes
    Vorbim impreuna si ne intelegem separat. Marea discutie de intoxicare in perioada asta este ca, vezi doamne, multinationalele astea nenorocite nu platesc (sunt scutite) impozitul pe profit de 16%.
    Ce incercati voi sa-mi aruncati in ochi sunt metode de diminuare pana spre zero a profitului. Numai ca asta e sport un sport national pe care-l practica TOATE firmele, neaose, infiintate de Decebal, sau multinationale (infiintate, desigur, de Soros). Chilotii sotiei patronului, chiria cambuzei amantei, cazarea la hotel in concediu, toate sunt cheltuieli "deductibile" la noi. Facturi fictive de materiale, bonuri de combustibil fara numar, you name it. Credeti ca romanul verde e prost sa plateasca impozite, TVA si alte dari la stat? Nooooo. Angajeaza oamenii cu salariul minim pe cartea de munca, ca sa nu plateasca cheltuielile de asigurari de sanatate, somaj si pensii.
    Si nu, nu sunt angajat la nici o multinationala. Lucrez la o firma romaneasca, cu 15 angajati, care face un pic de productie.

  9. #78
    Member oviwankenobi's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    125
    Post (Dis)Likes
    Hai sa-l fac si pe colegul kyoshoy sa inteleaga un pic - asta daca vrea-, ca vad ca face confuzii intre multinationale ' soros' si ong-uri soros, ca vad ca in romanica se incearca sa fie cat mai diluat soros asta, de genul ' da cine0i soros asta, teorii de 2 lei etc ' pai cititi aricolul asta http://www.evz.ro/ungaria-orban-soros.html .Si acum pt " iluminatti" din piata victoriei, uitati-va la acest video cui, i-ati luat voi apararea ( din video se-ntelege invers ) acestei- mm-a se citi monica macovei nu mm stoica-, http://www.hotnews.ro/stiri-esential...dna-vineri.htm . booon , pt cei care nu stiu(sau nu vor sa stie , ca sunt setati), cine este aceasta macovei " luptatoarea democratiei', care se pupa la fereastra garajului lui base la referendum cu ala micu care a fost si prim ministru vreo 90 de zile, ala cu " fiti ungurenii mei', in acest articol scurt http://www.mediafax.ro/politic/minis...acovei-2334745, sunt 2 fraze mai jos , cititi-le.Acum intrebati-va batranii , daca nu sunteti certati,
    cine ajungea procuror la procuratura sector 1 bucuresti pe vremea lui " ceasca''? , vi se v-a raspunde in proportie de 90% ( ca si pe vremea aia exista un 10% , " licurici'), deci raspunsul va fi , spuma securistilor,sau spuma comunistilor.Si iar imi pun o intrebare retorica , despre ce propaganda vorbim?
    Si in fine un ultim indiciu, luati de aici: https://www.bugetul.ro/dovada-ca-sun...euna-cu-soros/, binenteles ca se vor gasi unii , care sa-mi spuna ca sunt naiv, ca ce, "n-am auzit de photoshop?"

    Si pt cei ce n-au inteles, cu dedicatie pt licuricii lui macovei din piata victoriei https://www.youtube.com/watch?v=rdKygVcyZuU )

  10. #79
    Very high member kyoshoy's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,194
    Post (Dis)Likes
    Aia cu multinationalele lu' Soros am spus-o pentru ca se inscrie in aceeasi arie de interes a "aparatorilor filonului romanesc de cotropitorii straini", gadila aceleasi coarde sensibile, sau sensibilizate de propaganda pesedistoantenistoertevista. De la multinationalale care nu platesc impozit pe profit ai facut un salt brusc la Monica Macovei. Sa inteleg ca nici ea nu plateste impozit pe profit?
    Orientarile tale politice mi-s clare, teoriile conspiratiei care-ti bantuie imaginatia ma lasa rece.
    Iar cu poza aia de la urma, m-ai dat gata. Totul se leaga, privind poza aia, ma sint patruns de fulgerul adevarului absolut. Uite, ca sa te calmezi, si alte poze (imi cer scuze pentru siteurile obscure, am luat primele rezutate afisate de google)
    http://s3.comisarul.ro/193aaa75b3596...5228810d91.jpg
    http://www.aktual24.ro/in-timp-ce-po...-initiativele/
    PS: vezi ca n-ai mentionat nimic de gaura de 10 miliarde din buget, lasata de guvernul Ciolos.

  11. #80
    Member oviwankenobi's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    125
    Post (Dis)Likes
    Draga coleg daca tu atata ai inteles din ce am spus eu, ramai la propaganda ta securistoida , dute-n piata , aprindeti lanternuta,fa pe licuriciul,ca da bine la televizor si pe feisbuci si continua sa strigi, " dna sa vina sa va ia', ca incepe sa se vada deja rezultatul din P.V. cu abrogareea ug 13, va era frica ca scapa dragnea , mai auzisem un oligofren de pe un joc online ' ca scapa voiculescu" .Ce sa vezi de ieri in instante abuzul in serviciu a fost dezincriminat si penalii pe abuz in serviciu incep sa fie achitati pe banda rulanta, cica si primarul solomon de la craiova ar fi fost achitat si el de abuz in serviciu, doar 2 primari din romania sunt cinstiti, unui base si celalat, w.c. iohannis.Stiu o sa spui ca nu e adevarat ca propaganda securista ca si securistul lazar a. spune ca e doar partial dezincriminat. si eu o sa va dau dreptate : doar 4% e incriminat.

    Si inca odata cu dedicatie https://www.youtube.com/watch?v=rdKygVcyZuU.

Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •