View Poll Results: Abordare alegeri parlamentare

Voters
24. You may not vote on this poll
  • Stiu ce sunt alegerile parlamentare, dar nu ma intereseaza si nu votez

    3 12.50%
  • Stiu ce sunt alegerile parlamentare, dar nu ma intereseaza si imi anulez votul

    4 16.67%
  • Nu am auzit de alegeri parlamentare

    0 0%
  • Stiu cu cine votez la alegerile parlamentare

    12 50.00%
  • Nu stiu inca cu cine votez, ma hotarasc pe loc

    1 4.17%
  • Nu stiu inca cu cine votez, ma voi documenta

    4 16.67%
Page 6 of 9 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 51 to 60 of 81

Thread: Alegeri parlamentare in Ro

  1. #51
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Tinand cont de vremea de afara, cateva concluzii:


    • Este mult mai usor sa-ti exprimi parerea prin modul agreat de común acord la nivel de societate. Modul ala común se numeste VOT
    • Protéstele sunt la fel de democratice ca votul, dar obiectivul este greu de atins prin proteste. Ce te faci cand tu vrei sa fie recunoscuti delfinii ca persoane semiumane? Scoti lumea in strada ? Pai, cine vine ? Nu-i mai bine sa te uiti pe listele de candidati si sa vezi daca nu gasesti pe cineva care s-ar lupta pentru asta ? Te uiti, il vezi pe Remus Cernea (sa zicem) si il votezi
    • In mod evident, indiferent cat de scarbiti am fi de partide, exista cel putin un partid sau un individ care sa fie mai aproape de ce ne inchipuim sau dorim noi. Este preferabil sa trimiti in parlament pe cel pe care il consideri apropiat de modul tau de a gandi decat sa stai.
    • In caz contrar (adica, daca stam scarbiti si nu votam), se intampla lucruri asa cum deja vedem


    Pentru un partid este infinit mai usor sa faca lucruri cand are 45% (parca 48% dupa redistribuire), fata de 30%. Si cand te gandesti ca un astfel de colos are si un aliat care a luat 6% (cred ca 7% dupa redistribuire) si ca ajungi la 55%...
    Cand singur ai foarte putin pana la majoritate simpla nu ai niciun interes sa tranzactionezi asa multe chestii
    Cand impreuna cu aliatul tau ai peste majoritatea simpla, nu am ce sa-ti ofer ca sa ma asculti.

    Daca ai 30%... pana la majoritate simpla mai este cale lunga, avem ce sa discutam.

    Cam asta ar fi.
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  2. #52
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Șefule, uite care e situația. Ăsta va fi ultimul meu post pe chestiuni politice (mi-am șters contul de facebook tocmai din pricina asta, ca am scris un mesaj în care solicitam mai puțină politică și mai multe poze cu pisici). Prefer să urmăresc forumul pentru chestiuni ce țin de acvaristică.

    Am votat în chestionarul tău că nu merg la vot (și nici nu voi mai merge vreodată), am spus și de ce: politica e o curvă care corupe și mânjește, indiferent de culoarea politică. Și pentru că mi-e scârbă de anumiți oameni.
    Și mă deranjează multe chestii. De exemplu, mă deranjează tefeliștii care habar n-au ce vor (tinerii frumoși și liberi). Fac o paranteză, când am zis că am șters contul de facebook m-am exprimat greșit. L-am golit de conținut, inclusiv "prieteni" și îl păstrez ca atare, pentru niște aplicații și alte treburi. Așa, revenim. Am tras cu ochiul pe facebook să văd ce mai zic tefeliștii. Păi ce să zică... unii se duc la protest pentru socializare cu "tovarășii de la bloc" (acolo e un fel de mall, dar mai mare și fără bani). Alții, ca să agațe studente și corporatiste. Alții, de dragul "huăăă, jos, m*ie, dă-i la oase, tu-l în gură". Și o parte din convingeri politice.
    Să trecem peste idioți și să ne axăm pe ăștia cu convingeri politice. Pentru o parte din ei, sursa lor principală de informare este facebook-ul, unde, orice om doxat poate manipula un grup de gură cască dupa pofta inimii.
    O altă parte - și aici intervine scârba mea - sunt ipocriți. Un exemplu concret. Un maimuțoi, coleg de muncă, acum x ani se lăuda cui avea timp să-l asculte, că l-a votat pe Băse pentru un sac de cartofi, o găleată și o brichetă.
    Acum își pune poze de la manifestație, cu cagula trasă pe pifometru, poze intitulate sugestiv: "azi dăm jos guvernul", "în prima linie", "jos comuniștii". Jos comuniștii.. spune un individ născut în aprilie 1988.
    Individul ăsta, întrebat la serviciu de ce-l mănâncă în dos să mearga cu cagula pe ochi la manifestație, a răspuns mândru: "pentru că vreau o țară unde să domnească (pardon) corectitudinea". Ce să vezi, de o săptămâna papagalul ăsta umbla pe la ușa patronului să-l treacă pe el în concediu postnatal și să o angajeze pe nevastă-sa (fictiv) pe postul lui (iar el să vină mai departe la muncă). Așa boss, jos Iliescu!
    Recitesc ce-am scris și îmi dau seama că nu are cap și coadă (am plecat de la o idee și s-au îngrămădit prea multe în fața ochilor). Continui așa.
    Pancartele. Am văzut un tânăr frumos care ținea în mână o pancarta, pe care scria ceva de genul "plec din țară și nu vă mai plătesc pensia". Oare mă-sa și tac-su s-or mândri cu el? Oare nu cumva individul lucrează pe la o multinațională, pe post de programator și nu plătește impozite? Jenant. O alta, pe care scria "vă rugăm să ne scuzați, nu producem cât furați". Asta m-a enervat la culme din motive de copyright (sloganul a fost inventat de un coleg de muncă, la protestele anti Băse & Boc, din 2012, iau eu l-am tipărit și lipit pe carton). Fiți originali, ce mama dracului! O blondă ținea în mână urmatorul slogan: "măcar să ne fi scos la o cafea, înainte să ne futeți". Adică na, dacă-i dădeai o cafea probabil că n-ar fi avut nimic împotrivă. Gusturi..

    Mai am multe exemple, dar și multă treabă. Așa că o scurtez.
    Nu am culoare politică. Am strigat în stradă contra lui Băsescu și Boc până m-au alergat jandarmii. Pe Dragnea nu-l suport, pe Ponta îl consider un măscărici. Iliescu a fost un adevărat om politic (comunist, ce-i drept, dar mânca politică pe pâine), dar a zbârcit-o grav cu minerii și și-a meritat soarta. (să nu uităm totuși ce a spus Iliescu: nu desființați CAP-urile și colectiva, că se alege praful"). Constantinescu a fost un mirific președinte invizibil și inutil, iar actualul e devotat trup și suflet cucoanei Merkel.
    Iar restul, începând cu omul fără gât, bombonel, Frankenstein, Humpty-Boc și care mama naibii s-au mai perindat pe acolo, și-au văzut de interesul personal. Și să nu uit de partidul ăla minoritar și verde, care a stat la putere din secunda 1 și a schimbat partea fară jenă, doar ca să-i fie bine, fără să contribuie cu nimic pentru popor.

    Așadar, oameni buni.. dacă vreți să votez, vă rog să-mi indicați ce partid e format din oameni de bună calitate, cu dosare curate, fără interese personale, nepuși pe căpătuială și pe cine vedeți în rolul de președinte incoruptibil și drept?
    Și nu-mi răspundeți cu altă întrebare, pentru că vă spun scurt: ghinion.

  3. Likes bobiciupe liked this post
  4. #53
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dan.pavelescu View Post
    Așadar, oameni buni.. dacă vreți să votez, vă rog să-mi indicați ce partid e format din oameni de bună calitate, cu dosare curate, fără interese personale, nepuși pe căpătuială și pe cine vedeți în rolul de președinte incoruptibil și drept?
    Și nu-mi răspundeți cu altă întrebare, pentru că vă spun scurt: ghinion.
    Avem un tribun, VADIM!!!! ori invinge ori murim!!!
    Foarte bine faci. Lasa dracu politica ca-s multe altele de facut in viata. Spre exemplu te duci pe la Bisnitar, la garsoniera si gresesti usa, poate te lipesti de ceva

  5. #54
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Când spui că mă lipesc de ceva, sper că te referi la beutură

    #numai protestaț, puneț poze cu pisici

  6. #55
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Dane, treaba sta asa: pe mine ma termina nervos pozele cu pisici, dar ma intereseaza politica in sensul in care imi determina mie viata.

    Cu toate astea, cand vad un topic intitulat „poze cu pisici”, imi vad linistit de treaba.

    Stiu ca sunt multi iubitori de pisici si le respect pasiunea. Orice pasiune este frumoasa si trebuie respectata pentru ca este o latura a personalitatii unui individ. Mi se pare ciudat si nepoliticos sa intru pe topicul de pisici si sa le spun alora ca pisicile alea sunt urate, nici macar nu sunt originale, le-am mai vazut, raspandesc boli, au viermi, as vrea sa le vad manusi.

    Despre sloganuri si copyright asupra lor: nu exista asa ceva. Salvati padurea este un slogan vechi de cand lumea. Cand protestezi impotriva taierii padurilor vei scanda “Salvati padurea!”. Este normal si natural. Pentru restul exista concursuri de poezie.
    Io imi tot storceam creierii sa-mi fac o pancarda legata de Judas Priest si Breaking the law. Pana cand am vazut ca unu s-a gandit si el la acelasi lucru: https://facebook.com/story.php?story_fbid=1275821765826977&id=100001974 976129

    In Grecia antica políticieni erau denumiti cei interesati si implicati in viata cetatii. Definitia a mai suferit modificari, dar chiar si asa VOTUL nu are nicio legatura cu partea mocirloasa a politicii. Este doar grija fata de cetate. Evident, daca nici situatia de azi nu te convinge si partea individualista si comoda este dominanta, cine sunt eu sa ma opun? Pana la urma si in Odobesti era un singur protestatar, tot cu mesaje "furate" care s-a trezit si cu proces din partea primarului. In timpul asta putem rasfoi poze, no problem.

    Cred ca am mai spus: partidul ala pe care il cauti tu nu exista si nu a existat. Daca o fi existat, a rezistat 2-3 zile, apoi s-a autodizolvat. La fel si cu sotia: femeia perfecta nu exista. Masina perfecta nu exista. Daca tu cauti perfectiunea in politica recomand cu caldura site-urile cu pisici . Io zic ca este loc de mai mult si daca este sa stau ca ala din Odobesti pe undeva, asta este.
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  7. #56
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Eu am mai multe nelămuriri și să nu te superi pe mine. Întreb așa, din punctul de vedere al cetățeanului imbecil, care nu pricepe ce se întâmplă în jurul lui.
    Păi dacă nu există candidatul/partidul ideal, atunci care e rostul protestelor și discuțiilor? Unde au fost tinerii frumoși și liberi când s-a votat parlamentul? Dar când s-a votat primărița? Dar la celelalte sectoare? Sau la nivel național?
    De ce e anormal să aduci o cucuvea la protest, dar e absolut normal să-ți duci copiii și să-i ții cu orele în frig?
    Hai să-ți spun cum privesc eu problema, dpdv apolitic (sau mă rog, comunist pe rit vechi, că așa am fost zugrăvit de alții). Eu, la serviciu, daca primesc o sarcina și un termen limită, mă pun cu burta pe muncă și rezolv sarcina în timp util.
    Dar dacă în timpul ăsta vin diverși și mă bârâie la cap, trag de mine încolo și-ncoace, n-am să termin la timp. La fel și cu guvernul actual, ales de popor (și să nu începem cu trucarea voturilor, Teleorman și alte cele - pentru că știm bine că votul a fost securizat, filmat și organizat de guvernul tehnocrat, cu ajutorul tinerilor frumoși). Așa cum am trăit 10 ani cu chiorul_marele_magician_care_face_flota_să_dispară , trăim și cu neamțul (cel care trebuie să fie imparțial, dar face băi de mulțime și asmute lumea) de mână cu psd-ul.

    Și ca să revenim la punctul de plecare, votul. Am să mă duc la vot când voi considera că merită efortul + o oră din viața mea. Până una-alta, nu dau nici un scuipat pe clasa politică, aceeași de ani de zile, care nu face altceva decât să preia prin rotație cârma afacerii (afacere pe care o numim România).

    Aici am terminat, mă duc să-mi văd liniștit de prostie și să trăiesc în ignoranță, scărpinând pisica

  8. #57
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Pentru discutii chiar si in contradictoriu, eu nu ma supar, man. Le iau aleator:


    " Unde au fost tinerii frumoși și liberi când s-a votat parlamentul? Dar când s-a votat primărița? Dar la celelalte sectoare? Sau la nivel național?"

    Lasa tinerii frumosi. Prima data am fost la protest in ziua in care a iesit scandal. Am plecat acasa inainte de scandal, deci nu sunt un erou al strazii. Anyway, am intrat in vorba cu cativa oameni din jurul meu (30-40 de ani). La locale nu au fost, la parlamentare nu au fost, la prezidentiale au fost. I-am intrebat daca de acum se vor duce. Au zis ca da. Iaca ca au inteles: chiar daca ti-e scarba de toti, macar nu da puterea unui singur partid.

    Situatia de fapt este asa: avem un partid cu un electorat foarte disciplinat. Verifica evolutia numarului de votanti la locale si parlamentare si o sa vezi ca se invart in jurul acelorasi cifre. Matematic este clar ca partidul ala o sa ia majoritatea. Intr-un sistem in care majoritatea simpla si calificata sunt necesare pentru a face ce vrei, sa dai atata putere unui singur partid este o greseala.

    Vezi ca am zis si mai sus: nu tinerii sunt problema, ei in general nu se duc la vot, este dovedit statistic si in alte tari. Problema sunt cei mai trecuti prin viata care inteleg una alta (sau ar trebui sa inteleaga).

    “La fel și cu guvernul actual, ales de popor” A votat cineva la alegerile PARLAMENTARE un guvern?> Nope. A fost votat un program, in general ECONOMIC si un partid. Ce inseamna popor? cei care se duc in piata sunt niste dusi cu pluta si altii sunt POPORUL? Dar cei care nu au votat sunt poporul? Dar Traian Basescu nu era ales de popor? Sa nu ne punem in fruntea poporului cand ne convine si cand nu sa ignoram ca atatia oameni protesteaza, aia nu mai sunt poporul...

    Este vreo urgenta in amnistie si gratiere astfel incat sa fie de compentetna guvernului sa dea o ordonanta de URGENTA? Continuind firul exemplului tau, daca primesti un dead line pentru UN proiect si tu te apuci de altceva motivand ca este urgent, mi se pare normal sa cam primesti o urecheala, ceva. Nu crezi? Eu as zice ca daca proiectul este important si tu te ocupi de amnistie si gratiere… chiar ar trebui sa te retragi strategic.

    "Păi dacă nu există candidatul/partidul ideal, atunci care e rostul protestelor și discuțiilor?"


    1. Nimic din ce te inconjoara nu este perfect si ideal. Idealul este in mintea noastra. Prefectiunea este teorética. Te intrebi ce rost are viata? O traiesti si gata, corect? Acvariile tale sunt perfecte? De ce nu le arunci pe geam?
    2. Orice alegere faci este un compromis: sotia, masina, lumina la acvariu, prietenii, etc. Astea nu sunt perfecte, dar au un numar de calitati pe care le poti accepta.
    3. Tu nu esti perfect. Esti acceptat de altii si la munca si in societate
    4. Protestele sunt “rezultatul” unei decizii a Guvernului : in plin avant de a realiza o crestere economica nemaivazuta, a gasit o urgenta in a da o lege care … nu este urgenta si duce la favorizarea unor penali (in general din partidul ales la parlamentare)


    Problema reala este cum de s-a ajuns aici? Pai am zis mai sus: electoratul disciplinat a votat si a creat o majoritate simpla in Parlament. Esenta problemei sunt cei care NU au votat si au lasat ca ponderea electoratului disciplinat sa fie mare.

    Acu, tinand cont ca multi dintre protestatarii cu care am vorbit (7-8… nu este o cercetare) au zis ca nu au votat dar ca acum s-au trezit, au si discutiile un rost.

    "De ce e anormal să aduci o cucuvea la protest, dar e absolut normal să-ți duci copiii și să-i ții cu orele în frig?”

    Nu stiu. De ce este normal sa nu te duci la vot ? De ce este normal sa fie subventionate caldura si transportul in Bucuresti ? De ce este normal ca Negoita sa lanseze o licitatie de 175 mil EUR pentru caine cu os in gura si leagan cu rotita ? Produse pe care intamplator le avea o ANUMITA firma ? Oare de ce a lansat aceasta licitatie fix dupa ce au fost date ordonantele ? Oare de ce a retras licitatia dupa ce a aparut OUG 14 de abrogare ? Uite cate intrebari care ma fac sa uit putin de cucuvea. Dar ai dreptate, faza cu cucuveaua mi s-a parut aiurea

    Zici ca esti comunist de rit vechi. Astia sunt cei mai buni, ei se ingrijesc de comunitate. Stii cate camere de spital se pot face cu suma de mai sus ? Io inteleg ca oamenii tre sa lucreze, dar 175 milioane EUR aruncati se cheama munca? Si protéstele baraiala? Eu zic ca mai important era sa se bage banii astia in spitale, asta poate salveaza viata unui om.

    Uite o concluzie: pretul nepasarii este viata unui om.

    Edit: nu inteleg de ce vorbesti de prostie vs tineri frumosi vs nu stiu ce. Eu nu le vad opozabile, pot sa mearga si impreuna
    Last edited by Haplo; 08-02-2017 at 16:48.
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  9. #58
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    M-am erijat eu cumva în apărarea lui Negoiță&Comp? Nu. Îi urăsc pe toți în egală măsură, de la A la Z. Și sunt scârbit în aceeași proporție.
    Dacă nu m-am dus eu la vot, a murit un om în spital? Mă îndoiesc, in spitale se moare pe capete de mulți ani, dinainte să mă nasc și sa am drept de vot. Drept, nu obligație.

    Hai să termin eu analogia pe care ai facut-o cu lampa de la acvariu. Da, nu e perfectă, o schimb o dată pe an, sau la doi ani, scap de lampa veche și iau una mai bună. În politică nu e așa: lampa veche se pune la păstrare și se scoate din nou după patru ani. Și rotația continuă la nesfârșit. Vin ai voștri, pleacă ai noștri, nu văd nici un motiv să mă deranjez sau să sper că va fi mai bine. Situația actuală: țara s-a scindat în două tabere, dar eu sunt ferm convins că afacerile puterii și opoziției merg în continuare. Noi vedem doar suprafața și doar din când în când mai răscolește DNA-ul putregaiul de dedesubt.

    Dacă tot vorbești cu tinerii, învață-i ce să ceară la proteste, lucruri esențiale. Cum ar fi depolitizarea tuturor instituțiilor (nu mă refer doar la cele publice, am exemple concrete cu instituții private unde conducerea este politică și fără oameni de specialitate). Sau intarirea corpurilor de control, care sa urmareasca din scurt cum se cheltuie banul public (vezi cazul Negoiță). Și eliminarea aberației denumită "imunitate parlamentară". Și întărirea relațiilor economice cu marile puteri, chiar dacă nu vă plac numele lor, ca sună comunist (ceea ce pe frau Merkel n-o derajează).

    De ieșirea din ciuma denumită UE nu zic nimic, e doar un vis secret de-al meu

  10. #59
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Dane, eu discut principial. Nu am zis ca il aperi pe Negoita. Cu subiect si predicat, spun asa :
    Pentru ca tie nu-ti pasa, Negoita (sau unul ca el) incearca sa cheltuie 175 mil EUR (sau alta suma). Acu ca i-a sarit lumea in cap, a renuntat. Cu suma asta se putea face ceva la un spital.
    este ca si cum eu arunc tigara aprinsa in padure si tu treci pe langa ea. Nu o stingi pentru ca ti-e scarba de tigari. Arde padurea si moare cucuveaua. Tot ce trebuie sa faci este sa ridici piciorul si s-o strivesti, sa tragi fermoaru si sa uzi jarul, etc.

    Sa-ti mai dau un exemplu : Ministerul Mediului de Afaceri (sau ceva de genu) s-a zbatut ce s-a zbatut si a gandit un program de finantare pentru start-up-uri. Omul, de buna credinta, a propus niste reguli niste sume, pana la urma din Guvernul asta care munceste de rupe a iesit asa (in linii mari, nu intru in detalii):

    • Fírmele pot obtine finantari de pana la 200.000 RON
    • Banii se vor da pe baza documentelor depuse de firme care sa dovedeasca cheltuielile


    La un moment dat apare OUG 13. Ce suma apare acolo ? Este abuz in serviciu daca …. prejudiciul este de pana la 200.000 RON sau produce pagube grave unui individ
    In cazul de mai sus: tu imi dai mie 199.000 de ron, eu ii iau si-ti dau júmate, cand ne prinde cineva scoatem limba ca nu intra la abuz in serviciu.

    Nea Ministrul (Florin Jianu) a zis asa: in seara cand am vazut ordonanta am vrut sa-mi dau demisia, dar am zis sa mai stau putin, poate isi revin. Si-a dat demisia mai tarziu.

    Intre astia si oricare altii din trecut nu ai niciun argument sa tot sustii ca vin ai nostri, pleaca ai nostri.
    OK, cauti tu perfectiunea, dar de ce o cauti in política? Te intreb din nou: iti arunci acvariile? Ca zau daca sunt perfecte… De ce nu esti scarbit de faptul ca nici unul dintre acvariile tale nu este perfect ? Pentru ca alegi raul cel mai mic : intre a nu avea acvariu si a aveau un acvariu care sa corespunda cat de cat unor criterii, alegi sa ai un acvariu.

    Exemplul cu lampa: peste doi ani vei refolosi vechea lampa doar in cazul in care nu te duci sa-ti cumperi una noua. Daca stai in casa si te autoconvingi ca toate lampile sunt la fel, daca nu cumperi nimic, nici nu va fi nimeni interesat sa-ti dea ceva mai bun. Asa ca, pentru tine, toate lampile vor fi la fel.

    “Dacă tot vorbești cu tinerii, învață-i ce să ceară la proteste, lucruri esențiale.” Din nou esti subiectiv, prea subiectiv pentru un comunist de tip vechi. Mie mi se pare ca un lucru esential este sa mergi la vot. Asa introvertit cum sunt, am tras din tigare si am deschis subiectul pe care il consider eu esential. Tu i-ai invatat ceva pe tinerii din 2012?

    Asta este teoria mea :

    • Un partid nu trebuie sa aiba monopol
    • Pentru asta trebuie sa existe o obisnuinta a mersului la vot
    • Rotatia partidelor ii va face pe politicieni sa incerce sa fie mai competitivi
    • Incercand sa fie mai competitivi, vor asculta si de ce vreau eu, dar si de tine (corpul de control, imunitate, etc)

    Pentru teoria mea nu pot sa protestez, incerc sa explic de ce este bine sa votezi. Chiar si la polologhia asta de topic, ma simt ca protestatarul din Odobesti. Traiesc cu speranta ca macar o persoana isi va schimba comportamentul de vot. In piata a mers. Nu incerc sa mint sau sa manipulez.

    "Și întărirea relațiilor economice cu marile puteri” De acord cu tine. Tot tinerii din 2012 protestau impotriva exploatarii de la Pungesti… Care erau niste explorari. Care s-au terminat.

    Edit: Ia uite aici ce mai lucreaza astia:
    1. Ionica Sfetcu, numita miercuri de Grindeanu vicepresedinte ANSVSA, este acuzata de DNA ca a luat mita de 19 ori
    2. Premierul a semnat joi, la o zi dupa numire, decizia de eliberare din functia de vicepresedinte a ANSVSA a Ionicai Sfetcu. Ziceai ca-i baraim la cap .
    Last edited by Haplo; 09-02-2017 at 13:03. Reason: Amuzant
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  11. #60
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Eu îți înțeleg punctul de vedere, dar într-un final nu prea faci altceva decât să-mi confirmi că toate partidele (la putere or ba) sunt o apă și-un pământ. În cazul ăsta, mă felicit pentru opțiunea de a nu vota.
    P.S. dacă aș fi ieșit la vot, aș fi votat cu PSD, din anumite motive meschine pe care nu ți le pot dezvălui aici. Și probabil că nu sunt un caz singular, sunt destul de convins că foarte mulți votează altfel decât le dictează rațiunea (fie merg cu valul, fie au interese directe sau indirecte, fie votează din teribilism [vezi cazul Becali 2009], fie votează invers ca să-i facă în ciudă colegului Gigel/părinților/soacrei/etc).
    P.P.S. am să continui să mă amuz privind cum ambele tabere își prezintă cioara vopsită în culoare uni, pretinzând că e papagalul suprem unic pe pământ. Haz de necaz, ca să nu facem riduri prematur

Page 6 of 9 FirstFirst ... 45678 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •